Muškátmi obsypané malebné domčeky, stredoveký Štrasburg, metropola múzeí Mulhouse, veľký alsaský prieplav. K tomu desať hydroelektrární, preslávené vína a špeciality či rodisko nemeckého ovčiaka. Toto všetko je Alsasko, najmenší francúzsky región na hranici troch krajín: Nemecka, Švajčiarska a Francúzska.

Cesta časom

Pri vstupe do Alsaska odporúčam pozrieť si najskôr alsaské ekologické múzeum Ecomusée. Nachádza sa na juhu regiónu, asi 20 kilometrov od mesta Mulhouse a nie je lepšia príležitosť oboznámiť sa s pravým Alsaskom minulých storočí. Po prehliadke tohto alsaského skanzenu sa budete dívať na ostatné alsaské mestá a dedinky úplne inak.

Ecomusée vzniklo už v roku 1984, vysvetľuje sprievodkyňa Jeanne. Takmer stohektárový pozemok zahŕňa dedinku, polia aj lesy. Tisíce darcov a dobrovoľníkov dosiahli, že toto miesto sa stalo jedným z najdôležitejších múzeí v Európe.

Pozrieť si môžete pravý život a prácu na vidieku v 19. a 20. storočí. Ukážky tradičných remesiel, ako hrnčiarskeho, kováčskeho, uhliarskeho či debnárskeho. Prechádzate okolo stodoly, nádherných záhonov kvetín, zrazu okolo vás prejde hlučný traktor s robotníkmi... V skanzene nájdete aj starobylé kolotoče s unikátnym salónnym kolotočom.

Metropola múzeí

Ekomúzeum sa nachádza kúsok od mesta Mulhouse, ktoré je ideálnou destináciou na odpočinok i aktívne spoznávanie. Predovšetkým je to priemyselné mesto nových technológií, no zároveň verné svojej minulosti.

Vyslúžilo si prezývku „hlavné mesto technických múzeí v Európe". Za ich kvalitou a množstvom sem totiž cestuje, po Paríži, najviac ľudí vo Francúzsku.

Jedinečné skvosty skrýva najväčšie automobilové múzeum na svete vyše štyristo áut, medzi ktorými je stovka modelov Bugatti, kolekcia bratov Schlumpfových.

Za pozornosť stojí aj Múzeum elektriny, Múzeum potlače látok či Francúzske múzeum železnice. Ak už budete mať dosť technických hračiek, samotné mesto je ako stvorené na prechádzky.

Nádherná je štvrť Rebberg s výnimočnou architektúrou, množstvom zelene a rezidencií. Pri prechádzke určite narazíte na rímske kúpele, chrám Saint-Etienne či na radnicu. A ak sa vám zažiada skutočný oddych, treba sa vybrať do botanického a zoologického  parku.

Malé Francúzsko

Centrom Alsaska je nepochybne Štrasburg so svojou oázou pokoja Petit France, čiže Malé Francúzsko. Stredoveká štvrť bola zaradená do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a neobíde ju žiadny turista.

V úzkych uličkách medzi domčekmi z trámov sa cítite ako v inom meste, a to ste iba kúsok od ultramodernej časti na severovýchode mesta. Prechádzate okolo domov dvoch kedysi najsilnejších miestnych cechov mlynárov a kožiarov.

V minulosti tam stála nemocnica, podľa ktorej získala štvrť svoje pomenovanie. Liečil sa v nej syfilis a ten vo vtedy nemeckom Štrasburgu nazývali „malá francúzska choroba". Preto štvrť Malé Francúzsko. Alsasko malo totiž počas posledných 150 rokov dvoch pánov.

Podobne ako Lotrinsko ho obsadili Nemci v roku 1870 a neskôr aj počas druhej svetovej vojny. „Preto sa v našej architektúre a tradíciách odzrkadľujú francúzske vplyvy, ale v chutiach do veľkej miery nemecké. Veď napríklad alsaské psy, známe tiež ako nemecké ovčiaky, dostali svoje meno podľa tejto oblasti. Tu boli po prvý raz vyšľachtené a využívané ako ovčiarske psy," vysvetlila mi pani v turistickej informačnej kancelárii.

Raj pre vinárov

Alsasko má celkovo 170 kilometrov vínnych ciest, ktoré sa oplatí prejsť, či už pešo alebo na bicykli. Vedú od severu naprieč vínnymi kopcami až na juh. Odborníci považujú alsaské vínne cesty za jedny z najkrajších na svete.

Veď kto nepočul o slávnych alsaských vínach rizling (Riesling), tramín (Gewurztraminer) či silván (Sylvaner). Vyrábajú sa v dedinkách na východných úbočiach Vogéz a ochutnať ich môžete v nespočetnom množstve vínnych pivničiek.

V jednej z nich mi vinár do pohárika nalieva Muscat d´Alsace (Alsaský muškát) a zasnene mi rozpráva, ako miluje toto miesto, lebo dýcha z neho história, tajomno a tradícia. Musím mu dať za pravdu, atmosféra je tu naozaj jedinečná.

V Alsasku je okolo štyridsiatky vínnych ciest, vstupnou bránou je obec Thann na juhu a západne od Štrasburgu zasa Marlenhein. Existuje tu aj alsaská vinárska škola, ktorá pripravuje pre záujemcov dvojdňové semináre.

Dozviete sa o klíme Alsaska, geológii, rozmanitosti pôdy a aromatických odtieňoch odrôd. Za približne 300 eur sa stretnete s odborníkmi enológmi, zúčastníte sa na poznávacích degustáciách (výborné je bratstvo St. Etienne na zámku Chateu de Kientzheim), nechýbajú večere pre labužníkov, na ktorých vysvetlia, ktoré vína sa snúbia s jednotlivými jedlami.

Mesto svetiel

Ak už hovoríme o vínach, hlavným mestom tých alsaských je mesto Colmar. Leží celkom blízko najkrajších vinárskych dediniek, na pol ceste medzi Štrasburgom a švajčiarskym Bazilejom. Colmar si dokázal zachovať architektonické dedičstvo a mesto sa preslávilo práve historickým jadrom, v ktorom sa cítite ako na pohľadnici.

Výborne ho dotvárajú Malé Benátky (Petite Venise), malebná štvrť s farebnými domami, popretkávaná kanálmi a kanálikmi. Milovníci večerných prechádzok si v Colmare prídu na svoje.

Takmer tisícka svetelných bodov, roztrúsených po celom meste, vytvára originálne osvetlenie a chvíľami máte pocit, že domy, stromy, lavičky, stánky naokolo namaľovali tie najšikovnejšie štetce. Jedinečné osvetlenie sa spúšťa každý piatok a sobotu po zotmení, no počas vianočných trhov či Veľtrhu alsaských vín ohuruje každý večer.

Všetko, čo sme spomínali, sa dá výborne spoznať nielen cestou autom, ale najmä na bicykli. Alsasko ponúka totiž vyše dvetisíc kilometrov cyklistických chodníkov.

Dobre značené cestičky sú vhodné aj na rodinné výlety a takmer všade nájdete kvalitné požičovne bicyklov. Horské, trekingové, dokonca bicykle pre dve osoby. Veľkým plus je, že vo väčšine vlakov, autobusov či električiek môžete bicykle bez problémov prevážať.

Autor je redaktor Slovenského rozhlasu.