Rodinný podnik Weingut Umathum patrí v Rakúsku k ozajstným pojmom a Josef Umathum stojaci na jeho čele k hviezdam na rakúskom vinárskom nebi. Tento vinár sa v rozhodujúcej miere zaslúžil o dnešnú výbornú reputáciu červených mokov Burgenlandu.

Patril k prvým, ktorí sa po dietylénglykolovom škandále v 80. rokoch minulého storočia nebáli nastoliť latku vysoko, v snahe zabudnúť na zlé časy a vrátiť miestne červené médiá späť na piedestál. A skvelými Zweigeltmi, Frankovkami i St. Laurentmi, rovnako ako využívaním francúzskych odrôd v cuvée sa mu to aj podarilo.

Umathum dnes dorába moky (nielen červené) z plochy viac ako 30 hektárov rodiacich vinohradov. Celá produkcia spoločnosti sa pýši prívlastkom organická. Synonymom kvality je 12-hektárová parcela Hallebühl rozprestierajúca sa vo Frauenkirchene na východnom brehu Neusiedlersee ako najvyššie položená vinica Burgenlandu (128 metrov nad morom).

Súvisiace články

Toto cru s krásnymi červenými okruhliakmi bohatými na železo a magnézium dáva svetu cuvée Ried Hallebühl – jedno z najkrajších červených vín celého Rakúska. Cuvée z ročníka 2004, ktorý patril v oblasti k najlepším za uplynulú dekádu, pozostáva z úrody starých, viac ako 40-ročných krov odrody Zweigeltrebe (92%), ktorú v asambláži dopĺňa Blaufränkisch a Cabernet Sauvignon.

Senzorické hodnotenie: granátovo-červená farba s krásnym purpurovým lemom. Odrodové tóny tmavých čerešní a sliviek dosahujú v bukete až likérovú intenzitu. Vo svojom jadre ukrývajú noty silnej horkej čokolády a štipky korenia. Bohatá a rozložitá elegancia moku sa na podnebí roztápa do harmonických akordov bobuľového ovocia, čokolády, delikátnych tanínov a jemnej acidity. Úchvatný záver patrí predlhým notám mon chéri a tmavej slivky.

Celkový dojem: Ried Hallebühl 2004 je stelesnením elegancie, senzorickej šírky, odrodového prejavu i výborného ročníka – vlastností, ktoré spoločne vytvárajú skutočnú finesu tohto skvelého média.

Fľašová zrelosť: 2009 - 2014

Ocenenia a ratingy: Wine Spectator – 91 bodov, Wine Enthusiast – 91 bodov, Decanter World Wine Awards 2008 – Regional Trophy, Austrian Red Over 10 ₤ (ročník 2003)

Hodnotenie TRENDvína: 93 bodov

Cena: 40,00 EUR (Vinera)

Pomer kvalita/cena: vynikajúci (neuspokojivý - dobrý - veľmi dobrý - vynikajúci)

Autor je vinársky publicista.

Foto – Weingut Umathum