Napriek tomu všetkému je možné ušetriť elektrinu v byte alebo dome pomocou niekoľkých jednoduchých spôsobov, s ktorými sa môžete v našom článku zoznámiť.

Zistíte, že je to s nimi veľmi jednoduché a pohodlné.
Štatistiky a prax hovoria jasne. V 3-člennej rodine sa spotrebuje za rok zhruba cez 2500 kWh elektriny. Z toho napríklad len na osvetlenie pripadá približne 335 kW, čo je približne od 11 do 20 % z celkovej spotreby elektriny (v závislosti od veku zariadení).

Avšak, užívať si komfort modernej doby bez zdroja elektrickej siete nie je vôbec jednoduché. Dobrou správou je, že aj bez výrazného obmedzenia môžete na nej ušetriť. Ako? Túto otázku si aspoň raz v živote položil každý z nás. Teraz však máme na ňu viac ako jednu odpoveď.

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si užívať to, na čo ste boli doteraz zvyknutí aj bez veľkých nedoplatkov v aktuálnom ročnom vyúčtovaní.

Nespoliehajte sa na pohotovostný režim

Každý, kto si myslí, že domáce elektrospotrebiče, ktoré sa aktuálne nepoužívajú, ale sú zapojené do bezpečnej elektrickej zásuvky, nespotrebúvajú elektrinu a neovplyvňujú výšku účtov za elektrinu, je na omyle. Aj spotreba energie v takom "spánkovom" režime, keď je zapnuté iba "červené svetielko", je značná.

Prieskumami sa zistilo, že takto fungujúce spotrebiče sú zodpovedné za približne 10 % celkovej spotreby elektriny v domácnosti!

Tak napríklad. Bežný televízor funguje v priemere približne 4 hodiny denne. Zvyšok času „pri nečinnosti“ a v pohotovostnom režime, keď je iba zapojený do siete, spotrebuje asi 1,1 kW/ h elektriny za deň, čo je za mesiac - 33 kW/ h.

Mikrovlnná rúra alebo rádio zapnuté v pohotovostnom režime „zhltnú“ 0,4 kWh za deň, 12 kWh za mesiac. A jedna hodina nečinnosti elektrického ohrievača zapnutého v pohotovostnom režime vás oberie o 1,4 kW/ h za deň alebo 42 kW/ h za mesiac.
Po súčte to môže narobiť nielen v spomínanom ročnom vyúčtovaní, ale aj vo vašej peňaženke v veľké problémy. A pritom stačí na zmenu tak málo.

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Investujte do moderných spotrebičov a naučte sa ich správne používať

Ak používate žehličku bez regulátora teploty, je načase popremýšľať o kúpe modernejšieho zariadenia, pri ktorom sa čas ohrevu skráti napríklad z 15 na 6 - 7 minút, spotreba energie sa tým zníži o viac ako 20 %. Podobne to platí aj pri práčke a všetkých spotrebičoch, ktoré doma aktívne používate. Každý rok sa inovujú a prispôsobujú komfortnému spôsobu života nielen vo svojich užívateľských funkciách, ale aj v úspore energie a bezpečnosti, na ktorú tiež myslí rovnako špičková požiarna signalizácia.

Ani ten najmodernejší domáci pomocník však nebude naplno slúžiť, ako ho nebudete správne používať. Pokiaľ ide o spomínanú práčku, aby ste ušetrili pri používaní peniaze, mali by ste ju naplniť na kapacitu konkrétneho programu.

Skúste tiež prať pri nižšej teplote, ktorá zároveň nepodporuje tvorbu vodného kameňa. Pri teplote prania + 90˚C je spotreba elektrickej energie o 30 - 40 % vyššia ako pri teplote prania + 60˚C, čo sa pri zanesení práčky vodným kameňom ešte zvyšuje, pretože ohrievacie teleso musí vynaložiť na ohrev vody viac energie. Takýmto správaním môžete ušetriť nielen samotné zariadenie, ale aj 45 % energie.

Ani tepelné straty vykurovacieho systému v bytových domoch nie sú malé. V mnohých prípadoch dosahujú takmer 20 %! Pokiaľ ale napojíte celý systém na programovateľné termostaty, váš domov bude pracovať za vás bez toho, aby to ohrozilo spotrebu elektrickej energie a iných dôležitých zdrojov.

Ani úsporné LED žiarovky nie sú na zahodenie. Práve naopak. Dokážu vám pomôcť, získať viac svetla pri minimálnej spotrebe elektrickej energie. Samozrejme, v niektorých prípadoch je to vyššia vstupná investícia, ktorá sa vám ale po niekoľkých dňoch určite vráti.

Zmeňte spôsob prípravy obľúbených pokrmov

Aj pri varení sa dá ušetriť. Používajte na konkrétne platne správne veľké hrnce. Na zníženie strát energie pri varení na elektrickom sporáku môžete použiť mäkké kruhové podložky, ktoré vyplnia medzeru medzi horákmi a dnom hrncov.

Aj tlakové hrnce a mikrovlnné rúry sú užitočnou kúpou, pretože šetria nielen energiu, ale aj váš drahocenný čas. Pokrievky hrncov nie sú len estetickým doplnkom, ale aj efektívnou pomôckou pri varení. Aj vďaka ich používaniu sa jedlo rýchlejšie uvarí, čo vám opäť ušetrí nielen energiu, ale aj varenie.

Poriadne utesnite všetky otvory

Asi väčšina z nás veľmi dobre vie, že takmer o polovicu všetkého tepla v zime prichádzame cez zle utesnené okná a ďalšie iné otvory. Každý jeden z nich preto vybavte doplnkami z tých najlepších materiálov, vďaka ktorým nemusíte na vyhriatie domácnosti a interiéru vynaložiť toľko energie a úsilia. Nové dvere a plastové okná sú v tomto smere tiež veľmi dobré riešenie a dobrou správou pre vaše peňaženky. Tak sa o tom presvedčte.