Kofeín mení naše vnútorné hodiny. K takémuto záveru dospeli britskí vedci, ktorí kultivovali bunky, vystavovali ich pôsobeniu kofeínu a pritom sledovali ich reakcie. Podľa ich záverov je kofeín zrejme schopný zmeniť biologické hodiny každej bunky organizmu.

Kofeín je oveľa viac ako stimulant. Dvojité espresso, ktoré vypijete tri hodiny pred spaním, spomalí produkciu hormónu melatonínu, ktorý ovplyvňuje spánok, asi o 40 minút.

Iná štúdia americkej štátnej univerzity v Boulder v štáte Colorado hovorí o tom, že káva pôsobí rovnako, ako by sme sa vo chvíli, keď sa ukladáme na spánok, vystavovali tri hodiny umelému svetlu. Aj v tomto prípade sa nástup spánku oneskoruje o 40 minút. Ak teda chcete večer zaspať v bežný čas, ako ste zvyknutí, nedávajte si kávu po 17. hodine.

Vysoká dávka kofeínu, teda dve až tri šálky kávy, pred spaním má rovnaký efekt ako jet lag (porucha spánku plynúca z narušenia biorytmov po rýchlom leteckom prekonaní niekoľkých časových pásiem), spomaľuje biologické hodiny a oklame mozog tak, že sa domnieva, že je o hodinu pozadu za skutočným časom.

Pomýlené biologické hodiny zvyšujú riziko mnohých chorôb, počnúc rakovinou, srdcovými chorobami a končiac cukrovkou. Je možné konštatovať, že nevhodná konzumácia kávy, teda ak ju pijeme príliš neskoro večer a vo väčšom množstve, narušuje spánok a môže spôsobiť početné zdravotné problémy.

Popíjanie kávy ale nemožno označiť za zlý zvyk, ale zásadne sa neodporúča piť ju večer, najmä kvôli negatívnemu vplyvu na systém spánku a bdelosti.

Derk Jan Dijk z Univerzity v Surrey v anglickom meste Guildford zdôrazňuje, že citlivosť na kofeín je veľmi individuálna. Kto je teda zvlášť citlivý na kofeín, nemal by piť kávu už ani popoludní.

Kávu sprevádza mnoho povestí, z ktorých väčšina je nepravdivých. Je nepochybné, že v určitých dávkach môže negatívne ovplyvniť srdcový rytmus. Chronický nedostatok spánku spôsobený večerným popíjaním kávy môže mať tiež negatívny vplyv na ľudské zdravie. Avšak šálka kávy ráno môže byť prospešná.