Pritom podľa nepísaného pravidla uznávaného v zahraničí by mala mať reštaurácia k dispozícii aj vína v približnej cene hlavných jedál.

Degustátor a medzinárodný porotca Tibor Vittek spomína, ako v talianskej reštaurácii pili vynikajúce víno za pätnásť eur. Neskôr ho našli aj v neďalekej vinotéke a tam bolo o dve eurá drahšie.

Reštauratér aj vinotéka ich kupovali priamo od vinára, prirážky, ktoré si naň dali, boli také, aby zákazníci nemali pocit, že ich okrádajú a víno si kúpili. A na každom stole v tejto reštaurácii stála k jedlu aj fľaša vína. Všetci zarobili a hostia boli spokojní.

V ďalšej reštaurácii na Apeninskom poloostrove zase zažil, že prirážka na fľašu bola konštantná, zákazník ju vždy zaplatil rovnakú. Samozrejme, to hostí motivovalo kupovať si drahšie vína, lebo je rozdiel, ak si dáte víno, ktoré stojí v nákupe 10 eur, v reštaurácii napríklad za 20, alebo to, ktoré stojí v nákupe 100, za 110 eur. 

Víno v reštauráciách2 Zdroj: Flickr

Slovenské reštaurácie kupujú vo väčšine prípadov vína cez distribútorov. Zarobiť chce distribútor aj reštaurácia. Prirážky nie sú v desiatkach, ale v stovkách percent.

Preto víno, ktoré stojí u vinára napríklad šesť eur, vidíte zrazu v reštaurácii za 25 eur. Potom si ho nikto k jedlu nedá. Podiel slovenských a zahraničných vín je vo vínnych kartách v slovenských reštauráciách v pomere 30:70 (česť výnimkám).

Podľa informácií ľudí „od vína“ je bežné, že niektoré reštaurácie uprednostňujú vo vínnych lístkoch zahraničné vína aj preto, lebo pri nich sa nedá cena priamo u vinára ľahko dohľadať ako u domácich producentov.

Dobrým príkladom je napríklad prosecco, ktorého deci mnohé slovenské reštaurácie ponúkajú drahšie, ako stojí v Taliansku celá fľaša.