Koronakríza je jedna z najväčších kríz, akej čelil svet v novodobej histórii. Krízy majú potenciál formovať spoločnosti a meniť svet. Politológ a svetovo uznávaný intelektuál Ivan Krastev odcestoval pre vírus z Viedne, v ktorej žil, domov do Bulharska, kde mal čas napísať knihu Európa a pandémia. Polemizuje v ňej o tom, ako by mohol Covid-19 zmeniť spoločnosť, čo sa stane s globalizáciou, s EÚ či demokraciou. Krastev o svojom diele hovorí, že je skôr esejou a jej jedinou ambíciou je analyzovať vírus ako nový fenomén, ktorý sa zásadne odlišuje od predchádzajúcich kríz.

Tri krízy

To je zároveň jeden z hlavných leitmotívov jeho eseje. Ochorenie Covid-19 síce v mnohom pripomína predchádzajúce tri krízy, ktorým Európania čelili v poslednom desaťročí – krízu terorizmu, finančnú krízu z rokov 2008 – 2009 a utečeneckú krízu. Vlády sa z nich v mnohom inšpirujú pri prijímaní opatrení, a predsa je aktuálna kríza úplne iná. Podľa Krasteva je inštinktom politikov vykresľovať neznáme veci ako známe a vyrovnávať sa tak s neistotou, ktorú pandémia nového koronavírusu prináša.

V čom sa teda opatrenia z predchádzajúcich kríz podobajú? Proti terorizmu sme bojovali modernými sledovacími technológiami a obmedzovali sa pritom osobné práva ľudí. Pri migračnej kríze niektoré krajiny zatvárali hranice. A počas finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009 sa hovorilo o väčšej role štátu pri záchrane ekonomiky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa