V západočeskej metropole projekt začínajú tento víkend hlasy nových zvonov na veži katedrály svätého Bartolomeja. Potom sa na námestí Republiky stretnú štyri rady účastníkov, symbolizujúce štyri plzenské rieky.

Nasledovať bude strhujúca šou poldruha stovky českých i zahraničných hercov, akrobatov, hudobníkov a ďalších umelcov a večer v množstve klubov, divadiel, galérií i na otvorených priestoroch. Víkend bude aj v znamení susedských a architektonických prechádzok s netradičným výkladom a v sobotu sa otvára multimediálny Ateliér Jiřího Trnku, prvá zo série výstav, venovaná miestnemu rodákovi, legendárnemu výtvarníkovi a svetoznámemu tvorcovi bábkových filmov.

Diela Jiřího Trnku Zdroj: Plzeň2015.cz

Ešte v januári prebehne v pestrofarebnom šapitó Sezóna nového cirkusu so siedmimi špičkovými zahraničnými súbormi a miestne Divadlo Josefa Kajetána Tyla bude patriť súčasnému divadlu a tancu.

Vo februári sa koná Festival svetiel a v marci otvoria pre pre kultúrne podujatia zrekonštruované presklené niekdajšie depo mestskej hromadnej dopravy. V meste sprístupnia aj štrnásť zrekonštruovaných prvorepublikových bytov, ktoré vytvoril svetoznámy architekt Adolf Loos a dokonca až z nového Zélandu privezú päťdesiatku cenných portrétov maorských náčelníkov, dielo ďalšieho zo slávnych plzenských rodákov Gottfrieda Lindauera.

Každý mesiac sa v meste uskutoční na veľkom priestore minimálne jedna masová akcia – v máji to budú vo vojenskom kempe a medzi historickou vojenskou technikou veľké oslavy 70. výročia oslobodenia Plzne americkou armádou a v júni napríklad festival Rock for People s hudobníkmi z 28 európskych krajín.

Časť podujatí – koncerty, divadelné predstavenia, ohňostroje, ale aj gastronomické šou - sa uskutoční aj mimo mesta, uprostred cenných barokových pamiatok, kostolov, kláštorov, zámočkov až po staré vidiecke poľnohospodárske objekty.

Na sklonku roku odovzdajú štafetu španielskemu mestu San Sebaastian a poľskej Vroclavi.