Ak nemáte radi svoju prácu, zbystrite pozornosť. Táto reportáž obsahuje opis násilných činov proti ľuďom a zvieratám, prípady sexuálneho obťažovania či posttraumatické stresové poruchy. Toto všetko je náplň práce facebookových moderátorov - agentúrnych pracovníkov, ktorí majú za úlohu počas svojej pracovnej šichty vyčistiť najpopulárnejšiu sociálnu sieť od toho najhoršieho odpadu ľudstva: od nenávistných prejavov, vrážd až po detskú pornografiu, a to všetko pod obrovským pracovným tlakom.

V rozsiahlej reportáži portálu The Verge traja bývalí moderátori facebookového obsahu (aj napriek zmluve o mlčaní) opísali, čo všetko a za akých podmienok svoju prácu robili. Celkovo Facebook cez rôznych dodávateľov zamestnáva 15-tisíc moderátorov, ktorí napríklad v USA cez firmu Cognizant zarobia približne 30-tisíc dolárov ročne, čo je na americké pomery bieda.

Je to taká brigáda pri počítači. S tým rozdielom, že pri pravidelnom vystavení online násiliu či drsných videí sa u mnohých pracovníkov následne vyvinuli vážne psychické poruchy. Bývalí zamestnanci opísali, že sa u niektorých objavila paranoja, báli sa, že ich v práci niekto zastrelí, preto začali do kancelárie nosiť zbrane. Článok spomína prípady, keď sa moderátori začali vŕtať v konšpiračných teóriách tak dlho, až im mali sklon veriť.

Facebook si na túto špinavú prácu najíma agentúry, ktoré moderátorov následne zamestnávajú, ale sociálna sieť už nerieši pracovné podmienky, v ktorých moderátori pracujú – často sú to smradľavé miestnosti bez dostatočnej hygieny. Je to prostredie, v ktorom je každému jasné, že po vyhorení alebo spomalení tempa môže byť rýchlo nahradený niekým iným. „Boli sme pre nich len telá na stoličkách. Neboli sme pre nich nič – vôbec,“ povedal bývalý moderátor.

Cyklopruhy neriešia bezpečnosť

V minulosti Bratislava na podporu cyklistiky a zvýšenia bezpečia nakreslila na niektorých cestách cyklopruhy. Ide o pomerne lacné riešenie, ktoré je podľa austrálskej štúdie len vyhodením peňazí. Dôvod? Cyklopruhy robia z cyklistov ľahšiu obeť a vytvárajú ilúziu bezpečnosti. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa