Britský softvérový inžinier Timothy Berners-Lee chcel v roku 1989 vo švajčiarskom CERN-e vytvoriť priestor, kde môžu vedci efektívne zdieľať informácie. Jeho systém World Wide Web (www) dokázal v konečnom dôsledku s rozšírením internetu mimo akademické prostredie zásadným spôsobom zmeniť spôsob, akým ľudia pracujú a komunikujú.

V článku pre magazín VanityFair varuje, že jeho vynález bol značne zničený rozšírením fake news a masovým sledovaním ľudí. Od začiatku vraj tušil, že pokiaľ sa web dostane do nesprávnych rúk, môže zničiť demokraciu, meniť vlády, biznis i samotnú spoločnosť. V posledom čase sa problémy len hromadili – útoky ruských hackerov, kauzy Facebooku, ovplyvňovanie volieb vo svete firmou Cambridge Analytica.

„Bol som (z toho) zničený,“ hovorí T. Bernes-Lee. Odhaduje, že v novembri tohto roka polovica svetovej populácie (približne štyri miliardy ľudí) bude používať internet a zdieľať všetko - od životopisu až po politické názory. Viac ľudí znamená aj viac informácií, preto sa niektoré webové stránky stanú silnejšie, hodnotnejšie ale aj potenciálne nebezpečnejšie než kedykoľvek predtým.

Internet sa podľa neho musí 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa