Ján Bošnovič, zástupca Slovenskej agentúry pre cestovný ruch vo Varšave, od leteckého spojenia očakáva, že lepší komfort a rýchlosť cestovania priláka do slovenských Tatier hlavne solventnú klientelu z poľského hlavného mesta.

Lyžiarske pobyty na Slovensku má záujem predávať desiatka poľských cestovných kancelárií a ponuky im na workshope v Slovenskom inštitúte vo Varšave prezentovali oblastné organizácie cestovného ruchu Tatry a Liptov a viacero poskytovateľov služieb z oboch regiónov.

Vlani navštívilo Slovensko 158-tisíc poľských turistov, o 5,7 percenta menej než v roku 2012, ale za prvých sedem mesiacov tohto roku sa zvýšila návštevnosť oproti vlaňajšku o štyri percentá.

Podľa J. Bošnoviča najväčší záujem v Poľsku je o Vysoké Tatry, Liptov, Slovenský raj, Vrátnu dolinu, Oravu, Spiš, Košice, ale aj o Bratislavu a Malokarpatský región. Lákajú ich najmä hory, zámky a ďalšie pamiatky, jaskyne, termálne kúpaliská, cyklotrasy a vínne cesty.

Menší záujem je o Gemer, Ponitrie a Podunajsko, pretože tieto regióny sa zatiaľ na poľskom trhu málo prezentujú a nevýhodou je aj nekvalitné cestné a chýbajúce vlakové či autobusové spojenie.

Zavedením eura sa stalo Slovensko pre Poliakov drahou krajinou, v roku 2009 odrazu museli platiť až o štyridsať percent viac. „Postupom času si Poliaci na kurz eura zvykajú a pomaly sa na Slovensko vracajú,“ konštatoval J. Bošnovič.

Tri týždenné spoje s Rigou a dva s Varšavou umožňujú aj hľadané kratšie pobyty na predĺžené víkendy a pracovné cesty s prestupom vo Varšave alebo v Rige aj do ďalších miest v severnej Európe. Očakáva sa, že linka osloví aj Varšavčanov, ktorí majú radi dovolenky v Zakopanom.

Na linke bude lietať 144-miestny Boeing 737, v ktorom je dosť miesta aj na prepravu lyží.