Studená jar, krátke leto a teplejšia jeseň – to je krátka charakteristika vinárskeho roku 2004 na Slovensku. Napriek nepriaznivému začiatku a všeobecne zlým predpovediam možno už teraz skonštatovať, že posledný ročník priniesol zaujímavé vínka, a to hlavne v bielych odrodách.

Sú ovocné, svieže s vyššou kyselinkou, čo dáva výborný základ na archiváciu. Väčšina červených vín však nemala také šťastie. Vína majú síce vyššiu farebnosť, no sú kratšie, "kostrbatejšie" a zaiste im neuškodí chvíľu vyčkať v sude.

Najnovší ročník prezentovala firma Mrva a Stanko na oficiálnej degustácii v hoteli Senec 31. marca 2004. V tento večer biele vína hrali prím, nuž si ich predstavme.

Müller Thurgau, akostné víno, r. 2004. Zelenkavá farba, čistá kvetinová i korenistá vôňa, výrazná aromatika a pomerne vysoká svieža kyselinka sú hlavné znaky tohto vínka. Napriek tomu pôsobilo v celku harmonicky - kyselinka je dobre integrovaná. Vo vôni nájdete nezrelé vinohradnícke broskyne či limetku. Chuť nezaostáva a poskytuje svieže víno ideálne na letné mesiace.
Moje hodnotenie: 4,5 (z max. 5 bodov)

Súvisiace články

Rizling Vlašský, neskorý zber, 2004. Žlto-zelená farba, vôňa vlašského orechu a v aróme lipový kvet. V chuti je toto vínko trošku "duté" a kyselinka nepôsobila harmonicky. Všeobecne povedané: krajšia vôňa ako chuť. Možno by mu prospelo si trošku odpočinúť vo fľaši, ktovie ako by vyzeralo o rok – dva?
Moje hodnotenie: 3 (z max. 5 bodov)

Veltlín zelený, akostné víno, 2004. Ak ste si doteraz mysleli, že veltlín je nearomatická odroda, majstri z firmy Mrva a Stanko vás hravo presvedčia o opaku! Zelenkavá farba a prekvapujúca, nazretá vôňa exotického ovocia a egrešov búrajú všetky zažité stereotypy o tejto odrode. Lahodná chuť a aróma po ovocí (grep, hruška) sú znakmi tohto plného a harmonického vína. Jeho kvalitu potvrdilo i ocenenie šampión Vínnych Trhov v Pezinku 2005. Nenechajte si ujsť toto naozaj netradičné vínko z panenského zberu.
Moje hodnotenie: 5 (z max. 5 bodov)

Rulandské biele, kabinet, 2004. Nazretá vôňa medových plástov, či až včelieho vosku a neskôr orechov, minerálnejšia vôňa a ovocná, kvetnatá aróma vás bude sprevádzať pri degustácii tohto vína. V chuti je však pomerne neharmonické s pikantnou kyselinkou. Možno primladé?
Moje hodnotenie: 3 (z max. 5 bodov)

Rulandské šedé, neskorý zber, 2004. Surovina, z ktorej pochádza toto víno, dozrievala na náhornej vrchovine vo výške 320 m.n.m., vďaka čomu bol vinohrad počas celého dňa vystavený slnečným lúčom. Táto lokalizácia vínku určite prospela. Jedinečné víno, so zlatistou farbou, čistou ovocnou vôňou a grapefruitovým chvostíkom. Ideálne harmonické. Jednoznačne môj favorit večera.
Moje hodnotenie: 5 (z max. 5 bodov)

Firma Mrva a Stanko už tradične prináša na trh viacero variácií odrody Chardonnay. V tomto roku sú to vínka pôvodom z Duloviec a Čachtíc.

Chardonnay, výber z hrozna, 2004, Dulovce. V tomto roku výrobca prvý raz v tomto vinohrade uskutočnil prebierku hrozna (po kvete viniča – tzv. zelená oberačka). To malo na jednej strane za následok 50-percenté zníženie úrody, ale zároveň dávalo nádej na získanie kvalitnejšej suroviny. Vínko upúta plnou vôňou medu a ovocia. V chuti nájdete maslové tóny a stopy manga. Kyselinka zatiaľ pôsobí trošku rušivo. Zrením však zrejme získa harmóniu.
Moje hodnotenie: 3,5 (z max. 5 bodov)

Chardonnay, neskorý zber, 2004, Čachtice. Slabšia vôňa ponášajúca sa na svoje dvojča z Duloviec, pekná farba a kyselinka poskytujúca harmonický vnem Nenáročné, vhodné na okamžitú konzumáciu a kombináciu s rôznymi druhmi jedál.
Moje hodnotenie: 3,5 (z max. 5 bodov)

Rizling Rýnsky, kabinet, 2004. Teplá jemne medová vôňa po agáte, v chuti lipový kvet a dlhá dochuť sú jasnými prednosťami tohto moku. Pomerne harmonické vínko, ktoré i podľa vyjadrenia výrobcu zrením zrejme získa odrodovo typický petrolejový tón. Kto takéto vyzreté "ryňáky" obľubuje, nech si počká.
Moje hodnotenie: 3,5 (z max. 5 bodov)

Rizling Rýnsky, výber z hrozna, 2004. Ťažšia vôňa medu, mohutné tóny kandizovaného, či sušeného ovocia. Olejovitá konzistencia skrýva plnú a hutnú chuť, ktorá poteší nielen milovníkov tejto odrody. Hrozno pochádza z vinohradu oberaného v štvrtom roku. 2/3 štepov pochádzajú zo Slovenska a 1/3 z Balkánu.
Moje hodnotenie: 5 (z max. 5 bodov)

Sauvignon, výber z hrozna, 2004. Hrozno pochádza z vinohradu v siedmom roku. Plná vôňa egreša s korenistým chvostíkom, dlhá perzistencia chuti a plný harmonický vnem hneď úvodom očaria vaše zmysly. Vínko celkovo pôsobí harmonicky. Som rád, že firma M&S opäť po roku ponúkla na trh i túto pomerne zriedkavú odrodu.
Moje hodnotenie: 4 (z max. 5 bodov)

Tramín čerený, kabinet, 2004. Slabšia zlatistá farba, jemne korenistá vôňa s náznakmi citrusových plodov. Pozorný degustátor odhalí v pozadí i ružové lupene. V chuti napriek ľahkému dojmu pomerne dlhý. Aróma je ovocná a čistá. Pekný nástupca ľahkých, reduktívnych tramínov z tejto firmy.
Moje hodnotenie: 3,5 (z max. 5 bodov)

Pálava, neskorý zber, 2004. Ďalší panenský zber tejto prezentácie priniesol arómy prezretého hrozna a hruškového kompótu s klinčekami. Vysoký extrakt, zladená kyselinka so zvyškovým cukrom (okolo 5 g/l) a plný vnem posunuli toto vínko na vyššie priečky v mojom hodnotení.
Moje hodnotenie: 4 (z max. 5 bodov)

Devín, výber z hrozna, 2004. Farba zlata, ťažká vôňa medových plástov a korenia, vyšší alkohol a jemne zastretá korenistá chuť. V závere jemná horčinka (či korenistosť?).
Moje hodnotenie: 3 (z max. 5 bodov)

Napriek spočiatku pomerne katastrofickým očakávaniam sa dá teraz už s určitosťou povedať, že ročník 2004 bol pre biele vína priaznivý. Dôkazom môžu byť i vína od firmy Mrva a Stanko. V ročníkovej ponuke si každý niečo nájde. A čo najviac oslovilo mňa? Určite svieži Müller, netradičný aromatický Veltlín, harmonický Ruland šedý a hutný Rizling rýnsky výber z hrozna.

Autor spravuje stránky online obchodu s vínom Wineshop.sk.