Strieborné medaily sa tu prideľujú vínam pri zisku 82 až 84 bodov a zlaté medaily od 85 do 100 bodov, pričom máloktoré „zlaté“ víno dostane vyššiu priemernú známku ako 86 bodov!
Pre mnohých posudzovateľov vína je 90 bodov akási magická hranica (takmer) dokonalosti, ktorú väčšina vín na trhu len ťažko dosiahne.
No a tento rok bol medzi deviatimi najvyššie hodnotenými vínami aj slovenský Dunaj 2018 od Frtus Winery. (Edita Ďurčová – enologička a medzinárodná degustátorka)

Medzinárodní degustátori na VINALIES INTERNATIONALES PARIS 2021, prevažne francúzski enológovia, hodnotili Dunaj takto:

Commentaire de dégustation :
« Une robe noir profond habille un vin au nez de fruits mûrs compotés, de pruneaux, d’épices. La bouche est tendre, avec des tanins soyeux, et la finale d’une agréable longueur. Il accompagnera agréablement un steak argentin sur le grill. » 90/100 points.

Preklad:
Hlboká farba zaodieva víno s vôňou zrelého zaváraného ovocia, sušených sliviek a korenia. Chuť je jemná, s hodvábnymi tanínmi a dlhou, lahodnou koncovkou. Skvelo sa bude dopĺňať s grilovaným argentínskym stejkom.
90/100 bodov.

Rodinné vinárstvo zo srdca Terroir Tekov

Tak ako hrozno má svoju identitu danú pôdou, podnebím a vinohradníkom, rovnako víno má svojho vinára – tvorcu. Vinárstvo Frtus Winery má svoju jasnú identitu a štýl s akým k vínu pristupuje. Je to cesta úcty a rešpektu voči hroznu, voči vínu a hlavne voči ľuďom, ktorí budú tieto vína piť.

Za zrodom Frtus Winery stoja dvaja bratia - Radoslav a Stanislav Frtúsovci. V ich vínach je veľa manuálnej práce, osobného odhodlania, a ambícií. Pristupujú k nim s úctou a rešpektom, a snažia sa maximálne udržať ich čistotu charakteru. Pod kvalitu ich vín sa výrazne podpisuje niečo, čo v iných firmách nenájdete - bratská chémia.

bratia Frtúsovci
Zdroj: Frtus Winery

V spojení s pôdou a vinicami sa ich život začal, aby od neho na dlhé roky odišli a vrátili sa vo veľkom štýle. Bratia Frtúsovci vyrástli v obci Podlužany neďaleko Levíc. Starí rodičia z oboch strán sa živili poľnohospodárstvom, takže sa vedeli obracať na poli i vo vinici.
Ich starý otec bol 25 rokov predsedom družstva, preto ešte ako malí chodili celú zimu sťahovať víno, umývať sudy a chvíľu sa zdalo, že bratia potiahnu káru rodinnej tradície ďalej. Obaja vyštudovali poľnohospodársku školu v Leviciach, ale nakoniec skončili v úplne inej sfére, na hony vzdialenej od vinárstva. K vínu sa vrátili až v roku 2008. Vtedy sa, dnes rešpektovaní vinári bratia Frtúsovci z Frtus Winery, po rodinnej oberačke rozhodli vyrábať vlastné víno a podelili si úlohy. Mladšieho Stanislava láka práca vo vinici a začal sa jej venovať na plný úväzok. Radoslava viac zaujímal samotný proces výroby vína. „Keď človek dospeje, niekam sa zaradí, ale ak má k niečomu vzťah, ani nevie prečo, ale ťahá ho to k tomu. A my sme sa takto prirodzene vrátili k tomu vínu.“ vysvetlil Radoslav.

Oblasť Tekov, kde sa nachádza aj obec Podlužany, v ktorej bratia vyrástli vystihuje ich predstavy identity a kvality. Tekov je územie vyznačujúce sa jedinečnou mikroklímou a unikátnym geologickým podložím, ktoré je zo západu ohraničené riekou Hron. Zo severu a východu je pod ochranou Štiavnických vrchov. Z juhu sem prúdi teplý vzduch z Podunajskej nížiny. Rozkladá sa na Ipeľskej pahorkatine, kde vinohrady zapúšťajú svoje korene do tufových a andezitových sopečných vyvrenín. Tu sa nachádza aj terajšie vinárstvo Frtus Winery.

Ilustračné foto
Zdroj: Frtus Winery

Originálne víno pre originálnych ľudí

Vo Frtus Winery veria, že každý zákazník si z ich ponuky vyberie niečo iné čo mu chutí a nájde to svoje víno. Také, pri ktorom medzi ním a vínom preskočí iskra. „Vieme, že naše víno nie je pre každého. Ľudia, ktorým bude chutiť, sú pre nás tí originálni ľudia a my urobíme všetko preto, aby mali vzťah k značke a k nám vinárom. Aby nás ako tvorcov spoznali, zdieľali s nami výrobu a verili nám. Verili, že to víno robíme s najlepším vedomím a svedomím, že sa ho nesnažíme oklamať ničím, čo by narušilo charakter vína, u nás také niečo nepripadá do úvahy. Jednoducho hľadáme ľudí, ktorí si vážia samých seba a chápu, že na to, aby sme niečo vyrobili, musíme vyvinúť enormné úsilie z úprimného srdca.“ uzatvárajú bratia.

Nechcú byť jedným z mnohých, chcú byť jedným z mála vinárstiev a preto prinášajú niečo čo spojí eleganciu, nápaditosť, štýl a identitu. Niečo, za čím si stoja a čo patrí len tým, čo si vážia sami seba, prácu iných a pitie vína je ich životný štýl.

Spoznajte všetky produkty vinárstva Frtus Winery.

Tento článok vznikol s podporou CVVS.