Čech Dominik Landsman prišiel krátko pred narodením svojho syna o prácu. Keď mal štyri mesiace, ostal na materskej a jeho manželka sa vrátila do práce. Stal sa otcom na plný úväzok bez akýchkoľvek skúseností.

Aby sa nezbláznil a aby prežil, ako sám vraví, peklo, začal pred dvoma rokmi písať úspešný blog Denníček moderního fotra, ktorý kombinuje svojský humor s trápnosťami a skúsenosťami, ktoré zažíval počas materskej. Jeho blog má na sociálnej sieti Facebook vyše 50-tisíc fanúšikov a autor sa stal natoľko populárny, že stihol vydať aj dve knihy. Jeho odpovede sú kombináciou irónie a suchého vtipu, dotvorené chronickým nedostatkom spánku.

Blog je skôr inšpirovaný životom a z časti zveličený. Autor tvrdí, že ide skôr o prózu, ktorú treba brať s humorom a nevystupujú v nej postavy s pravými menami. „Aby som predišiel možnému rozchodu s mojou priateľkou, matkou môjho dieťaťa, a tomu, že mi môj syn, až toto bude niekedy v dospelosti čítať, rozbije hubu, prípadne mi niečo spôsobí otvorenú zlomeninu, budem uvádzať pre oboch krycie mená. Môj syn bude mať krycie meno Čeněk a priateľka bude mať krycie meno Nataša,“ napísal v čase, keď blog v roku 2013 štartoval. 

Materská dovolenka je aj v tradičnom podaní je často veľkou previerkou vzťahu. Žena je celý deň s dieťaťom, sociálne izolovaná a teší sa na svojho muža, keď ten príde z práce, aby sa mohla konečne porozprávať s dospelým. Partner je ale často unavený, rozprávať sa mu nechce a konflikt je na svete. V rodine D. Landsmana to bolo podobné, len v opačnom poradí. Unavená manželka prišla domov za unaveným mužom, ktorý sa snažil prežiť deň tak, aby bol zdravý nielen syn, ale aj on. V rozhovore pre TREND.sk opisuje svoj život otca na rodičovskej.

Prečo ste začali písať blog o tom, ako sa staráte o dieťa na materskej?

Ešte keď som pracoval, veľmi ma bavilo písať a niekedy som do časopisov písal články za peniaze. Veľmi som chcel napísať aj knihu, ale nebol čas – aj som začal, ale potom odložil a zabudol som. Keď som sa dostal na materskú, čas na knihu sa zrazu našiel. Téma sa ponúkala sama – som sám s dieťaťom, tak som to využil.

Na začiatku som rozmýšľal, že síce téma je fajn, ale nikto mi ju nevydá, pretože ma nik nepozná, preto som začal písať blog. Testoval som, ako sa to ujme, ako ho ľudia príjmu a rovnako som zbieral spätnú väzbu. Písal som zvyčajne po nociach, čím som sa okrádal o spánok, keď bol malý hore, jednoducho sa nedalo. Keď idete za vydavateľom s knihou, ktorá sa zakladá na úspešnom blogu, máte inú pozíciu ako bez blogu.

Hneď prvý príspevok, ktorý ste napísali, hovorí o materskej ako pekle. Ako teda vyzeral vás deň?

Jedna obrovská nuda a ešte väčší stereotyp. Manželka odišla do práce, dieťa bolo hore, tak sme sa najedli a narýchlo sme sa zahrali a potom podľa počasia sa šlo von. Ďalej som len čakal na hodinky a čakal, kým príde manželka z práce.

Starať sa o dieťa je na jednej strane pekné, pretože vidíte, ako dieťa rastie, ale na strane druhej je to hrozná nuda. Keď máte dieťa na jeden deň, tak je roztomilé, ale keď ho máte každý deň, tak sa tá roztomilosť stráca a nemá na vás dopad. Keby bola manželka celý deň s malým a ja som prišiel z práce, rovnako by som si povedal, aké je to super – máme roztomilého chlapca, teším sa. Ale keď ste s ním každý deň, tak to už takto nevnímate.

Vytúžený poobedný spánok Zdroj: Archív D. L.

Tak počas dňa ste sa mohli tešiť aspoň na jeho spánok.

To hej, ale vtedy som odpadol aj ja a spal. Nemal som často fyzické sily na nič iného a uspal ma. Výnimočne som umyl taniere alebo nejaké domáce práce.

Váš byt musel vyzerať hrozne.

No byt vyzeral konštantne hnusne a po čase som vydedukoval, že dosiahnuť poriadok s malým je nemožné. Keď som niečo upratal, v priebehu piatich minút to bolo opäť vonku a bol tam ešte väčší bordel. Veľké upratovanie sa preto zameriavalo na víkend, keď si malého zobrala jedna z babičiek. Ale na druhej strane, varil som – zlepšil som sa, pretože predtým som nevaril vôbec. Nepral som a nežehlil, pretože to neviem a ani nechcem vedieť, pretože to ani robiť nechcem. Celý deň som buď spal, upratoval alebo varil.

Ženy materskou prechádzajú bežne, mnohí muži si to ani neuvedomujú. Ako ste po psychickej stránke vychádzali so synom? 

No po istom čase nastane ponorková choroba. Je to síce vaše dieťa, ale predsa len iný človek, s ktorým ste zatvorený v jednej miestnosti, kde musíte byť. Dalo sa to zvládnuť, keď už som toho mal fakt psychicky dosť, šiel som si na balkón zapáliť. Materská síce nie je na psychiatra a dá sa zvládnuť, ale ponorková choroba tam bola.

Prejavovalo sa to nejako?

Pociťoval som dosť sociálnu izoláciu s okolím, keďže som sa nedostal von s dospelým človekom. Jednou vecou, ktorou som cvičil mozog, bolo práve písanie a keby nebolo písania, netuším, čo by sa stalo. Asi by som si musel nájsť niečo iné. Predstavte si, že neprehovoríte celý deň s dospelákom a s Čenkem (vymyslené meno pre syna) hovoríte len o blbostiach a dávate mu príkazy – jednoslovné. Váš mozog je to potom poriadne „na hubu“ a otupuje ho to.

Mužov, ktorí ostali na materskej dovolenke, je v Česku približne 5-tisíc, v prípade Slovenska ide iba o 753 chlapov. Pritom celkový počet poberateľov materskej dávky bol v novembri 24 648. Inými slovami: na materskej dovolenke ostávajú na Slovensku len tri percentá mužov.  

V Nórsku je pritom bežné, že muži strávia časť rodičovskej dovolenky s dieťaťom doma. A to potom zrovnoprávňuje ženy u zamestnávateľov – ak si OČR berú striedavo matka aj otec.

Dokonca vo Švédsku je nárok na daňový bonus podmienený prestriedaním sa otca s matkou na rodičovskej, ktorá trvá 480 dní. „Napríklad v Nemecku je možné si rodičovskú predĺžiť o dva mesiace, ak sa na nej rodičia vystriedajú. Jedna americká štúdia hovorí, že partnerstvá, kde sú rovnomerne rozdelené úlohy v domácnosti, sú spokojnejšie,“ povedala nedávno pre TREND.sk šéfka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí ministerstva práce Oľga Pietruchová.

Ako to potom riešia matky, ktoré dokážu byť do materskej trikrát po sebe niekoľko rokov?

No ony sa zhlukujú do stád a spolu chodia na kávičky a kočíkujú, ale ja na také niečo nie som. Som v podstate asociál. Mám samozrejme pár kamošov, ale oni cez deň pracujú a chodiť s ich manželkami na kávičky mi prišlo trocha divné. Navyše som nikdy nevyhľadával spoločnosť iných rodičov, pretože majú tendenciu hovoriť len o tom istom - o dieťati a materskej. Keď som večer šiel s kamarátmi von, uvítal som presne témy, ktoré sa materskej ďaleko vyhýbajú.

Čo tak rodičia a nákupné centrá alebo ihriská?

Áno, oni sú všade. Ja som sa im zámerne vyhýbal, pretože som sa s nimi nepotreboval zhovárať. Keď sme šli okolo ihriska a videli sme, že tam už sú matky s deťmi, zvyčajne sme tam ani nešli a šli inde. Na jednej strane som introvert a nemám potrebu hovoriť s inými ľuďmi. Navyše mám rád len svoje dieťa a ostatné nejako nemusím.

Prečo?

Pretože neviem, čo s nimi. Boli sme minule na ihrisku a prišiel ku mne malý „spratek“ a kopol ma do nohy. Úplne bezdôvodne. Jeho matku to absolútne nezaujímalo a ja som nevedel, čo mám robiť. Nemôžem vziať cudzie dieťa a narezať mu na zadok, pretože nie je moje a nevedel som ani to, čo si môžem voči nemu dovoliť a povedať.

Svojho syna ste niekedy udreli? Mali ste vôbec poňatia s manželkou, aký spoločný postoj máte k fyzickým trestom?

Bola to čistá improvizácia. Nemalo cenu Čenkovi vysvetľovať, že niečo nesmie, pretože keď som mu niečo vysvetlil, urobil to znova. Keď som mu narezal, tak sa mi smial a páčilo sa mu to, tak som vydedukoval, že je to asi zlý trest.

Myslím si, že nie je dobrý ani jeden z extrémov. Ani vôbec nebiť a nech si robí, čo len chce a zároveň nie je dobré dieťa rezať hlava-nehlava. Ja som sa snažil ísť strednou cestou a buchnúť v rámci miery malého až vtedy, keď nie je iná možnosť. S manželkou sme nikdy nemali dlhodobý plán, ako vychovávať malého, nemáme naštudované psychologické príručky a stále sme sa správali voči nemu intuitívne. Snažíme sa vždy dospieť k vzájomnej pohode, aby kompromis sme urobili nielen my, ale aj dieťa.

Keď si dieťa robí, čo chce a všade je neporiadok Zdroj: Archív D. L.

Čo by ste povedali ostatným mužom, ktorí si materskú nikdy nevyskúšali a tvrdia, že je to záležitosť len ženy a je to predsa len dovolenka s vyloženými nohami.

Myslieť si to samozrejme môžu, ale nech si to vyskúšajú. Hovoriť o materskej dovolenke ako o dovolenke je nezmysel. Je to neuveriteľný záprah nielen po fyzickej ale aj psychickej stránke, pretože človek je často nevyspatý a zdeptaný stereotypom. Navyše deň závisí aj od toho, ako sa vyspí dieťa a akú ma náladu. Sú niekedy dni, ktoré sú v pohode a niektorú sú peklo – vtedy celý deň škrieka a plače a nemá dôvod. Materská dovolenka je skôr tortúra ako dovolenka.

Ako to brali vaši kamaráti na pive, keď ste boli na materskej? Predsa len, pre mnohých mužov tu ide o akési ego živiteľa.

Zo začiatku tam boli vtipy na moju adresu, veď čo si budeme klamať, muž na materskej nie je úplne normálne a bežné. V spoločnosti je stále zažitá predstava, že chlap zarába a ženská je za sporákom. Zo začiatku boli moji rodičia samozrejme radi, že mi platili školy a ja som to dotiahol až na muža v domácnosti. Kamaráti sa mi trocha posmievali, ale všetko odznelo v priebehu dvoch – troch mesiacov, keď to všetci akceptovali a prijali to. Ako to brala spoločnosť, netuším. Veľmi sme s malým nechodili do spoločnosti. V reštaurácii sme boli asi dvakrát – zo začiatku bol slušný, ale potom začal kričať, tak sme sa zdvihli a odišli. Nemám rád rodičov, ktorí sa tvária, že ich deti nič nerobia. Pritom kričia, bijú sa alebo bijú mňa. Tomu som sa snažil vyhnúť. Pre nás spoločnosť bol tak maximálne detský kútik, kde som sa snažil byť lepším rodičom. Nechceli sme na seba upozorňovať, kričať a akýkoľvek iný konflikt s iným dieťaťom okamžite riešiť.

Zmenil sa vás vzťah k manželke počas materskej? Neochladli ste vzťahovo?

Nezmenil. Často sa stretávam s názorom, že dieťa preverí vzťah, čo je možno pravda, ale žiadnu krízu som nezaznamenal. Čo som zaznamenal, bol prudký pokles sexu, pretože nájsť priestor, čas a silu bolo veľmi náročné. Kríza nebola ani na začiatku, keď sme bývali v garsónke. Dvaja ľudia a urevané dieťa a my sme to ustáli, čo sme sa až divili.

Čím to bolo?

Vtedy sme sa stmelili a hrali ako tím. Boli sme tím, ktorý hraje proti dieťaťu. Ja a manželka jeden tím a dieťa druhý a hrali sme proti sebe. 

Predtým, ako ste nastúpili na materskú, ste boli nezamestnaný, no pôvodne ste pracovali v realitnom biznise. V podstate vám materská dala to, po čom ste túžili – dnes vás živí písanie.

V podstate máte pravdu. Nikdy som na to nemal predtým odvahu, pretože som si nikdy nemyslel, že by som sa tým dokázal uživiť. Po osobnostnej stránke ma síce materská nejako neovplyvnila, ale po profesnej mi dala nový smer. No možno predsa len – stále som hrozný flegmatik, ale po materskej mávam niekedy ľahko cholerické stavy. To, čo by som v minulosti ignoroval, dnes tak ľahko neprehliadnem. Otázne je, či je to stav trvalý, alebo len odoznieva stav človeka, ktorý bol na materskej.

Dokedy chcete živiť blog?

No úprimne, téma je dosť vyčerpaná a už sa aj opakujem. Kadencia článkov, ktoré som tam dával kedysi, je dnes už nemožná, respektíve bolo by to možné, ale kvalita by šla dole. Budem písať aj naďalej, ale len vtedy, keď sa vyskytne téma, ktorá si tú pozornosť zaslúži. Teraz je to ťažšie, pretože keď som začal písal blog, písal som ho retrospektívne a Čenko mal štyri mesiace. Kým som sa dostal k témam, ktoré boli aktuálne v reálnom čase, prešiel rok. Keď je dieťa malé, objavujú sa stále nové a nové veci, ale čím je starší, tým témy ubúdajú a pokrok je pomalší.

12 fáz rodiča na materskej dovolenke podľa Dominika Landsmana

Keď sa vám narodí dieťa, čaká vás v dohľadnej dobe niekoľko fáz, ktorými si musíte prejsť. Rodičovstvo prechádza postupne vývojom a vás čaká emočná a fyzická centrifúga.

1. fáza - Nadšenie

Bezprostredne po pôrode. Dieťa je na svete. Nový život, ktorý ste stvorili. Paráda. Konečne má ten život nejaký zmysel. Aké je to malé bábätko roztomilé a ako nežne plače.

2. fáza - Vytriezvenie

Ten malý darebák stále reve. Nič iné nevie. Iba revať. Nenechá vás robiť nič iné, než okolo neho behať, starať sa o neho, kŕmiť, prebaľovať a snažiť sa ho uspať.

3. fáza - Nedám sa

Je len pár týždňov po pôrode a vy ste na pokraji síl. Doma je stále neporiadok a dieťa iba reve. Vyhliadky nie sú priaznivé. Potrebujete dovolenku. Potom si však spomeniete, že už vlastne na dovolenke ste. Na materskej dovolenke. Smola.

4. fáza - Chcem spať

Už niekoľko mesiacov ste nespali. Teda aspoň si to myslíte. Strácate kontakt s realitou, takže si nemôžete byť istý ničím. Máte vôbec dieťa? Táto fáza postupuje následne všetkými ďalšími (i predchádzajúcimi) fázami.

5. fáza - Partner je sebecký debil a chce sa mi spať

Prvá partnerská kríza. Nič nepreverí vzťah ako dieťa. Máte pocit, že celý deň makáte okolo dieťaťa, zatiaľ čo partner si váľa šunky v práci. Keď príde, ohlási, že je unavený a má toho po celom dni dosť. Preto očakáva večeru, sex a hlavne pokoj, lebo on drel v práci a rodič na materskej sa celý deň flákal. Táto fáza robí často z matiek vdovy, pretože tvrdiť niekomu, kto celý deň nespí, kmitá okolo dieťaťa, utiera špinavú podlahu, varí, perie, žehlí, dohliada, aby dieťa žilo a sem-tam si z rozmaru na chvíľku poplače zavretý na záchode, že sa fláka, to chce dosť odvahy.

6. fáza - Lepšie už bolo a chce sa mi spať

Hoci sa vám to môže zdať nemožné, je to stále ešte horšie. Mysleli ste si, že najhoršie máte za sebou? Nie. Dieťaťu začali rásť zúbky. Ako môže niekto takto revať?

7. fáza - Partner je stále debil, ale už menší a chce sa mi spať

Po konštantných hysterických záchvatoch partner už pochopil, že si neradno s vami zahrávať. Potom vám oznámi, že na víkend ide na ryby, takže to tu musíte zvládnuť sami. Keď príde z práce, tak dieťa na chvíľku postráži, aby ste sa mohli zamknúť v kúpeľni a tam sa na chvíľku zrútiť.

8. fáza - Je mi to jedno. Chce sa mi spať

Nastáva fáza apatie. Dieťa sa už pohybuje po byte, takže začína byť nebezpečné pre seba aj okolie. Jediná vaša starosť je, aby dieťa prežilo do príchodu partnera z práce. Nič viac vás už netrápi.

9. fáza - Nuda, stereotyp a chce sa mi spať

Materská dovolenka je jeden veľký stereotyp. Každý deň to isté. Preto je potrebné začať napríklad vyšívať dečky alebo zbierať známky. Dečky vám síce dieťa stratí a známky zožerie, ale aspoň zabijete čas.

10. fáza - Škôlka na obzore a chce sa mi spať

Konečne vidíte to svetielko na konci tunela. Ešte chvíľu a dieťa pôjde do škôlky.

11. fáza - Škôlka, teraz sa už konečne vyspím

Konečne ste do dokázali. Gratulujem.

12. fáza - Pozitívny tehotenský test

Ako to? Už teraz sa mi chce spať. No nič. Stane sa. Ešteže to máte natrénované. Môžete sa pomaličky postaviť do štartovacích blokov, pretože o pár mesiacov vás čaká ďalšie kolo materskej dovolenky a s ním znovu všetky fázy.