Keď mal tri roky zomrela mu matka. Jeho otec s novou ženou ho preto poslali do hôr Sierra Morany, aby tam pomáhal pastierovi s ovcami a kozami. Starec ho mnohým veciam naučil - ako sa starať o obrovské stádo, zasvätil ho do výroby nástrojov a kladenie pascí na lov zveri. Lenže pastier onedlho zomrel a chlapec zostal v horách sám. Nejde o rozprávku, ale príbeh dnes už 60-ročného Španiela Marcosa Rodrígueza Pantoju, ktorý sa stretol s novinárom denníka The Guardian.

Jeho príbeh je až neuveriteľný. Po smrti pastiera v roku 1953 ušiel do lesov, kde sa ako sedemročný zatúlal do jaskyne, v ktorej žili vlci a celkovo s nimi strávil dvanásť rokov. V lese ho ako tínedžera našla až v roku 1965 polícia – na sebe mal kožuch v jeleňa a nosil dlhé mastné vlasy. Dostal sa do kláštora, z ktorého sa niekoľkokrát pokúsil utiecť. Nevedel rozprávať a komunikoval plačom, vrčaním alebo rôznymi pazvukmi.

Keď sa socializoval a nadobudol spoločenské zručnosti nastalo najťažšie obdobie jeho života – bál sa všetkého. Keď bol prvýkrát v kine, natoľko ho vystrašili kovboji vo filme, že z predstavenia ušiel. Keď prvýkrát jedol v reštaurácii, bol prekvapený, že musí za svoje jedlo platiť. Ani 50 rokov po jeho objavení sa celkom s civilizáciou nestotožnil. Pracoval na stavbách, v baroch, nočných kluboch i hoteloch. Prespával pod mostom, v opustených budovách alebo v kláštoroch. Bol častokrát okradnutý a oklamaný – mnohí zamestnávatelia využívali jeho naivitu. Niektorí ľudia sa mu pokúšali pomôcť, ale k väčšine bol nepríjemný a odmietal s nimi komunikovať.

Dodnes tvrdí, že „byť človekom je ťažké“. Žije v ospalej dedinke Rante, kde trávi čas na dôchodku prechádzkami v prírode a pozeraním televízie. Na to, že ho jeho otec „predal do otroctva“ nikdy nezabudne. V civilizácií zistiť nielen to, čo sú peniaze, ale aj to, čo je nenávisť, závisť, klamstvo. Tvrdí, že ľudia sa k nemu správali krutejšie ako zvieratá. Hoci to celkom nechápe, v Španielsku sa stal celebritou – svojim príbehom inšpiroval niekoľkých filmárov, média ho dodnes vyhľadávajú a ľudia otravujú existenčnými otázkami.

Ako sa vysporiadať s návratom z dovolenky

Vrátili ste sa po dovolenke do práce a začína sa u vás prejavovať depresia z reality. Nezúfajte. Novinárka Paula Cocozza spísala 18 tipov, ktoré vám pomôžu mrzuté obdobie prekonať. Prvou z rád je stať sa turistom vo vlastnom okolí. To znamená, že niekedy stačí pozrieť na web TripAdvisora a zistiť, čo je zaujímavé vo vašom okolí. Ďalším tipom je zmeniť vlastnú rutinu.

Samozrejme budete musieť oprať alebo navariť, ale čo tak menej sedieť pri počítači a pred televízorom? Ide o čas, ktorý môžete venovať zaujímavejším aktivitám. Jeseň sa blíži, vonku bude chladnejšie počasie, tak prečo sa netešiť na to, že si sadnete do kresla a prečítate knihu (stačí si vybrať takú, ktorá vás poteší).

Ďalším z tipov je cestovať do práce peši alebo na bicykli. Po práci je tak ľahšie urobiť si zachádzku a pozrieť sa do novej reštaurácie alebo do zákutí mesta, ktoré inak nenavštevujete. Kombinovať nové zážitky s fyzickou aktivitou je niečo, čo v dlhodobom horizonte môže znižovať úbytok kognitívnych schopností vo vyššom veku.

Autorka sa prihovára, aby ste si konečne kúpili karafu a naliali si do nej večer červené víno a porozprávali sa v kruhu rodiny alebo priateľov. Na dovolenke sme zvyknutí spomaliť – nejako nám nevadí pozorovať západ slnka alebo okolie. Tak prečo by sme to nemohli robiť aj po práci. Urobiť si plány na svoj voľný čas, tráviť ho čo aktívnejšie a plánovať si výlety do prírody. Dobrým tipom je uvariť si chutné jedlá – experimentovať a skúšať ingrediencie, ktoré ste ochutnali na dovolenke.

Ako si privyrábajú učitelia

To, že učitelia zarábajú menej ako sa zrejme na slušnú spoločnosť patrí, sa netýka len Slovenska. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa