Miesto, kde svieti slnko takmer po celý rok. Nádherné záhrady a parky, prepychové butiky, luxusné hotely, lákajúce kasína, luxusné limuzíny a športiaky svištiace v zákrutách známych z Formuly 1, to je Monako.

Za jedno euro

Stačí niekoľko hodín a ste na brehu Azúrového pobrežia v preslávenom mestskom štátiku. Lietadlom z Viedne do Nice a odtiaľ za jediné euro autobusom číslo sto priamo do srdca starého mesta Monaka.

Vystúpiť treba na Place d´armes a kráčať po širokých schodoch na skalnatý kopec. Prejdete okolo farebného zeleninového a ovocného trhu a dlhé schodište vás spolu s ďalšími turistami zavedie až pred Kniežací palác.

Každý deň pár minút pred pravým poludním je tam ceremónia výmeny stráží, ktorá vždy pritiahne množstvo turistov s fotoaparátmi a kamerami. Z námestia je nádherný výhľad na štvrť Fontevieille s jachtárskym prístavom.

Celé Monako tam máte ako na dlani s jeho terasovitým terénom, zastavaným takmer na každom metri. Monako má rozlohu necelé dva štvorcové kilometre a skladá sa zo štyroch častí.

Sú to spomínaná priemyselná oblasť Fontevieille, staré mesto s kniežacím palácom, katedrálou a Oceánografickým múzeom. Potom La Condamine, plochá časť obklopujúca prístav, a nové mesto Monte Carlo preslávené kasínami.

Po stopách princeznej

Z kniežacieho námestia treba zostúpiť uličkami plných obchodíkov so suvenírmi a malých reštaurácií ku katedrále. Vnútri je stále plno, keďže sú tam v zemi zapustené hroby monackých kniežat a panovníkov.

Najnavštevovanejší je, prirodzene, hrob princeznej Grace Kelly, manželky kniežaťa Rainiera III. Grace sa preslávila ako hollywoodska herečka a jej meno sa najčastejšie spájalo s režisérom Alfredom Hitchcockom.

Keď ju na filmovom festivale v Cannes predstavili kniežaťu Rainierovi III., okamžite si padli do oka a v roku 1956 sa zosobášili. Princezná Grace bola známa ako vzorná matka a veľa času zasvätila charitatívnym organizáciám. V roku 1982 však tragicky zahynula, keď sa jej auto zrútilo z Grande Corniche a narazilo do útesu.

Od neoromantickej katedrály treba pokračovať cez botanickú záhradu, ktorá v horúčavách poskytuje ostrovčeky s tieňom a miernym chládkom. Na konci záhrady je Oceánografické múzeum, ktoré má takmer storočie.

Založil ho ešte princ Albert I., ktorý bol oceánografickým nadšencom, a múzeum obetoval vede. Ukryl v ňom vedecké zbierky, ktoré získal počas svojich ciest a výprav koncom 19. storočia.

V múzeu sa nachádza aj jedno z najkrajších a najlepších akvárií v Európe – vyše 4 500 rýb zastupujúcich 400 rozdielnych druhov. Od múzea je to len pár metrov k prístavu La Condamine, kde kotvia nádherné luxusné jachty.

Prístav luxusných jácht

Od neoromantickej katedrály treba pokračovať cez botanickú záhradu, ktorá v horúčavách poskytuje ostrovčeky s tieňom a miernym chládkom. Na konci záhrady je Oceánografické múzeum, ktoré má takmer storočie. Založil ho ešte princ Albert I., ktorý bol oceánografickým nadšencom, a múzeum obetoval vede.

Ukryl v ňom vedecké zbierky, ktoré získal počas svojich ciest a výprav koncom 19. storočia. V múzeu sa nachádza aj jedno z najkrajších a najlepších akvárií v Európe – vyše 4 500 rýb zastupujúcich 400 rozdielnych druhov.

Od múzea je to len pár metrov k prístavu La Condamine, kde kotvia nádherné luxusné jachty. Na promenáde Alberta I. možno zažiť viacero zaujímavých atrakcií. Môžete sa previezť v červenom ferrari po trati Formuly 1.

Alebo vyskúšajte veľkú vodnú kĺzačku, ktorú absolvujete v člne. Môžete si vyryžovať zlato, zaskákať na lane alebo sa okúpať. V prístave je totiž veľký bazén so slanou morskou vodou, vyhrievaný na 25 stupňov. Vstupné je čosi nad štyri eurá, no popoludní už len 2,20.

Mekka hazardu

Z luxusného prístavu šliapeme do kopca k slávnemu Kasínu Monte Carlo. To už sme v rovnomennej štvrti, ktorá dostala meno na počesť princa Karola III. Monackého.

Monte Carlo, čiže Karolova hora. Prechádzame okolo svetoznámeho hotela Paris až pred kasíno. Na parkovisku pred vchodom stoja elegantné autá, najnovšie športiaky, vyleštené limuzíny.

V kasíne si možno pozrieť prvé dve-tri miestnosti zadarmo. Pri vchode treba odovzdať batohy a kabelky a cez ochranku prejsť do veľkej miestnosti, z ktorej sa však už za poplatok prechádza k hráčskym stolom, ruletám, salónikom VIP.

Bez poplatku si možno pozrieť aj malú miestnosť hneď pri vchode, v ktorej je asi stovka hracích automatov, a prípadne tam minúť niekoľko eur. Monte Carlo, preslávené kasínami a hazardom, dokonca dalo meno skupine matematických metód.

Metóda Monte Carlo slúži na vypočítanie pomerne presného výsledku použitím pseudonáhodných čísel. V Monte Carle sa nakrúcali aj preslávené „bondovky“, ktoré toto miesto vystihujú: zlatý svet bohatstva, hazardu, rýchlych áut a krásnych dievčat.

La dolce vita. Sladký život. Ten dokresľuje aj pláž, ku ktorej sa z kopca dostanete výťahom v skale. Jemný štrk, množstvo butikov, čistá voda a nad vami panoráma hôr.

Magnet pre boháčov

Monako – a zvlášť Monte Carlo – ich priťahuje. Nielen vďaka polohe na Francúzskej riviére, tradíciami kniežacej rodiny Grimaldiovcov, ale tiež vysokou bezpečnosťou – osobnou i finančnou.

Daňová politika radí toto malé územie na popredné miesta európskych daňových rajov. Priame dane sa totiž v Monaku nevyberajú, iba Francúzi podliehajú francúzskym daňovým zákonom.

Napríklad slovenská firma, ktorá tam má svoje sídlo, podlieha jedinej výnimke, vysvetľuje Zuzana Poloncová, ktorá žije v Monaku tri roky ako pracovníčka konzulátu. Ak firma získava vyše štvrtinu zo svojho obratu mimo Monackého kniežactva alebo ak tvorí základ jej podnikania predaj patentov či autorských práv, platí daň vo výške tretiny svojho zisku.

Inak spoločnosti žiadne dane neplatia. Občania, ktorí nepodnikajú, platia iba dedičskú daň a daň z prevodu majetku. Nič viac.

Žiť a pracovať v Monaku?

Na pobyt v tomto mestskom štátiku netreba víza, no usadiť sa tam nie je najjednoduchšie. „Musíte predložiť výpis z registra trestov, prehlásenie o tom, že ste nikdy neboli odsúdený, pracovnú zmluvu alebo doklad o zamestnaní, nájomnú zmluvu, lekárske potvrdenie, pas, fotografie,“ vypočítava Z. Poloncová.

Pritom nájomná a pracovná zmluva vás často dostanú do začarovaného kruhu: byt vám prenajmú, až keď máte prácu, no na jej získanie musíte neraz predložiť potvrdenie o ubytovaní. Ak sa vám napokon podarí dohodnúť prenájom, vstupná investícia neraz mnohých odradí.

Vopred musíte zaplatiť trojmesačné nájomné, trojmesačný preddavok za služby, preddavok na štvrť roka, registráciu nájmu (percento nájomného za prvý rok plus poplatky) a sprostredkovateľské poplatky (10 % nájomného za prvý rok). Keďže Monako má necelé dva štvorcové kilometre, pozemky i byty sú tam primerane drahé.

Napríklad byt s rozlohou asi 50 štvorcových metrov vyjde na pol milióna eur (viac ako 15 miliónov korún), za menší domček dáte asi dva milióny a lepšiu vilku kúpite za tri až päť miliónov eur. Ceny sa, samozrejme, líšia v závislosti od lokality, výhľadu, veľkosti terasy a ďalších vecí.

Pri kúpe musíte navyše zaplatiť niekoľko poplatkov, ktoré sa odvíjajú od predajnej ceny, a konečná suma stúpa tak prudko ako monacké kopce. Monako preto zostáva pre bežného Slováka naďalej iba turistickou destináciou, v ktorej sa však v správnom pomere mieša história s luxusom a nádhernou prírodou.

Autor je redaktor Slovenského rozhlasu.

Foto – Milan Buno