Pokračujeme s druhou polovicou vín ročníka 2009, ktorú sme hodnotili v rámci tastingu 25 slovenských červených vín tohto ročníka.

13. ELESKOPETIT MERLE 2009. Akostné. Malokarpatská vinohradnícka oblasť. Modranský vinohradnícky rajón. Obec: Vištuk. Hon: Zoya. Alk: 14,0 %. Dátum plnenia: 07/2011.

Farba: Rubínová červená

Vôňa: Ovocná vôňa plná ríbezlí a višní, na pozadí doplnená vanilkou zo suda.

Chuť: Svieže a živé kyselinky sú pekne prepletené štruktúrou tanínov. Dlhá dochuť, kde sa na záver objavuje vanilka - dotyk dreveného suda.  

Celkový dojem: Svieže ovocné víno, kde ovocnosť je krásne doplnená štruktúrou tanínov a na záver s dotykom vanilky. Pekná práca s drevom.

14. VINO NICHTAFRANKOVKA MODRÁ 2009. Neskorý zber. Nitrianska vinohradnícka oblasť.  Tekovský vinohradnícky rajón. Alk: 13,0 %. Dátum plnenia: 03/2011.

Farba:  Tmavšia rubínovo červená

Vôňa: Jemná vôňa. Višne v horkej čokoláde.

Chuť: Svieže kyselinky. Triesloviny sú jemne štrukturované

Celkový dojem: Stredne plné telo s harmonickým a dlhým záverom. Ideálny partner do gastronómie.

15. KARPATSKÁ PERLA FRANKOVKA MODRÁ 2009. Varieto. Neskorý zber. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť.  Alk: 13,5 %. Dátum plnenia: 06/2011.

Farba:  Svetlejšia rubínovo červená

Vôňa: Decentná ovocná vôňa. Višňa doplnená dymovou aromatikou zo suda.

Chuť: Svieže kyselinky sú harmonicky doplnené štruktúrou tanínov, ktoré sú mäkké a zamatové. Dochuť je dlhá, príjemná a na záver je jemný dotyk dreva.

Celkový dojem: Plné telo, guľaté a harmonické. Má svoj štýl.

16. VINS WINERY CRUOR 2009. Výber z hrozna. Nitrianska vinohradnícka oblasť. Alk: 14 ,5 %. Dátum plnenia: 06/2011.

Farba: Tmavá červená

Vôňa: Intenzívna ovocná vôňa. Červené a čierne bobuľové ovocie zahalené v jemne dymovej clone. Postupom času, ako sa víno otvára objavujú sa stále nové a nové dimenzie.

Chuť: Svieže kyselinky sú doplnené mohutnosťou a štruktúrou tanínov. Dochuť je neuveriteľne dlhá, na konci s dotykom horkej čokolády.

Celkový dojem: Dobre stavané  a plné telo. Už teraz je víno harmonické a čas ho určite posunie ešte omnoho ďalej. Dlho doznievajúce, obsažné a široké víno. Rozvážne víno na dlhé večery s obrovským archivačným potenciálom. Dochuť je nekonečná.

17. ELESKOTRAJA JAZDCI 2009. Akostné. Malokarpatská vinohradnícka oblasť. Modranský vinohradnícky rajón. Obec: Vištuk. Hon: Zoya. Alk: 13,0 %. Dátum plnenia: 05/2011.

Farba: Tmavá rubínová

Vôňa: Jemná, ale svieža ovocná vôňa. Ríbezle doplnené korením.

Chuť: Svieže kyselinky. Dobre štrukturované a mohutné taníny. Krásne dlhá a mohutná dochuť. Na záver horká čokoláda a tabak.

Celkový dojem: Plné telo. Komplexné víno s bohatou škálou odtieňov. Teraz ešte trochu neupravené, ale čas ho určite pekne zahladí. Krásne dlhá dochuť.

18. MRVA & STANKOCABERNET SAUVIGNON 2009. Výber z hrozna. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť. Strekovský vinohradnícky rajón. Obec: Rúbaň. Alk: 13 ,5 %. Dátum plnenia: 02/2011.

Farba: Tmavá červená

Vôňa: Svieža a ovocná. Čierne ríbezle na pozadí doplnené korením s dotykom grafitu, vďaka čomu je vôňa komplexná a podmanivá. Noblesná.

Chuť: Svieže až živé kyselinky sú doplnené štrukturovanými, pevnými tanínmi. Víno pôsobí neuveriteľne bohato a sviežo. Dlhá dochuť plná ovocia. Na záver ostane až minerálne sucho v ústach.

Celkový dojem: Dobre stavané, bohaté a svieže telo, ktoré okamžite zaplní celé ústa. Pôsobí ešte stále trochu mladícky a rozcuchané. Obrovský archivačný potenciál.

19. MRVA a STANKO CABERNET SAUVIGNON 2009. Neskorý zber. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť. Štúrovský vinohradnícky rajón. Obec: Kamenný Most. Alk: 13 ,0 %. Dátum plnenia: 11/2011.

Farba: Tmavá rubínová

Vôňa: Svieže a ovocné. Bobuľové čierne a červené ovocie doplnené korením – grafit.

Chuť: Svieže kyselinky. Štrukturované a harmonické triesloviny. Dlhá dochuť s nádherným korenistým záverom.

Celkový dojem: Plné a komplexné telo. Už teraz víno pôsobí pekne harmonicky. Štruktúra tanínov je veľmi vyvážená. Pekný dotyk korenia na záver.

20. REPA WINERYCABERNET SAUVIGNON 2009. Oaked. Výber z hrozna. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť.  Strekovský vinohradnícky rajón. Obec: Jasová. Hon: Molnárov vinohrad.  Alk: 13,0 %. Dátum plnenia: 03/2011.

Farba: Rubínová červená

Vôňa: V aromatike ovocnosť čiernych ríbezlí, doplnená tónom údeného mäsa, ktorý sa strieda s mätou. Neuveriteľne bohatá a komplexná vôňa plná nuáns.

Chuť: Decentná sviežosť kyseliniek. Jemne štrukturované, mäkké a zamatové taníny. Plné, harmonické telo s dlhou dochuťou, kde na záver je dotyk vanilky.

Celkový dojem: Dobre stavané a plné telo. Pôsobí harmonicky a vyvážene. Neuveriteľná bohatosť vôní, ktorá umožňuje stráviť celý večer nad pohárom a objavovať stále nové a nové podtóny.

21. CHATEAU BELÁCABERNET SAUVIGNON 2009. Výber z hrozna. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť. Štúrovský vinohradnícky rajón. Obec: Mužla. Alk: 13 %. Dátum plnenia:01/2011.

Farba: Tmavá až neprehľadne červená

Vôňa: Svieža, šťavnatá vôňa plná čiernych ríbezlí, černíc a bazy.

Chuť: Decentná sviežosť kyseliniek doplnená mohutnými tanínami vytvára bohaté telo. Veľmi dlhá dochuť. Na záver až minerálne suchá.

Celkový dojem: Plné, šťavnaté telo plné ovocia – čiernych ríbezlí. Trochu neupravené, mladícke a rozcuchané víno na ceste ku komplexnosti a harmónii. Určite veľký archivačný potenciál.

22. ELESKOALIBERNET 2009. Barik. Neskorý zber. Malokarpatská vinohradnícka oblasť. Modranský vinohradnícky rajón. Obec: Vištuk. Hon: Zoya. Alk: 12 %. Dátum plnenia: 12/2011.

Farba: Tmavá červená

Vôňa: Čierne ríbezle, doplnené jemným podtónom animality, vďaka čomu je vôňa  komplexná a bohatá.

Chuť: Svieže kyselinky. Výrazné a štrukturované taníny, ktoré dávajú telu plnosť. Dlhá a intenzívna dochuť s dotykom čiernej čokolády na záver.

Celkový dojem: Víno pôsobí sviežo a je pekne komplexné v aromatike. Napriek mohutným a štrukturovaným tanínom je už teraz pekne pitné.

23. ELESKOALIBERNET 2009. Akostné. Malokarpatská vinohradnícka oblasť. Modranský vinohradnícky rajón. Obec: Vištuk. Hon: Zoya. Alk: 12 %. Dátum plnenia: 07/2011.

Farba: Tmavá červená

Vôňa: Svieže tóny ríbezľového listu. Černice.

Chuť: Živé kyselinky doplnené tvrdými tanínmi. Ešte trochu kostrbaté ovocné víno s  dlhou dochuťou.

Celkový dojem: Stredne plné telo. Tvrdšie. Ovocné. Dlhý záver.

24. KARPATSKÁ PERLA ALIBERNET 2009. Varieto. Neskorý zber. Malokarpatská vinohradnícka oblasť.  Modranský vinohradnícky rajón. Obec: Šenkvice. Hon: Suchý vrch.  Alk: 13,0 %. Dátum plnenia: 08/2011.

Farba: Tmavá rubínovo červená

Vôňa: Komplexná ovocná vôňa doplnená jemným dotykom korenia, vďaka čomu pôsobí víno veľmi príťažlivo.

Chuť: Svieže šťavnaté kyselinky. Štrukturované a pevné taníny. Veľmi dlhá dochuť plná korenia.

Celkový dojem: Dobré stavané, šťavnaté telo. S veľmi dlhou dochuťou a na záver dotyk korenia. Mladícke a trochu neharmonické v tejto fáze vývoja s veľkým archivačným potenciálom.

25. CHATEAU MODRA HRON 2009. 10 th Generation. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť. Alk: 11,5 %.

Farba: Tmavá rubínovo červená

Vôňa: Stredne intenzívna ovocná vôňa doplnená jemným korením. Najskôr dominovali prezreté čerešne, neskôr sa vôňa otvorila smerom k čiernemu bobuľovému ovociu s jemne cabernetovým nádychom

Chuť: Decentne svieže kyselinky. Štrukturované, pevné taníny, ale skôr zamatové ako tvrdé. Stredne dlhá dochuť na záver s dotykom korenia a tmavej čokolády

Celkový dojem: Stredne plné telo, ktoré už pôsobí harmonicky. Ideálny partner do gastronómie.