Zaujímavé je, že rekordne vysoká produkcia nasledovala hneď rok po rekordne nízkej – rok 2017 bol totiž rokom, kedy sa vína vyprodukovalo historicky najmenej. V porovnaní s týmto rokov stúpla v 2018 globálna produkcia vína o 17 percent.

Tiež plocha na ktorej sa hrozno na víno pestuje sa celosvetovo rozšírila – o 24 000 hektárov. Najviac vína sa aj minulý rok vyrobilo v Taliansku -54,8 milióna hektolitrov. Druhé miesto obsadilo Francúzsko (49,1) tretie Španielsko (44,4).

Južná Afrika svoju produkcia vína minulý rok znížila Zdroj: Jarmila Horváthová

Naopak poklesla produkcia v Južnej Afrike, čo bolo zapríčinené najmä dlhotrvajúcim suchom. Ale aj v Brazílii a Číne sa minulý rok vyprodukovalo menej vína. Desať rokov pritom rozloha vinohradov v „Ríši stredu“ prudko rástla, teraz sa rast spomalil. V Číne je momentálne vysadených 875 000 ha vinohradov, to je druhá najväčšia rozloha na svete po Španielsku.

Produkcia vína a hrozna v Číne síce klesla, ale aj tak je táto krajina najväčším svetovým producentom hrozna (vrátane stolových odrôd), dopestuje sa tu asi 15 percent svetovej produkcie.