Napadlo vám ako prvé pri slove Ferrari červené športové nablýskané auto? Meno rovnaké, no v tomto prípade je reč o krásnych bublinkách z Trentina. „Výnimočnosť sa schováva najmä v tom, že práve Giulio Ferrari bol jeden z prvých, ktorý v Trentine vysadil odrodu Chardonnay a snažil sa o vytvorenie alternatívy na Champagne. Samozrejme všetci dobre vieme, že Champagne je chránená značka a smie sa tak nazývať len produkt, ktorý z Francúzska a priamo z oblasti Champagne pochádza. Ak sa, ale pozrieme na vína z vinárstva Ferrari, sú to Metodo Classico – čo znamená taktiež vyzrievanie vo fľaši, len oblasť je iná,“ približuje someliérka Dominika Kupcová z vinujeme.sk, ktoré má vo svojej vyberanej ponuky i vína od spomínaného producenta. Zároveň vysvetľuje, že Trentino je špecifické svojím terroirom. Hory, ktoré sú v blízkosti dávajú vínam z vinárstva Ferrari iný charakter,  sú viac svieže, s citrusovými tónmi, no zároveň stále cítiť ich vážnosť v chuti.

Ferrari a jeho špeciálne edície vín

Vinárstvo Ferrari vlani podpísalo trojročný kontrakt s Formula 1®. To znamená, že je na tri roky najväčším sponzorom a ako býva zvykom, každé vinárstvo by malo vymyslieť niečo špeciálne. Preto si aj Ferrari vymyslelo špeciálne F1® edície, ktoré sú venované najväčším veľkým cenám. „Doteraz boli vo svete dostupné štyri verzie: Monza, Suzuka, Silverstone a Sochi. Vzhľadom na situáciu, aká je v Rusku, sa rozhodli edíciu Sochi stiahnuť z predaja a pridali dve ďalšie VC, a to Mexico City a Miami, ktoré dúfame, že budeme môcť formulovým fanúšikom priniesť čo najskôr. Okrem toho je veľmi zaujímavé mať možnosť ochutnať ich vlajkovú loď Riserva del Fondatore Giulio Ferrari 2009,“ vnáša nás do vinárstva Ferrari someliérka a dodáva, že toto víno, ktoré je desať rokov na kvasničných kaloch, je venované práve zakladateľovi tohto vinárstva.

Ilustračné foto
Zdroj: vinujeme.sk

Pre aký typ konzumenta sú tieto vína určené?

Ak ste milovníkmi vín, ktorí obľubujú už niečo komplikovanejšie, štruktúrovanejšie a nebaví vás Prosecco, tak potom je Ferrari podľa someliérky výborná medzizastávka pred samotným Champagne, ku ktorému sa jednoducho treba „prepiť“.  „Určite si vás nezíska hneď, ale treba mu dať čas a hlavne ho neporovnávať so Charmatovou metódou, akou je vyrobené práve Prosecco. Pri Metodo Classico je veľmi pravdepodobné, že tam budú všetky atribúty tónov a chutí, ako sme zvyknutí pri tradičnej metóde, pri vyzrievaní samotne vo fľaši,“ hovorí skúsená odborníčka na víno. Svojou prirodzenou eleganciou je Ferrari jeden z najžiarivejších prejavov umenia žiť. Značka Ferrari je ikonou talianskeho štýlu, ktorá si vás získa už od prvého dúšku.

Víno vhodné na mnohé príležitosti

Ak by sme sa rozprávali o limitovaných edíciách F1®, tak vždy pri výhre nášho favorita. No, samozrejme, sa primárne tieto bublinky hodia na oslavy, eventy, v lete k bazénu, čiže na akýkoľvek deň, kedy máme chuť sa osviežiť bublinkami z Trentodocu za veľmi dobrú cenu.

Vinujeme.sk a jeho ponuka

Internetový obchod s vínom má vo svojej ponuke tucet vín od producenta Ferrari. Každé z nich je iné a svojimi vlastnosťami výnimočné. Je len a len na vás, či siahnete napríklad po
Brut DOC z odrody hrozna Chardonnay. Vyznačuje sa intenzívnou harmonickou vôňou s výraznými tónmi ananásu, čerstvého pečiva a mandľových kvetov. Toto víno prekvapuje svojou chuťou, ktorá je elegantná, čerstvá, šťavnatá a bohatá s typickým záverom pre Chardonnay. Tóny červených jabĺk, zrelých egrešov a výrazná mineralita sú charakteristickým rysom pre terroir.

Ferrari Trento s hrdosťou predstavuje Giulio Ferrari Riserva del Fondatore z roku 2009. Ročník, ktorý vyniká zaujímavým kvetinovým buketom a mimoriadnou vytrvalosťou, je predzvesťou pozoruhodnej dlhovekosti. Ročník 2009 bol charakterizovaný veľmi chladnou zimou s výdatnými zrážkami, po ktorej nasledovala podobne horúca jar, ktorá vrátila vegetatívny vývoj viniča na normálnu úroveň. Vynikajúca rovnováha medzi potenciálnym alkoholom a aciditou dala základ skvelému ročníku. Po viac ako 10 rokoch zrenia na kvasničných kaloch Giulio Ferrari 2009 teraz odhaľuje celú svoju elegantnú komplexnosť. V pohári ponúka zlaté odlesky a perláž, ktorá vás očarí svojou jemnosťou a vytrvalosťou, na nose je pozoruhodne intenzívny, okamžite odhalí kvetinové tóny jazmínu, ale aj vnemy dule, sladkých pomarančov a perníka. Chuť potvrdzuje veľké bohatstvo, chuť je krémová, no zároveň živá. V závere sa chuť vracia k jemným korenistým tónom a náznakom exotického ovocia, čo dodáva vínu veľkú dĺžku a podčiarkuje jeho mimoriadnu triedu. 

Ilustračné foto
Zdroj: vinujeme.sk

Prečo pijú piloti F1® Metodo Classico?

Nie je nič lepšie ako oslavovať na pódiu víťazstvo a dopriať si ich „slávnu sprchu“ s bublinkami. Doteraz však boli všetci zvyknutí na pravé Champagne, ktoré sme na pódiách mali možnosť často vidieť. Ferrari Trento je sponzorom na tri roky celej F1®, a preto je to výnimočne iné, keď na pódiu oslavoval tím Ferrari svoje víťazstvo práve s menovcom Ferrari Trento.

Formula 1® určila Ferrari Trento za svojho slávnostného nápojového partnera nielen preto, že je jedným z najoceňovanejších výrobcov šumivých vín, ale aj ako uznanie jeho dlhej a rešpektovanej histórie. Podobne ako Formula 1®, talianske rodinné vinárstvo so sídlom v Trentine v talianskych Alpách je svetovým lídrom vo svojom odbore a vyrába svoje luxusné vína z Trentodocu už viac ako storočie, aby sa stalo známym ako talianske šumivé víno par excellence.

S neuveriteľným dedičstvom v motoristickom športe je Formula 1® priekopníkom vo svojom odbore, pričom viac ako pol miliardy vášnivých fanúšikov podporuje najlepších svetových jazdcov a konštruktérov, ktorí sa stali známymi a kultúrnymi ikonami. Ferrari Trento, emblém „talianskeho umenia života“, už desaťročia oceňujú aj významní hostia na významných medzinárodných podujatiach, pričom fľaša Ferrari Trentodoc Jeroboam sa v minulosti dokonca objavila na pódiu Formuly 1®. Tento návrat je však mimoriadnym momentom, keď Ferrari Trento predstaví svoje šumivé víno svetovej triedy na všetkých veľkých cenách Formuly 1® a vystúpi na pódium, aby zohralo úlohu v jednom z najironickejších momentov v športe.

Ilustračné foto
Zdroj: vinujeme.sk