Obe obce totiž 4. júna 2016 ponúkajú atraktívne lákadlá, ktoré sa bez menšej hrozby zvýšeného promile alkoholu v krvi nezaobídu, čo však, ruku na srdce,  k rodinnému víkendu na Slovensku patrí.

V kaštieli v Dolnej Krupej, kde často pobýval Ludvig van Beethoven, bude unikátna Slávnosť ruží a súčasne, len o pár metrov ďalej, pripravili Deň otvorených dverí v medovinárstve Apimed, ktoré pre Slovensko dobylo svet. Vo vinárskych Šenkviciach otvorí brány dvadsiatka pivníc a prevádzok a 32 vinárov ponúkne vína na koštovku. Nebude medzi nimi chýbať samozrejme ani hviezdne vinárstvo Karpatská perla.

Kde pozlacujú med

V Dolnej Krupej je od roku 1989 medovinárstvo Apimed, ktoré za posledné roky presvedčilo svet, že starobylý nápoj ku Slovensku nielen patrí, ale dokázali, že ho dokážu vyrobiť ako najlepší na svete.  Ak prídete do dediny pri Trnave v sobotu, budete si môcť prezrieť výrobné priestory, ochutnať osem druhov medoviny, vrátane najlepšej medoviny na svete i unikátnej ružovej novinky a oboznámiť sa s výrobkami z včelích produktov. Program potrvá od 13.00 do 20.00 hod. Vstup, ako aj degustácia, sú bezplatné. Na terase degustačnej miestnosti si môžete pripiť  špeciálnym miešaným nápojom s hlavnou ingredienciou  medovinou.

Najväčším hitom by mala byť špeciálna medovina, ktorú vyrobili na počesť Slávnosti ruží v neďalekom kaštieli, ktorý je od Apimedu čoby ružou dohodil. Keby tam ešte žil Ludvig van Beethoven, tak mu z medovinárstva vidíte do nôt na klavíri, kde skladá svetoznámu Sonátu mesačného svitu.  Novú medovinu Mária Henrieta vyrobili z macerátu lupienkov ruží a  kvetového medu z okolitých lúk a hájov. Lupene ruží nazbierali výlučne jemné ženské prstíky za slnečného rána, keď boli ešte pokropené sviežou rosou. Trhali ich veľmi šetrne, aby ochránili ružové silice, ktoré „pohladia dušu, odoženú smútok a upokoja myseľ“.

Pocta ružovej grófke

Touto medovinou chceli v Apimede vyjadriť poctu ružovej grófke Márii Henriete Chotekovej (1863 - 1946), ktorá založila najkrajšie rozárium v strednej Európe pri kaštieli v Dolnej Krupej. Dni plné ruží prinášajú pestrý program pre každého. Okrem hudobných koncertov v nádhernej freskovej sále, je súčasťou podujatia výstava ruží, kde uvidíte novošľachtenca, teda ružu M. H. Chotekovej. Krásu rozsiahleho anglického parku spoznáte pri prechádzke v historickom kočiari. Na ochutnávku pripravili okrem medoviny z Apimedu  kvalitné vína i chutné medovníky.

V rámci podujatia sú sprístupnené expozičné a výstavné priestory kaštieľa i pamätná izba Ludwiga van Beethovena, ktorý v Dolnej Krupej často pobýval a zažil nenaplnené milostné dobrodružstvá. 

Zber lupeňov na medovinu ružovej grófky Foto Apimed Zdroj: Apimed

Za vínom, ockovým kotlíkom a pečeným býkom do Šenkvíc

Už piaty rok je v kalendári podujatí na Malokarpatskej vínnej ceste prvá júnová sobota „vyárendovaná“  pre najväčšiu vinohradnícku obec pod Malými Karpatmi. Tento rok na vás čaká v dvadsiatke pivníc a vinárstiev viac ako 300 vzoriek vína vyše 30 odrôd, z toho je 25 bielych. Budú to vína od akostných až po najfajnovejšie prívlastkové, či už slamové, bobuľové čí výbery z hrozna. Pre detí a šoférov ponúknu alternatívu spracovania hrozna v podobe muštov.

Súčasťou akcie budú sprievodné podujatia Ockov kotlík, teda súťaž vo varení guláša, tradičné meranie si síl v ťahaní vína heverom a gúľaní suda alebo pečený býk na  Námestí Gabriela Kolinoviča. Kým gastronomická časť veľkého dňa Šenkvíc vyvrcholí o 13.hod. vyhlásením výsledkov gulášového duelu, miestni vinári otvoria svoje prevádzky o 14.hod.  

Šanca spoznať šenkvickú perlu Karpát

V sobotu 4. júna sa môžete na vlastné oči, nos a ústa presvedčiť, prečo si rodinné šenkvické vinárstvo Karpatská perla čoraz viac stojí za svojim menom. Pravidelne boduje na svetových význačných prehliadkach a neustále dokazuje, že patrí medzi hviezdne stálice slovenského vinárenského neba. Prichádza neustále nielen s vínnymi novinkami, ale aj akciami, ktoré sa s vínom viažu a umocňujú z neho originálne zážitky.

Naposledy Karpatská perla zažiarila na 22. ročníku prestížnej súťaže vín Concours Mondial de Bruxelles, ktorý bol tentoraz v bulharskom Plovdive, kde získala zlatú medailu za jej novinku Varieto Rizling rýnsky 2015. Hrozno sa urodilo vo vychytenej vinici na Suchom vrchu. Aj tento rok vám ponúknu na ochutnanie vína na dvoch miestach. Okrem barikovej pivnice aj v „Tančiarni“, ako nazvali v Perle nové degustačné priestory. Zážitok s pekného vínka môžete samozrejme umocniť pohľadom s unikátnej 21 metrov vysokej rozhľadne na okolité malokarpatské vinice.