Zuzana Jurčová je uvoľnený a usmievavý človek, ktorý sa snaží žiť v súlade s prírodou. Separuje, minimalizuje použitie plastov a miluje prírodu. Keď sa posadí do kresla s čajom v ruke, o reštaurácii Makovice rozpráva ako o domove, v ktorom sa schádza širšia komunita blízkych ľudí s podobným zmýšľaním.

Vonku prší a vo vnútri vládne útulná atmosféra. Reštaurácia Makovice podľa Zuzany plní niekoľko úloh. Okrem toho, že si tam môžete zájsť na vegetariánske jedlo alebo dať kávu s koláčom, je centrom vzdelávania, ekologických princípov a oddychu.

„Nemáme žiadne hranice. Do našej komunity môže prísť skutočne každý. Ale je pravda, že priťahujeme ľudí s deťmi, ktorí majú ekologické zmýšľanie a uvedomujú si hodnoty, ktoré odovzdávajú deťom,“ myslí si Zuzana. V Makoviciach má na starosti operatívu a organizáciu eventov.

OZ Makovice, Stupava Zdroj: Maňo Štrauch

OZ Makovice, Stupava Zdroj: Maňo Štrauch

Kto stojí za podnikom

Za reštauráciou stojí občianske združenie Modrá Sova, ktoré v blízkosti podniku od roku 2012 prevádzkuje Lesný klub Jadierko, určený pre deti od troch do šiestich rokov. Združenie založila skupina rodičov na čele so zakladateľkou Teréziou Ostrihoňovou.

Škôlka pre nich predstavuje priestor, kde trávia čas zmysluplnými aktivitami v súlade s prírodou. V komunite rozvíjajú povedomie o ekotémach, prostredníctvom kurzov inšpirujú ďalšie deti a rodičov k tomu, aby znižovali množstvo odpadu vo svojom okolí.

Inšpiráciu na vytvorenie lesného klubu našli v 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa