Sviečková Wellington alebo anglická sviečková, teda jedlá z pečeného hovädzieho mäsa sa vhodne dopĺňajú s vínami obsahujúcimi taníny. Tanín je chemická látka, ktorá tvorí podstatnú časť prirodzených trieslovín nachádzajúcich sa v rôznych druhoch ovocia, káve, ale napríklad aj v dubovej kôre.

V hrozne je ich najviac v šupkách, no najmä v strapinách, preto sa modré odrody, ktoré musia byť na získavanie farby dlhšie v kontakte so šupkami, odstopkúvajú. Taníny by vo víne nemali byť príliš tvrdé, teda také, ktoré vyvolávajú sťahujúci suchý pocit v ústach alebo dodávajú nápoju trpkosť.

Preto je k spomínaným jedlám vhodné stredne plné, delikátne suché víno z odrody Rulandské modré zo slovenského vinohradu, ktoré si krátky čas pobudlo v drevenom súdku. Kvalitné vína z tejto odrody nájdeme v moravských „sklípkoch“, ale aj v pivničkách iných krajín, pravda, tam už pod názvom Pinot noir.

Vhodnou alternatívou k sviečkovici je i biele víno, ale vyzreté plné, suché a navyše ešte obohatené trieslovinami z nového dubového súdka. Také je napríklad Chardonnay Grand Reserva z Čile. Tieto vína môžeme dokonca podávať aj k pfeffersteaku, aby svojou guľatosťou a hladkosťou zjemnili jeho výrazne korenistú chuť.

Ku gratinovanému, teda zapekanému steaku s rokfortom vyberáme barikové víno so sladkastými tónmi, tentoraz však ohnivejšie, bohatšie na obsah alkoholu. Na Slovensku také nájdeme iba vo výnimočne teplých rokoch.

Vhodným partnerom preto bude napríklad Valpolicella Rippaso s apeláciou z Talianska alebo kvalitné červené z francúzskeho Coteaux du Languedoc.

Obe sú charakteristické sladkastou chuťou zrelého hrozna. Zaujímavá by bola kombinácia tohto jedla s hrozienkovými výbermi alebo aj so štvorputňovým tokajským výberom vychladeným až na 6 – 8oC.

Málokto si uvedomuje, že ak servírujeme steaky, rumsteaky, tournedos či filety mignon, pri výbere vín by sme mali zohľadňovať aj úroveň prepečenia.

Šťavnatý, prudko opečený steak s vyšším obsahom proteínov servírujeme s mladším červeným vínom, pretože je ešte bohaté na taníny. Tie pomáhajú tráveniu ťažších proteínov. Naopak, proteíny zasa ovplyvňujú chuť tanínov – tie sa v kombinácii s nimi stávajú hladšími a zamatovejšími.

Z našich vín sú zvýšeným obsahom tvrdších trieslovín známe predovšetkým frankovky, ale aj extraktívny Cabernet Sauvignon neskorého zberu, najmä ak je mladší a zanecháva až horkastú chuť v ústach.

Zo zahraničných vín môžeme naliať čašu mladšieho austrálskeho shirazu alebo argentínskeho tanatu. K viac prepečeným a suchším mäsám už servírujeme vína ovocnejšieho, šťavnatejšieho charakteru, napríklad mladšie Rulandské modré od našich vinárskych majstrov alebo vína od niektorého výrobcu z Burgundska.