Pure je výnimočným šampanským – ide o cuvée dorobené bez akejkoľvek dozáže (brut nature) z portfólia jednej z najušľachtilejších značiek bubliniek – Pol Roger. Symbióza kvality a tradície robí z tejto novinky medzi šampanskými zaujímavý tip pre fajnšmekrov. 

Šampanské brut nature nie sú vo všeobecnosti príliš rozšírené a dorába ich len malé množstvo renomovaných maisons. Majú špecifický štýl senzoricky verne reflektujúci odrodové zloženie cuvée, bez vplyvu dozáže. Vychutnávajú sa mladé, hneď potom, ako sú uvoľnené do predaja, najčastejšie ako aperitívy alebo vína určené k jedlu.

Pure od Pola Rogera je asamblážou vín mladších ročníkov pochádzajúcich z odrôd chardonnay, pinot noir a pinot meunier v rovnakom pomere. Podiel rezervných mokov v cuvée je 10%. Bublinky odrážajú typický štýl značky – čistotu, ovocnosť a eleganciu, zanechávajúc v mysli pocit radosti a pohody. Víno je debutom nového pivničného majstra Dominiqua Petita, ktorý uplynulých 20 rokov pracoval pre Krug. Na trh bolo prvýkrát uvoľnené v roku 2007 a patrí k najvyššie hodnoteným bublinkám vo svojej kategórii.   

Tom Stevenson, svetová  autorita na poli šumivých vín potom, ako ochutnal Pure v liste maison píše: ˝ Iste je vám známy môj negatívny postoj k šampanským Brut Nature, ktoré sú mojim najmenej obľúbeným štýlom, nakoľko si myslím, že po oxidatívnom šoku z degoržovania potrebujú bublinky najmenej 7-9 gramov dozáže na dosiahnutie adekvátnej senzorickej rovnováhy. Keď som prvýkrát počul správu, že ste drobili Brut Nature pomyslel som si: ˝ Och nie, Pol Roger. ˝ Zároveň som si však uvedomoval, že od vás nemožno očakávať zlé víno. To, že Pure bude vôbec najlepším šampanským z môjho najmenej obľúbeného štýlu, ktoré som kedy ochutnal, som ale naozaj netušil...˝             

Senzorické hodnotenie: vo flaute jemná zlatožltá farebnosť a pena exemplárnej kvality s jemnými bublinkami á la Por Roger (vlastnosť dosiahnutá vďaka o pol stupňa nižšej priemernej teplote v pivnici v porovnaní s ostatnými producentmi). Buket tvoria jemné nuansy citrónovej kôry, minerálov, štipky zázvoru a chlebovinky. V delikátnej a čistej chuti sa harmonicky prelína mineralita a citrusová acidita s elegantnou krémovou stopou v pozadí. V koncovke moku sa na podnebí zjavuje jemný chvostík horčinky.          

Celkový dojem: vynikajúce k morským plodom na tanieri.   

Fľašová zrelosť: aktuálne 

Ocenenie a ratingy: Wine Spectator – 88 bodov

Hodnotenie TRENDvína: 88 bodov

Cena: 29,90 EUR (Schmidt&Co. Enoteca)

Pomer kvalita/cena: vynikajúci (dobrý - veľmi dobrý - vynikajúci)

Autor je vinársky publicista.

Foto – Champagne Pol Roge