Auto sa rúti po ceste priamo na skupinu dôchodcov, mamičku s kočíkom a zlodeja. Ste za volantom. Necháte auto vraziť do ľudí, alebo volant stočíte a zachránite tým síce pár ľudí, ale vrazíte do múra a zabijete celú posádku auta?
Podobné scenáre ste mohli riešiť v dotazníku, ktorý sa preslávil pod názvom Moral Machine. Vytvorili ho študenti z amerického technologického inštitútu MIT a jeho účelom bolo skúmať morálne a etické dilemy, ktoré budú musieť riešiť napríklad autonómne autá.
Počas štyroch rokov sa do experimentu zapojili milióny respondentov, ktorí odoslali celkovo 40 miliónov odpovedí. Ide o najväčší sociálny experiment „električkovej dilemy“, ktorý má zároveň celosvetový presah. Web navštívili ľudia z 233 krajín. Autori výsledky zverejnili nedávno v štúdii v časopise Nature a z dát zostavili niekoľko zaujímavých zistení a kopec grafov. Web MIT Technology Review ponúka ich sumár.
Príklad: Ak by ste v takejto situácii ocitli, zabili by ste troch starších alebo troch mladších chodcov? Vedci zistili, že preferencie krajín sa líšia a korelujú s kultúrou krajiny. Respondenti z Číny a Japonska by auto radšej napálili do mladších ľudí, čo zrejme súvisí s väčšou úctou a rešpektom k starším ľuďom v domácej krajine.
Ďalší príklad: Zrazili by ste chodca, ktorý prechádza cez cestu na červenú alebo radšej chodca, ktorí si počkal na zelenú? Odpovede sa tiež rôznili. Ľudia z chudobnejších krajín so slabším právnym systémom boli viac tolerantní voči chodcom, ktorí prechádzali cez cestu svojvoľne.
Povedali by ste, že pri týchto morbídnych rozhodovaniach víťazí „menšie zlo“, teda že je lepšie obetovať menej ľudí a zachrániť viac. V krajinách euroatlantického regiónu táto logika naozaj fungovala, avšak v ázijských krajinách (vrátane Číny a Japonska) to nebol najdôležitejší faktor.
Ak je osoba slávna a má prínos pre spoločnosť, môže mať podľa respondentov z tohto regiónu vyššiu hodnotu ako celá skupina bezbranných chodcov. Platí tak predpoklad, že v Ázii, ktorá je kultúrne postavená na uctievaní spoločnosti a skupiny nad jednotlivcom, je hodnota jedného človeka nižšia než na Západe.
Zaujímavá bola aj ďalšia dilema: Obetovali by ste posádku auta (vrátane seba) alebo by ste zrazili nevinných ľudí na prechode pre chodcov? V ochote sebaobetovania tentoraz na plnej čiare zvíťazilo Japonsko, zatiaľ čo susedná Čína skončila na úplne opačnej strane. Odpovede sú v každom prípade zaujímavé, pretože môžu byť zásadné pri etike umelej inteligencie (AI) a jej nastavení v autonómnych autách.
Ach, novinári, budúcnosť je tu
Keď sme pri umelej inteligencii, tento týždeň sa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?