Záujemcom je ponúkaná kožušinová čiapka, ktorú exprezident ako vášnivý lovec nosil. Do dražby idú aj zákazkové topánky a kabelka vyrobené pre Ceaușescovu ženu Elenu. Na predaj je aj historický toaletný papier, ktorý bol v záverečnej fáze komunizmu nedostatkovým tovarom.

Vyvolávacia cena väčšiny položiek sa pohybuje medzi 100 až 200 eurami. Na 800 eurách začne aukcia jednej z najdrahších vecí – veľkého vlneného koberca, na ktorom je žiariaci Ceaușescu a postavy rumunskej histórie vrátane kniežaťa Draculu.

Koberec s rumunským diktátorom v popredí Zdroj: SITA / AP

Zástupca organizujúcej aukčnej siene Artmark Iulian Plestiu agentúre AP povedal, že predmety by mohli chcieť získať dve skupiny kupcov. Prvú tvoria zberatelia pamätihodností z radov Rumunov v strednom veku. Druhú mladí ľudia, ktorí túžia po aktuálne módnych symboloch komunistickej éry.

V dražbe je aj oblečenie, ktoré nosil Nicolae Ceaușescu na lov Zdroj: SITA / AP

N. Ceaușescu sa narodil 26. januára 1918 v dedine Scornicești. K moci sa dostal v roku 1965 a postupne začal pestovať kult osobnosti. Zároveň nastolil režim, ktorý patril vo východnej Európe k najrepresívnejším. Len pri jeho zvrhávaní na konci roka 1989 zahynulo zhruba 1 200 ľudí. Sám N. Ceaușescu bol aj s manželkou 25. decembra zastrelený v meste Târgoviște. Ich poprave predchádzal rýchly proces vojenského súdu.