Raz do roka vydáva turistický sprievodca Lonely Planet publikáciu Best in Travel s najzaujímavejšími cestovateľskými cieľmi pre individuálnych turistov. Medzi cestovaniachtivou populáciou, ktorá uprednostňuje individuálne cesty pred organizovanými, sa teší rebríček veľkej popularite a prestíži napriek tomu, že Lonely Planet nezverejňuje kritériá, podľa ktorých destinácie doň zaraďuje.

Na prvom mieste pre rok 2012 sa umiestnila Uganda, čo je mierne prekvapenie, keďže politická situácia v krajine nie je stabilná. V odôvodnení sa hovorí, že krajina je na ceste naspäť ku stabilite, oslavuje 50. výročie samostatnosti a odporúčania hodná je najmä pre safari, či pozorovanie horských goríl.

Druhé je Mjanmarsko, pretože podľa sprievodcu miestni ľudia patria k najmilším obyvateľom planéty a optimisti v ňom vidia druhé Thajsko, pre početné budhistické chrámy a krásne pláže. Navyše ceny sú tu také ako v Thajsku pred desiatimi rokmi.

Tretia najzaujímavejšia destinácia pre tento rok je podľa Lonely Planet Ukrajina - „veľká neznáma Európa“ - a štvrté Jordánsko, ktoré sprievodca považuje za jednu z najotvorenejších a najpriateľskejších krajín Blízkeho východu. Piate Dánsko je zase navštíveniahodné pre stabilne vysokú kvalitu života. V prvej desiatke sa umiestnili ešte Bhután, Kuba, Nová Kaledónia, Taiwan a Švajčiarsko.

Ilustračné foto - Flickr.com