Silvia Imparato, elegantná dáma, fotografka, s vášnivou záľubou pre víno a Riccardo Cotarella, majster pivnice a špičkový enológ. To sú dve mená, ktoré stoja za úspechom a slávou Montevetrana – snáď najúžasnejšieho vína talianskeho juhu, kraja v okolí Salerna, ktorý nikdy nepatril medzi veľké apelácie Apeninského polostrova. Montevetrano však dnes pozná celý svet.

Vinice usadlosti sa nachádzajú v Kampánii, pod rovnomenným stredovekým zámkom, ktorý dal vínu i majetku svoje meno. V 40. rokoch 20. storočia kúpil miestny statok dedko Silvie Imparato a pestoval tu ovocie, orechy, víno a olivy pre rodinné účely. V roku 1985 vysadil na dvoch hektároch odrody Aglianico Taurasi, Cabernet Sauvignon a Merlot, ktoré o šesť rokov neskôr dali svetu prvé Montevetrano lisované z Cabernetu a Aglianica.

Víno svojou kvalitou predstihlo i najpozitívnejšie očakávania a nadšení priatelia Silviu donútili, aby vyvinula maximálne úsilie venované ďalším ročníkom. V roku 1993 sa Montevetrano dostáva prvýkrát na trh a má úspech. Usadlosť dnes s veľkou starostlivosťou produkuje iba 30-tisíc fliaš vína ročne z dovedna 5 hektárov rodiacich vinohradov.

Montevetrano sa lisuje z odrôd Cabernet Sauvignon, Merlot a Aglianico Taurasi. Po ručnom zbere, triedení hrozna a jemnom pomletí rmut vyzrieva dvadsať dní v nerezových tankoch, neskôr 12 mesiacov vo francúzskych barikových sudoch a následne vo fľaši. Je to víno veľkej triedy, ktoré silu, výraz a hĺbku geniálne snúbi s eleganciou a jemnosťou na podnebí.

Súvisiace články

Senzorické hodnotenie: granát s krvavým lemom po okraji. Buket tvoria tóny čiernych ríbezlí, tmavého bobuľového ovocia, kadidla, popolu, čokolády i mäty. Plná a uhladená chuť s aristokratickou eleganciou má výbornú štruktúru tanínov, tmavé ovocné jadro a predlhú koncovku v herbálno-čokoládových tónoch.

Celkový dojem: charizmatické médium

Fľašová zrelosť: 2010 – 2020

Ocenenia a ratingy: Wine Spectator – 93 bodov, eRobertParker.com – 93 bodov

Bodové hodnotenie: 93 bodov

Cena: 1 678 Sk (Schmidt & Co. Enoteca)

Pomer kvalita/cena: veľmi dobrý (neuspokojivý - dobrý - veľmi dobrý - vynikajúci)

Autor je vinársky publicista.

Foto – Schmidt & Co. Enoteca