Letný hudobný festival Grape sa tento rok uskutoční 12. a 13. augusta na letisku v Trenčíne.

Od svojho prvého ročníka v 2010 sa festival konal každoročne na letisku v Piešťanoch. Piešťanské letisko hostilo festival v roku 2019 poslednýkrát. Dlhodobé plány zaviesť na letisku pravidelnú leteckú prevádzku sa dostali do rozporu s konaním podujatí, a tak sa organizátori dostali pred neľahkú úlohu nájsť pre festival s vyše dvadsaťpäť tisícovou účasťou nový priestor.

„Dva roky sme hľadali areál, kde by sme sa vedeli presťahovať. Najväčším problémom bola veľkosť a logistika festivalu, takáto akcia sa nedá postaviť len tak na poli. Rovnako zohrávala rolu aj vzdialenosť od Bratislavy a od letiska Viedeň, kde nám pristávajú všetci zahraniční umelci. Rokovaní sme mali veľmi veľa a týmto by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí sa nám snažili pomôcť, hlavne zástupcom Žilinského kraja, Trnavského kraja, miest Nitra, Hlohovec, Košice, Trnava a v neposlednom rade aj mesta Trenčín. Rozhodujúcu rolu nakoniec zohralo Ministerstvo obrany, ktoré nám pôvodne chcelo dať k dispozícii letisko Sliač, ale to je momentálne v rekonštrukcii, a tak nám ponúklo letisko Trenčín, ktoré spadá taktiež do jeho pôsobnosti, za čo im patrí veľká vďaka,“ objasňuje riaditeľ festivalu Ján Trstenský.

Grape festival našiel dočasné útočisko na letisku Trenčín, kde pravdepodobne pobudne nasledujúce dva ročníky. Následne by už mal byť pripravený na používanie nový areál pripravovaný pri Trnave.

Nový priestor pre festival

 „S mestom Trnava sme od roku 2019 v rokovaní ohľadne nového priestoru, ktorý sa nachádza iba pár kilometrov od mesta. Už vtedy sme sa dohodli na spolupráci a vytvorení úplne nového eventového priestoru, ktorý by okrem festivalu slúžil aj na iné kultúrne a spoločenské akcie počas roka. Je to zaujímavý projekt s prihliadnutím na ekológiu, ktorý nás oslovil a veríme, že spoločne vytvoríme jedinečné miesto na zábavu a oddych. Komplexnejšie info by mohlo byť v priebehu budúceho roka. Dúfame, že sa všetko podarí a získame pre festival pekný priestor na niekoľko budúcich rokov,“ hovorí J. Trstenský.

Prvý festivalový deň na prvom trenčianskom vydaní Grape festivalu na hlavnom pódiu vystúpia Lime CordialeFallgrappMilky ChanceYears & Years a Mura Masa. Aj v druhý deň ponúkne najväčšie pódium mix domácich a zahraničných mien: predstavia sa napríklad MalalataMedial BananaSYMLBilly BarmanThe VaccinesWoodkid a Meute.

Silné festivalové mená

Piatkoví headlineri Years & Years sa ešte ako trio celosvetovo preslávili v roku 2015 s hitom King z ich debutového albumu Communion. Aktuálne už pod pseudonymom z pôvodnej zostavy pôsobí iba spevák a herec Olly Alexander, ktorý je zároveň jednou z najvýraznejších predstaviteľov LGBTQ+ komunity na hudobnej scéne.

S projektom Years & Years má na konte päť nominácií na BRIT Awards, ako aj tri úspešné štúdiové albumy. Ten ostatný s názvom Night Call vyšiel iba prednedávnom, 21. januára tohto roka a behom týždňa to dotiahol na vrchol anglického albumového rebríčka. Olly žne úspechy aj v hereckej sfére, za spomienku určite stojí jeho pôsobenie v kritikmi oceňovanom seriáli It’s a sin.

Woodkid patrí medzi umelcov, ktorých sa podarilo Grejpu presunúť ešte z pôvodného lineupu z roku 2020. Spevák, hudobník, vizuálny umelec, režisér Yoann Lemoine začal svoju kariéru ako filmár, naozaj slávnym sa však stal až v roku 2011, kedy sa rozhodol venovať hudobnej kariére pod pseudonymom Woodkid.

Raketový úspech debutového albumu The Golden Age so sebou priniesol nomináciu na Grammy za videoklip k singlu Run Boy Run a predné priečky vo svetových hudobných rebríčkoch. Svoj druhý album S16 vydal Woodkid až v 2020, celých sedem rokov od debutu. Dychberúci videoklip k titulnej piesni Goliath vznikal v Českej republike.

Milky Chance sa na Grape predstavili už v roku 2016, kedy predviedli jednu z najlepších šou vtedajšieho ročníka. Po šiestich rokoch sa sympatická dvojica vráti, aby predstavila svoj najnovší album Trip Tape. K hitom Stolen Dance a Down By The River pridali aktuálny Colorado, ktorý v minulom roku valcoval rebríčky aj slovenských rádií. Je sa na čo tešiť.

The Vaccines prídu na Grape potvrdiť svoj status jednej z najlepších gitarových koncertných kapiel súčasnosti. Svojim slovenským fanúšikom prídu predstaviť novinky z albumu Back In Love City (2021) a EP Planet of the Youth (2022).

Mura Masa je oceňovaný producent a umelec, ktorý sa vymyká jednoduchej kategorizácii. Svoj nekonvečný pohľad na popovú hudbu predstavil svetu v roku 2017, kedy mu vyšiel rovnomenný debutový album. Napriek mladému veku si Mura Masa získal medzinárodné uznanie fanúšikov aj kritikov, spolupracuje s etablovanými menami hudobnej scény a na konte má ocenenia Grammy aj NME Award. Na druhý štúdiový album R.Y.C. aktuálne nadväzuje singlami bbycakes a blessing me, ktoré vyšli v tomto roku.

Pochodová kapela Meute kombinuje techno s dychovými nástrojmi. Jedenásť hudobníkov v ikonických červených žaketoch je u nás známych najmä svojím prevedením Flumeho remixu skladby U&ME od Disclosure. Meute aktuálne pripravujú vydanie svojho štvrtého albumu Taumel, z ktorého za ostatné týždne zverejňujú jeden vydarený singel za druhým.

Medzinárodný hit Robbery majú na konte Austrálčania Lime Cordiale, ktorí na hlavnom pódiu otvoria piatkový program. Tento rok v januári im vyšiel špeciálny mini album Cordi Elba, na ktorom s chalanmi spolupracoval známy herec, dídžej a raper Idris Elba.

Jemnú melanchóliu prinesie na Grape americký skladateľ, producent a multiinštrumentalista Brian Fennell, pôsobiaci pod pseudonymom SYML. Srdcia fanúšikov si získal singlom Where's My Love z 2017, ktorý sa držal v Billboard's Hot Rock Songs chart úctyhodných dvadsať týždňov.

Na hlavnom pódiu sa okrem spomínaných zahraničných predstavia aj obľúbené domáce kapely. Premiéra na hlavnom grejpáckom pódiu to bude tento rok pre Fallgrapp a chýbať nebudú stálice Billy BarmanMedial Banana a Malalata, ktorí svojím balkánskym setom roztancujú festival už tradične v sobotu na obed.

Doteraz zverejnené mená Grape festivalu 2022: Years & Years (uk), Woodkid (fr), Milky Chance (de), Mura Masa (uk), The Vaccines (uk), Bob Moses club set (ca), Boy Pablo (no), DIIV (us), Dirtyphonics LIIVE (fr), Easy Life (uk), French 79 (fr), HVOB live (at), Lime Cordiale (au), MEUTE (de), Shura (uk), SYML (us), Tkay Maidza (au), Tommy Cash (ee), Yung Lean (se), Billy Barman (sk), Katarzia (sk), Lash&Grey (sk), Blame Your Genes (sk), Fallgrapp (sk), FVLCRVM (sk), MALALATA (sk), Medial Banana (sk), Karin Ann (sk), Korben Dallas (sk), Le Payaco (sk), Para (sk), Tolstoys (sk), Vec Allstars (sk), Gleb (sk), Boy Wonder (sk), Vetroplach (sk), Tamara Kramar (sk).

Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke www.grapefestival.sk, priebežne aktualizované novinky môžete sledovať aj na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.