Ako sprístupniť ťažkú tému holokaustu aj generáciám, ktoré sa o ňom už len učia na dejepise a majú radšej nekonečné sledovanie sociálnych sietí ako rozprávanie príbehov v rodinných kruhoch? Projekt dvoch Izraelčaniek, matky a dcéry, priniesol nový formát, ktorý by mohol zaujať.

Denník Anny Frankovej sa stal bestsellerom. Nebolo to však ani zďaleka jediné židovské dievča, ktoré si v období druhej svetovej vojny písalo o svojom živote na papier. Eva Heyman bola Rumunka, tínedžerka a jedna z obetí plynovej komory. V denníku zachytila chvíle až do deportácie do Auschwitzu. Beznádej, strach, zúfalú snahu ostať pri živote. Prechod od nepokoja mladého dievčaťa až po krutú pravdu.

Práve jej príbeh sa rozhodli Mati and Maya Kochavi oživiť v príbehoch na Instagrame. Scénky nakrútili na smartfón s pomocou hercov vo Ľvove na Ukrajine. Pozrieť si ich môžete v highlitoch na účte eva.stories.

Nie každý prijal projekt s pochopením a nadšením. Podľa CNN sa objavili aj hlasy, že takýto spôsob zobrazenia znevažuje holokaust podobne ako selfie pred bránami koncentračných táborov. Tvorkyne však argumentujú, že Instagram je plytkým médiom iba vtedy, ak na ňom hľadáte plytké veci. Iste dúfajú, že sa ich úsilie v mori vyšportovaných tiel a návodov na make-up nestratí. Na konte majú zatiaľ vyše jeden a pol milióna sledovateľov.

Pľúca na 3D tlačiarni

Tento týždeň

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa