Úlohou nosičov je pomáhať najmä ženám a starším ľuďom s batožinou a taškami po schodoch v budove hlavnej stanice. Nosiči batožín budú na stanici každý pondelok, stredu a piatok od 09:00 do 13:00. S myšlienkou takejto formy zamestnávania ľudí bez domova prišlo občianske združenie Proti prúdu, o projekte na tlačovej konferencii informovala riaditeľka združenia Sandra Tordová.

Trikrát v týždni budú na stanici pomáhať s batožinou ľudia bez domova v úlohe nosičov batožiny. Poznať ich možno podľa modrej uniformy s bordovými pásikmi a čiapky na hlave. Nosiči sú označení menovkami. Projekt zatiaľ združenie Proti prúdu spustilo v pilotnej prevádzke.

„Na začiatku sme vybrali menej frekventované časy, aby si nosiči zvykli na novú prácu,“ vysvetlila S. Tordová. Ako dodala, úlohou nosičov je totiž rozbehnúť úplne novú službu a získať si dôveru ľudí.

Ľudia bez domova v úlohe nosičov budú na stanici oslovovať cestujúcich a núkať im pomoc. Musia však vedieť zvládnuť aj prípadné odmietnutie a naučiť sa vyriešiť i problémy, ktoré im táto práca prinesie. Nosičov pri ich práci budú podporovať aj sociálni pracovníci, ktorí im budú k dispozícii priamo na stanici.

Po úvodnej fáze plánuje združenie nosičov zamestnať aj v rušnejšej premávke na stanici. Ak sa združeniu podarí získať dostatok peňazí, chceli by troch ľudí bez domova zamestnať ako nosičov na polovičný úväzok a službu by poskytovali každý deň. Na tento nápad môžu združeniu prispieť ľudia cez portál Dobrá krajina.

S nápadom prišla čitateľka Nota bene, ktorá si v e-maile povzdychla, že sa musí na hlavnej stanici vláčiť s batožinou po schodoch. Vymyslela, že by s kuframi a taškami mohli pomáhať predavači Nota bene. „Nadchlo nás to, pretože sme si uvedomili, že práca nosiča prináša riešenia na dva problémy. Cestujúci získajú potrebnú pomoc a ľudia v núdzi prácu,“ priblížila vznik myšlienky S. Tordová. Ako dodala, ide o jedinečný projekt, zatiaľ sa s podobným nápadom vraj nestretli nikde na svete. Súčasťou projektu je aj pilotný program oddlžovania. Mnohých ľudí bez domova totiž trápia dlhy a exekúcie.

„Z občianskeho združenia som dostal ponuku pomáhať a zamestnať sa čiastočne na tri dni. Ja som do toho išiel s tým, že môžem pracovať, byť s ľuďmi a spoznávať ich. Ďalšia vec je tá, že mám dlhy a som bezdomovec. Dlhy potrebujem splácať a Nota bene mi dalo ponuku, že takýmto spôsobom si môžem dlhy vyrovnať,“ priblížil jeden z nosičov s menovkou Dodo.

Ak si nosič ušetrí zo svojho príjmu akúkoľvek sumu do výšky sto eur, tak mu združenie prispeje rovnakou sumou na splatenie dlhu. Ako vysvetlil koordinátor projektu a sociálny pracovník Peter Kadlečík, takmer každý z ľudí bez domova, ktorí pracujú ako nosiči, má dlh na zdravotnom poistení a ten sa pohybuje od menších až po také, ktoré dosahujú napríklad 5-tisíc eur a je ich ťažké splatiť. Ako dodal, keď sa podarí takémuto človeku predsa len zamestnať a začne dostávať príjem, prídu exekúcie, nadšenie z novej práce opadne a tento človek často z práce odchádza.

„Predpokladáme, že aj my s tým budeme konfrontovaní a nechceme, aby nosiči o prácu prišli a boli demotivovaní. Preto prichádzame s myšlienkou, že je dôležité tieto dlhy riešiť a človek bez domova v tom potrebuje podporu,“ dodal Kadlečík.

Projekt nosičov batožín pripravilo združenie Proti prúdu v rámci programu Aktívne občianstvo a inklúzia. Program je podporený z fondov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska a spravuje ho Nadácia Ekopolis, Nadácia pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia na podporu sociálnych zmien. Projekt združenie pripravilo aj s finančnou pomocou mesta Bratislavy.