Grécke vína sa pýšia pravdepodobne najdlhšou históriou, veď najstarší zachovaný dôkaz – kamenný preš (lis) je z roku 1600 pred naším letopočtom. Pochádza z mesta Vathipetro na Kréte. I samo slovo enológia má grécky pôvod.

Odvtedy grécke vinárstvo prešlo dlhú cestu. V ostatnom období sa v Grécku presadzuje nová vinárska moderna, ktorá sa však vybrala zaujímavou cestou. Nevenuje sa len svetovo známym odrodám, ale aj vlastným, príznačným pre samotné Grécko - autochtónnym.

Spoločnosť Kodrianka, importér vín z EÚ a Moldavska, zorganizovala v spolupráci s vinotékou Sv. Urban degustáciu gréckych vín s fundovanym vykladom professora Fedora Malíka k bielym vínam. Vínami červenými a prírodne sladkými hostí sprevádzal zastupca Gréckych vinárstiev na slovensku Harry T. Papageorgiou zo spoločnosti Alphatrade.

Biele Santori Boutari, ročník 2004, pochádza zo známeho, turisticky obľúbeného ostrova Santorini. Vyrobené je z autochtónnych odrôd Assyrtiko a Aidari. Mok zlatistej farby, plného tela, medovo-minerálny, s drevitou vôňou naznačujúcou kratší pobyt v sude. V chuti je víno svieže, s peknou kyselinkou, v závere s drevitým trieslom.

Súvisiace články

Najlacnejšie víno degustácie – Lac des Roches Boutari, ročník 2005, dokázalo, že cena nie je jediný determinant kvality. Pochádza z regiónu Attika - Atény a dokáže si získať priaznivcov svojou plnou vôňou vanilky a dule. Chuť je medová, harmonická a neuveriteľne dlhá. Víno sa hodí ku grilovanej zelenine s syrom feta.

Moscholfilero Boutari, ročník 2005, z regiónu Peloponéz – Mantinia je pripravené z aromatickej odrody Moschofilero. Primárna aromatika pripomína zrelé hrozno a listy zelených jahôd. Tóny citrusov napovedajú sviežu kyselinku v chuti. Odroda sa prezentuje hruškovým vnemom, pevnou štruktúrou kyseliniek, ale i jemnou horčinkou v závere.

Athiri Tsantali, ročník 2004, prichádza z poloostrova Chalkidiki – Epanomi a pripomína niektoré domáce odrody z malokarpatských pivníc. Divoká, živočíšna vôňa, neharmonická chuť po koži a všadeprítomná horčina.

Kallisti Boutari, ročník 2004, pochádzajúci z ostrova Santorini, bol jednoznačne len na začiatku svojej cesty. Výrazný barik vína potrebuje čas, aby sa zjemnil. O pár rokov môže milo prekvapiť.

Z Kréty pochádza aj Xerolithia Creta Olympias, ročník 2003, z odrody Xerolithia. Voľne preložené z gréčtiny znamená "kamenná stena", ktorá neostala svojmu menu nič dlžná. Je to hustý, hrubý mok s výrazným drevitým trieslom v závere.

Prvý zástupca červených je Naoussa Boutari, ročník 2004. Pochádza z autochtónnej odrody Xinomavro, čo v preklade znamená „kyslé čierne“. V aromatike sa prezentuje vôňou vanilky a červených malín.

Chuť i konzistencia najviac pripomína slovenský ruland modrý, aj keď v závere sa prejavuje pomerne výrazné drevité trieslo. Zaujímavosťou je, že už viac ako celé storočie je oficiálnym vínom gréckeho kráľovského dvora.

Moschomavro Tsantali, ročník 2004 pochádza z odrody Moschomavro, ktorú v slovenčine možlo voľne preložiť ako muškátové čierne. Svieža chuť, jemne višňová, s dochuťou po kôstkovine až čokoláde. Veľmi výrazne pripomína malokarpatské červené vína.

Nemea Reserve Cambas – Boutari, ročník 2003, oslovil vôňou čierneho ovocia a kávy. Chuťovo harmonické, plné, vhodné najmä do gastronómie kvôli svojej výraznej dochuti v závere.

Grande reserve Boutari, ročník 2000, využilo roky dozrievania naozaj umne a dnes poskytuje plnú, ťažkú vôňu čerešní a tabaku. Chuť je v harmónii s vôňou a rovnako poskytuje plný, vyzretý vnem s príjemnou adstringenciou.

Ďalej sme mali možnosť prechutnať dve prírodne sladké vína z odrôd Muscat de Samos a Mavrodaphne. Prvé z nich upútalo vôňou i chuťou po čiernom čaji a druhé – grécke liturgické víno – malo dominujúci orieškový tón.

Prezentované grécke vína dokázali, že sú konkurencieschopné na európskom i svetovom trhu. Možno nájsť i určitú paralelu so Slovenskom. Kvalita neustále stúpa, no zrejme chýba lepšia propagácia, aby sa vína viac presadili a dokázali si získať meno. Ochutnajte a urobte si vlastný názor.

Autor prevádzkuje internetový obchod Wineshop.sk.

Vinohradnícke oblasti Grécka:

Foto - Alphatrade