V celosvetovom meradle určite nepatrí odroda Frankovka modrá k tým významným – z ôsmych miliónov hektárov na ktorých sa vinič pestuje, patrí Frankovke 0,2 percenta plochy, je vysadená na 15-tisíc hektároch. Vo Francúzsku jej majú napríklad len dva hektáre.

Iný pohľad na Frankovku sa naskytne, keď sa na túto odrodu pozeráme očami stredoeurópskeho regiónu. V južnom Burgenlande, ktorý je jej najvýznamnejším producentom, ju majú vysadenú na 3 000 hektároch. Na Slovensku je to menej – 1801 ha ale aj tak je to vyše tretinový podiel medzi modrými odrodami.

Hlavným mestom tejto odrody bola u nás vždy Rača, kde sa začala pestovať v 18. storočí. Kvalitou tak presvedčila, že dostala ocenenie ako nápoj, ktorý je možné podávať na cisárskom dvore pod názvom Račianska frankovka. Hovorí sa, že bola obľúbeným vínom cisárovnej Márie Terézie.

Po stáročiach sa rozhodla na tradíciu slávy Frankovky modrej nadviazať spoločnosť Villa Víno Rača a a začala organizovať Medzinárodný festival Frankovky modrej a ružových vín. Zúčastňujú sa na ňom vína zo Slovenska, Maďarska, Česka, Rakúska a Chorvátska. Medzičasom sa stal uznávaným vinárskym podujatí a zaradil sa napríklad medzi nominačné súťaže Národného salónu vín Slovenskej republiky.

Tento rok, do 7. ročníka súťaže, prihlásilo svoje vína 130 vinárov a hodnotila ich 20-členná porota na čele s enológom Fedorom Malíkom. Súťažilo sa v štyroch kategóriách a výsledky vyhlásili v Rači včera.

V kategórii Ružové vína ostatné so zvyškovým cukrom nad 20 g/l vyhrala Ružová Frankovka z Vinárskych závodov Topoľčianky, medzi Ružovými vínami ostatnými so zvyškovým cukrom do 20g/ l najviac presvedčil degustátorov ružový Cabernet Sauvignon 2011 z vinárstva Janoušek z Pezinka.

Medzi ružovými Frankovkami so zvyškovým cukrom do 20 g/l vyhrala Frankovka modrá ružová z vinárstva Mrva&Stanko. Hlavnú kategóriu Frankoviek modrých suchých, ovládol tento rok organizátor súťaže – Villa Víno Rača so svojou Frankovkou modrou 2009 výber z hrozna.

Zaujímavosťou je, že je to vôbec prvý krát, čo toto vinárstvo vyhralo hlavnú kategóriu festivalu frankoviek. Villa Víno Rača získalo aj titul 1.vicešampióna za Tereziánsku frankovku. Druhým vicešampiónom sa stala Frankovka modrá 2011 od Mrva&Stanko.

Zdroj: Foto - Jarmila Horváthová

Foto: Jarmila Horváthová