Desiaty ročník Atmosféry bude v niečom iný, a pritom podobný ako roky predtým. Poohliadne sa za predchádzajúcimi ročníkmi a zároveň uvedie netradičné festivalové formáty. Návštevníci to môžu zažiť počas prvého augustového víkendu 5. až 7. augusta 2022.

Organizátori prispôsobili dramaturgiu 10. ročníka viacerým okolnostiam. „Po dvoch rokoch pandémie a neistoty chceme, aby návštevníci zažili na lúke pocity spomalenia, vďačnosti, uvoľnenia a zábavy. Tomu sme sa rozhodli prispôsobiť tohtoročný program, ktorého súčasťou sú známe aj menej známe mená,” vysvetľuje hlavná organizátorka Atmosféry, Gretka Pavlovová a dodáva: „zároveň som si minulý rok uvedomila, že Atmosfére svedčia špeciálne formáty vytvorené len pre ten večer a moment. Preto tento rok privítame aj niekoľko špeciálnych zložení, ktoré návštevníci uvidia len v Hontianskych Nemciach.”

Tento rok sú pandemické vyhliadky pozitívnejšie, preto sa Atmosféra bude po dvoch rokoch konať v štandardnom rozsahu – tritisíc ľudí vrátane organizátorov a dodávateľov. „Minulý rok sa nám podaril rekord - po zverejnení informácie, že Atmosféra bude, sa predali vstupenky za neuveriteľných osem hodín. Veríme preto, že sa tento rok ujdú každému,” dopĺňa G. Pavlovová.

Reflexia súčasného diania

Atmosféra pravidelne do svojho programu zaraďuje program, ktorý reflektuje súčasné dianie, prípadne do programu zapája diskusiu o dôležitých spoločenských témach. „Ruská vojenská invázia na Ukrajinu nás nenechala ľahostajnými. Pripravovaný program bude v sebe jasne zrkadliť súčasnú situáciu - či už v oblasti literatúry, diskusií alebo v hudbe,“ povedala G. Pavlovová.

Finálny výber interpretov prebiehal v troch líniách. Organizátori vyberali interpretov, ktorí sa za posledné roky stali akousi súčasťou festivalu a návštevníci si ho bez nich nedokážu predstaviť – preto do Hontianskych Nemiec zavíta napríklad Martin Geišberg a skupina Para. Rovnako oslovili interpretov, ktorých koncerty boli výnimočnými zážitkami a návštevníci na ne spomínajú niekoľko rokov – preto na Atmosféru príde speváčka Jana Kirschner. V neposlednom rade sa Atmosféra chce postarať o nezabudnuteľné zážitky prostredníctvom výnimočných spojení – preto na hlavnom pódiu odznejú koncerty zoskupení ako Zvíře jménem PodzimVáclav Havelka so zborom Elpida, či Jakub Ursíny s projektom Modrý vrch live, ktorý odohrá legendárne piesne svojho otca.

Diváci sa môžu tešiť aj na koncert dua Lash & Grey, ktorí tento rok získali prestížne ocenenie českej hudobnej akadémie Anděl za najlepší slovenský album. Na pódiu sa objaví aj známy slovenský rapper Vec.

Atmosféra
Zdroj: Atmosféra

Desiata Atmosféra so sebou prinesie už štandardne rôznorodý program, pričom ten hudobný predstaví primárne slovensko-českú hudobnú scénu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na mnohé väčšie zoskupenia, ktoré v uvedených zostavách koncertujú len ojedinele.

Do Hontianskych Nemiec prídu úplne nové kapely, ale aj tie, ktoré na Atmosfére vystupovali alebo si ju bez nich jednoducho nevieme predstaviť. Hudobný program bude prebiehať v súhre so sprievodným programom; návštevníci sa môžu tešiť na diskusie, literárny program a čítačky, divadelné predstavenie a výstavy,” dopĺňa hlavná organizátorka.

Okrem toho si návštevníci budú môcť kúpiť výrobky v handmade zóne a dať si kvalitné jedlo a pitie. Neoddeliteľnou súčasťou Atmosféry je aj detský program. „Na Atmosféru pravidelne prichádzajú aj rodiny s deťmi, takže dávame dôraz aj na prípravu interaktívneho detského programu.”

Zdroj: Atmosféra

Špecifický vizuál festivalu

Vizuál tohto ročníka festivalu pripravila ilustrátorka Tina Minor. „S Tinou už spolupracujeme veľmi dlho. Veľmi sa mi na jej tvorbe páči to, že dokáže vizuálne zhmotniť Atmosféru.” Témou tohto ročníka je slovné spojenie Buďme spolu. „Vo vizuále možno vnímať partnerské objatie, osobnú blízkosť, o ktorú sme boli posledné roky ukrátení, ale aj motív zraniteľnosti a bezpečnosti. Práve posledné mesiace si uvedomujeme, že pocit bezpečia a pohody nie je samozrejmý. A keď ho máme, treba zaň byť vďačný,” uzatvára organizátorka G. Pavlovová.

Prekvapenie tohto ročníka

Nedeľa bola posledné roky dňom, určeným len na odchod z festivalu. Tento rok sa to zmení. Návštevníci si budú môcť užiť príjemné, pomalé ráno a raňajky na lúke, za sprievodu hudobníčky Niny Rosy, ale aj záverečného koncertu Martina Geišberga. Desiaty ročník vyvrcholí obedným poďakovaním.

A na aký program sa organizátorka, Gretka Pavlovová teší najviac? „Minulý rok navždy odišiel veľký slovenský umelec, Meky Žbirka a my si ho uctíme špeciálnym večerným programom. Bude to emotívne, krásne a výnimočné spojenie umelcov len pre ten daný moment. Okrem toho sa osobne najviac teším na vystúpenie, ktoré predvedie Kubo Ursíny a Modrý Vrch, na zoskupenie Zvíře jménem Podzim, na Václava Havelku s Elpidou, ale tiež na koncert Jany Kirschner a prekvapenia, ktoré postupne odhalíme,” uzatvára G. Pavlovová.

Prehľad všetkých interpretov, ktorí na festivale vystúpia, je uvedený na webovej stránke Atmosféry, kde postupne pribudne aj konkrétny sprievodný program - performancie, diskusie, literárny program a workshopy.

Desiaty ročník festivalu Atmosféra sa bude konať na lúke neďaleko Hontianskych Nemiec od 5. do 7. augusta 2022.

Ďalšie dôležité správy