Pre vinárov nemá dostatočnú kyselinku, pre liehovarníkov majú fortifikované, doliehované vína málo grádov. Bez sherry či portského sa ale nezaobíde žiadna anglická spoločnosť a žiadna detektívka.

Vznikli ako vylepšenie chuti nie dosť dobrého vína, prípadne ako jeho konzervácia. Zaujímavý kúsok sa podaril tvorcovi slávneho francúzskeho likérového vína Pineau des Charentes v roku 1589, keď do sudu so zvyškom koňaku nalial hroznovú šťavu a neskôr sa čudoval, že v poháriku nemal brandy, ale akýsi „vínokoňak“. Samozrejme, ešte bolo potrebných pár rokov, aby vinári našli optimálny pomer vína a minimálne rok starého koňaku.

Zmes dozrieva v dubových sudoch minimálne jeden rok a z bielej i ružovej varianty putuje dnes na stoly fajnšmekrov vyše 10 miliónov fliaš ročne. Oboje patria medzi ľahké nápoje, ale pozor na 16 až 22-percentný obsah alkoholu.

Anglickí nákupcovia vína v roku 1678 objavili nápoj, ktorý im chutil viac než ostatné. Patril opátovi z Lamega, ktorý si tamojšie trpké víno vylepšoval postupným prilievaním brandy a vymyslel tak portské. Trvalo však ďalších 50 rokov, kým sa metódou pokusu a omylu vrátili k pôvodnej opátovej technológii.

Súvisiace články

O sherry sa zase postarali Féničania, ktorí na španielskom pobreží pestovali révu a neskôr Arabi, keď do vína vmiešali destilát.

Madeirové víno sa iba raz plavilo po mori, dlho vystavené horúcemu podnebiu, čo na ňom tiež zanechalo svoje stopy a odrazilo sa to na jeho výrobnej technológii.

Pri výrobe sherry sa liehovina prilieva do hotového vína, pri portskom sa naopak pridáva brandy ešte v procese kvasenia, madeirové víno sa pred doliehovaním zohrieva na 45 stupňov.

No a keďže v tých časoch najviac vína nakupovali Angličania, aj doliehované vína sa najlepšie udomácnili na britských ostrovoch. Možno práve chladné, daždivé počasie praje tamojšej obľúbenosti fortifikovaných vín, ktoré zohrievajú lepšie než ľahké a suché vína s nižším obsahom alkoholu.

  Slávne značky

  Keď portské, tak: Graham, Taylor´s, Cockburns, Osborne, Royal Oporto, Sandeman.

  Keď sherry, tak: Sandeman, Osborne, Medina, Domecq, González Byass (jeho slávne Tio Pepe je najpredávanejšie suché sherry fino na svete) alebo Williams & Humbert.

  Keď vermút, tak: Martini, Cinzano, Cora, Noilly Prat (víno zrie v dubových sudoch pod holým nebom), prípadne najstarší vermút Carpano classico.

Chuť vermútov charakterizujú aromatické bylinky, ktoré sa v nápoji macerujú. Názov pochádza z ponemčeného anglického názvu paliny: wormwood – wermut. Používa sa tiež hrebíček, rumanček, koriander, angelika, muškátový oriešok, kardamom, horec, tymián, ďumbier, majoránka, pomarančová kôra a desiatky ďalších ingrediencií.

Za ich krstného otca sa považuje Antonio Benedetto Carpano z Turína, ktorý predával vlastný vermút už v roku 1786. Na prelome 19. storočia sa z jeho vínovej pálenice stal prvý podnik, kde sa predávali vermúty nonstop. Jeho častými zákazníkmi boli najmä burzoví obchodníci.

Hlavný rozdiel medzi talianskym a francúzskym vermútom je ukrytý vo výrobnom postupe. Kým Taliani najprv zmiešajú rôzne vína, aby získali základnú surovinu, ktorá následne zvoľna preteká cez byliny a na záver dolievajú brandy, tak Francúzi idú na to inak. Zmiešavajú sladké víno s doliehovaným, potom v ňom macerujú byliny a napokon pridajú ešte obyčajné víno. K výslednému produktu sa môže kvôli vyššiemu obsahu alkoholu pridávať aj ďalšie brandy.

  Miešané drinky

  Sherry, vermúty, madeira i portské nepatria ku každodennej bartenderskej klasike, ale predsa sú súčasťou desiatok receptúr. S drinkom Santa Maria z 15 ml sherry Sandeman Ruby Port, 40 ml rumu Havana Reserva, 20 ml citrónovej šťavy, 25 ml pomarančovej šťavy a 16 ml cukrového sirupu si dokonca Erik Lörincz, momentálne pracujúci v bare londýnskeho hotela Sanderson, „namiešal“ zlatú medialu slovenského Havana Club Grand Prix ´07.

  Do koktailového pohára si však môžete naliať aj šejkrované Nightmare zo 6 cl ginu (hoci aj Bombay Saphire), 3 cl madeiry Flagmann, 3 cl čerešňovice Carat, lyžičky čerstvej pomarančovej šťavy a drveného ľadu. Bez portského (5 cl) sa nezaobíde tzv. Sloppy Rudy´s Cocktail so 6 cl brandy (napríklad gruzínskeho Eniseli), 1 cl Triple sec, 1 cl grenadiny a 5 cl ananásovej šťavy. V balónovom pohári na stopke zase dobre vynikne Byrrh cassis z 12 cl vermútu Byrrh, 6 cl ríbezľového creme de cassis a sódy.