Viac návštevníkov príde len do hlavného mesta Rakúska Viedne. Tak by sme mohli jednou vetou charakterizovať postavenie tirolského údolia Ötztal v rakúskom turizme. S 3,5 milióna prenocovaní ročne je tento región na druhom mieste v rakúskych štatistikách. Údolie, ktoré je so 65 kilometrami najdlhším v Tirolsku, je známe najmä ľadovcom a mestečkom Sölden a špičkovým strediskom Obergurgl-Hochgurgl. Je položené vo výške takmer dvetisíc metrov a nazývajú ho Diamant Álp. Okrem toho je tu niekoľko menších lyžiarskych lokalít.

V celom údolí dokážu naraz ubytovať takmer 30-tisíc hostí, 12-tisíc lôžok je v Söldene, päťtisíc v Obergurgli-Hochgurgli a o zvyšok sa delia ostatné strediská. Napriek desaťtisícom lôžok majú paradoxne podľa šéfky marketingu Ötztal Tourismus Carmen Fenderovej problém s nedostatkom ubytovacích kapacít. Najväčší záujem majú hostia totiž o hotelové ubytovanie a hotelov je v údolí menej ako záujemcov o ne. Väčšinu zariadení tvoria penzióny a apartmány.

S Bodiem Millerom

Tohtoročná zimná sezóna sa už v Ötztali začala. Všetky zjazdovky na ľadovci sú otvorené od 15. októbra a 22. a 23. októbra sa práve tu ako každoročne začal Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. Sölden je jedno z mála miest počas celej sezóny, kde môžu diváci vidieť preteky mužov aj žien a stretnúť väčšinu hviezd súčasného alpského lyžovania.

S hviezdami alpského lyžovania spojilo údolie aj svoje tohtoročné marketingové aktivity. Už niekoľko rokov bol Sölden sponzorom americkej hviezdy Bodieho Millera, tento rok je jedným zo sponzorov celého amerického tímu – mužov a žien. Američania tu budú mať tréningové tábory a budú sa zúčastňovať aj promo akcií organizovaných Ötztal Tourismusmom. Prečo sa dohodli práve s tímom spoza oceána? Dôvod je prozaický, jeden z trénerov tímu pochádza z tejto časti Tirolska. Podľa C. Fenderovej je výhodnejšie sponzorovať celý tím ako jednotlivca, pretože ak sa mu nedarí, ani sponzor nie je televíznym kamerám a divákom „na očiach“. V prípade silného družstva je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa niekto na stupňoch víťazov objaví.

119 miliónov od roku 2005

Posledné zimy sú v Ötztale v znamení obrovských investícií do zlepšenia lyžiarskej infraštruktúry a zvyšovania komfortu návštevníkov. V rokoch 2005 – 2011 investovali 119 miliónov eur – 104 miliónov do lanoviek a zlepšenia podmienok pre lyžiarov a 15 do gastronomických zariadení. Len vlani to bolo 50 miliónov eur – 36 miliónov totiž pohltila výstavba jedinečnej kabínkovej „hightech“ lanovky Gaislachkoglbahn. Ide až do výšky 3 040 metrov a spája v jednom zariadení najvyššie položenú 3S-lanovku (je zavesená na troch lanách) a najvýkonnejšiu osemmiestnu jednolanovú obehovú lanovku sveta.

Lanovku postavila a prevádzkuje Bergbahnen Sölden, spoločnosť, ktorú vlastnia, ako je to v Tirolsku zvykom, len miestne firmy, podnikatelia a obce. Priznávajú, že pri takýchto veľkých sumách nejde o investície, kde sa dá rátať s krátkodobou alebo strednodobou návratnosťou. Sú to však veci, ktoré je potrebné robiť, aby sa zvýšil komfort lyžiarov, a sú zároveň akousi „vlajkovou“ loďou a atrakciou stredísk, ktorá sem priláka ďalších ľudí. Navyše lyžiarske lístky v Ötztale patria medzi najdrahšie v Rakúsku, takže lyžiarom treba zabezpečiť primeraný komfort.

Lanovka na Gaislachkogl funguje od minulej zimy, novinkou je lanovka Zentrum Shuttle, ktorou sa možno dostať z centra Söldenu do lyžiarskeho strediska pre začiatočníkov Innerwald. Je to vlastne miniatúrna visutá lanová dráha s dvoma kabínkami, každá má kapacitu 40 ľudí. Systém funguje automaticky, nepotrebuje obsluhu, takže bude v prevádzke nonstop a preprava je zdarma. Náklady na výstavbu 267 metrov dlhej dráhy s prevýšením 107 metrov dosiahli 4,5 milióna eur.

Vo výšinách

Lyžiarsky región Obergurgl-Hochgurgl nazývajú často aj Diamantom Álp a lyžovačka sa začína tam, kde sa v mnohých iných strediskách končí – vo výške 1 800 metrov nad morom. Lyžuje sa na 110 kilometroch tratí až do výšky 3 000 metrov a sezóna vďaka vysokej nadmorskej výške a dostatku snehu sa začína skôr ako v iných alpských strediskách (ak nerátame ľadovce), už 18. novembra. Lyžiarske trate a lanovky sa v Obergurgli-Hochgurgli začínajú hneď pred hotelmi, stačí si pred dverami pripnúť lyže a vyraziť. Väčšina hotelov je štvorhviezdičkových a aj preto sú v Obergurgli-Hochgurgli vyššie priemerné ceny ubytovania ako v iných alpských strediskách.

Okrem špičkovej lyžovačky a ubytovania poskytuje Obergurgl-Hochgurgl aj gastronomické zážitky. Napríklad vo výške 3 080 metrov nad morom sa nachádza panoramatický bar s 360° výhľadom Top Mountain Star a o niečo nižšie, na úrovni najvyšších tatranských končiarov, je reštaurácia Hohe Mut Alm s veľmi pôsobivým interiérom, ktorému dominuje drevo, kožušiny a krištáľové lustre. Z jej terasy je pri peknom počasí úžasný výhľad na túto časť Álp.

Článok vyšiel v samostatnej prílohe TREND Extra Dovolenka v zime, ktorá bola súčasťou vydania TRENDU č. 44.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustračné foto - Ötztal Tourismus