Deň vďakyvzdania patrí v USA medzi jeden z najväčších sviatkov. Oslavuje sa každoročne posledný novembrový štvrtok. Je spomienkou na udalosti z roku 1621, kedy skupina pútnikov v americkom Playmouthe vzdávala vďaku za prežitie roka a úrodu. V roku 1789 ho George Washington vyhlásil za národný, Abraham Lincoln neskôr presadil tento deň na celoštátnu úroveň a urobil z neho tradíciu.

Odborníci odporúčajú ostať doma

Na Deň vďakyvzdania sa stretáva celá rodina a oslavuje ho pri tradičnom menu, ktoré pozostáva z pečenej morky, brusnicovej omáčky, zemiakového pyré a tekvicového koláča. Keďže sa koná vo štvrtok, mnohí Američania si berú dovolenky, aby mohli cestovať za rodinou, často v inom štáte. Práve cestovanie je počas pandémie veľmi rizikové, preto Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pred pár dňami vyzvalo občanov, aby v tento sviatok nikam necestovali.

CDC vydalo odporúčanie po tom, ako v krajine rapídne začali stúpať prípady nákazy koronavírusom. Za ostatné dva týždne sa o viac ako 75 percent zvýšil denný počet nakazených a o skoro 50 percent stúpol počet hospitalizovaných a úmrtí. Za deň tak pribúda 100-tisíc nových prípadov a viac ako tisíc Američanov denne zomrie. CDC preto vyzýva verejnosť oslavovať tento rok významný sviatok len vo svojej domácnosti.

Michael Ryan, riaditeľ WHO pre núdzové situácie navyše upozornil, že po tomto sviatku v susednej Kanade, ktorá ho tento rok oslavovala 12. októbra, sa prenos koronavírusu medzi ľuďmi zvýšil. 

Zvýšený dopyt po testoch

Či malo odporúčanie dosah sa ukáže až po sviatku. Ako uvádza portál USA Today, občania sú z pandémie unavení. Ľudia sedeli doma, nevideli svojich blízkych a teraz sú ukrátení o deň, kedy sa stretli s celou rodinnou pri jedle a zábave. Preto si mnohí volia inú cestu, test na koronavírus. Po celej krajine sa tvoria dlhé rady, termíny sú obsadené a laboratória varujú, že o chvíľu sa naplnia kapacity.

Podľa CNN v Massachusetts, kde úradníci vyzývajú aj bezpríznakových ľudí, aby išli na bezplatné testy v určitých komunitách so zvýšeným šírením vírusu, sedeli ľudia v autách až štyri hodiny. „Myslím si, že ide o kombináciu blížiacich sa sviatkov, ale tiež o nárast počtu infekcií,“ uviedol lekár George Kondylis. V meste Saugus severne od Bostonu niektorí ľudia čakali viac ako dve hodiny. Iné mestá neboli výnimkou. Tento náhly nátlak môže spôsobiť, že ,,komerčné laboratória v najbližších dňoch prekročia svoje testovacie kapacity,“ uviedla pre Julie Khani, prezidentka Americkej asociácie klinických laboratórií. Úradníci v San Franciscu napríklad prosia ľudí, aby nevyužívali bezplatné testovanie iba na to, aby si boli istí cestovaním na Deň vďakyvzdania. Mestské zdroje sa podľa portálu musia zamerať na testovanie ľudí, ktorí majú príznaky alebo boli v blízkom kontakte s infikovanou osobou.

Rady sa netvoria len na testy

Nápor počas pandémie zažívajú aj americké potravinové banky. Počas minulého víkendu napríklad v Dallase čakali v radoch na potraviny tisícky ľudí. Pomoci sa dočkalo približne 25-tisíc z nich, pričom viacerí odišli práve s morkou na Deň vďakyvzdania. Ako informuje portál e15.cz Texas podobný nápor ešte nezažil, potravinová banka rozdala o 45 percent dávok jedla viac než minulý rok. Organizácia Feeding America očakáva, že pomoc s potravinami bude do konca roka potrebovať asi 17 percent ľudí, teda viac než 54 miliónov Američanov.

Potravinové banky distribuovali v prvých troch októbrových týždňoch takmer 1,17 miliónov balíčkov, z ktorých 2,75 miliónu ľudí poskytli základné potraviny ako ryžu, cestoviny či arašidové maslo. „Dopyt stúpa v celom štáte a krajine, nikdy predtým sme nič také nevideli, mám z toho zimomriavky,“ povedala pre The Guardian Sheila Christopher, výkonná riaditeľka spoločnosti Pennsylvania Food Banks.

Ceny moriek klesajú

Pre ľudí, ktorí sa neocitli vo finančne zlej situácii, prišla pozitívna správa. Cena ingrediencií na tradičnú večeru s pečenou morkou pre 10 osôb je najnižšia za posledných desať rokov. Prispeli k tomu najmä zľavy od obchodníkov, ktorí sa snažia prilákať zákazníkov, tvrdí americký federálny úrad pre poľnohospodárstvo (AFBF), ktorý zostavuje ceny potravín potrebných na Deň vďakyvzdania. Tento rok plánujú Američania minúť aj pre pandémiu menej peňazí než zvyčajne, vyplýva to z prieskumu platformy Ibotta. 

Ceny celých moriek sú podľa AFBF o 7 percent nižšie ako v minulom roku. Okrem toho klesla cena sladkých zemiakov či smotany na šľahanie. Podľa AFBF sú tento rok priemerné náklady na večeru pre 10 osôb 46,90 USD, čo je približne 40 eur. 

Ostanú Američania oslavovať doma?

Odborníci zdôrazňujú, že negatívny výsledok testu nezaručí, že osoba neprinesie vírus na oslavu vďakyvzdania. Test totiž nemusí nevyhnutne zachytiť čerstvé infekcie. Už infikovaná osoba môže síce mať negatívne testy, vycestuje na večeru o niekoľko dní neskôr a potom rozšíri nákazu. Podľa odhadov CDC sa 50 percent prenosu ochorenia uskutoční skôr, ako príznaky vôbec začnú.

Najlepšou radou pre ľudí, ktorí sa zúčastnia večere Dňa vďakyvzdania s inou domácnosťou, je podľa CNN 14-dňová karanténa pred návštevou. Či ju Američania striktnejšie dodržia a vzdajú sa jednej zo svojich najväčších tradícií sa ukáže neskôr. Aj na počte nakazených.