Dôvodom je zvýšená citlivosť zubov, ktorá dokáže človeka poriadne potrápiť. Preto sa dnes pokúsime zistiť, ako ju znížiť.

Ako urobiť zuby menej náchylné na podmienky prostredia, stres a stravovacie návyky majiteľov?

Dodržiavajte ústnu hygienu

Rovnako ako naše prostredie, musíme čistiť aj časti tela, cez ktoré doň vstupuje potrava, pretože nielen zo zvyškov obľúbeného jedla, ale aj iných látok sa v tomto priestore tvorí množstvo baktérií a procesov, ktoré dokážu naše zuby a ústnu dutinu poriadne zdevastovať. Problémom tiež je, že podceňovanou hygienou sa znižuje aj ich odolnosť voči vonkajším vplyvom, čím získavajú ešte väčšiu silu.

Pravidelné čistenie zubov po každom jedle je preto veľmi dôležité a môže byť v tomto smere tou najlepšou prevenciou. Avšak, len minimum z nás si dá na správnej starostlivosti o ústnu dutinu záležať. Preto si je lepšie nechať v určitých intervaloch počas roka prekontrolovať zuby odborníkom na kompletnej zubnej hygiene. Určite toto rozhodnutie neoľutujete.

Identifikujte príčiny citlivosti

Ak si to bez lahodnej kávy z najlepšieho e-shopu neviete už predstaviť, musíte pre odstránenie problému nájsť príčiny jeho vzniku. Avšak, predtým, ako na vyriešenie problému citlivosti zubov použijete všetky známe odvary a kúzla z internetu, mali by ste pochopiť a vedieť niekoľko základných faktov. Zvýšená citlivosť má spravidla niekoľko primárnych zdrojov.

 • Prvým a veľmi dobre známym môže byť bruxizmus, čo je oficiálny názov pre škrípanie zubov a mimovoľné kŕče čeľustných svalov, ktoré ho spôsobujú. V dôsledku takéhoto častého vzájomného kontaktu zubov a napätia môže dôjsť k opotrebovaniu skloviny a odkrytiu nervových zakončení. Tu by vám mohli pomôcť nové matrace na mieru, na ktorých môžete okrem správneho spánku, trénovať aj ideálnu kľudovú polohu sánky počas nočného odpočinku.
 • Aj nesprávny skus môže vyvolať nerovnomerné zaťaženie zubov a viesť k opotrebovaniu skloviny.
 • Tvrdá kefka, pasta s abrazívnymi časticami látkami alebo nesprávna technika čistenia zubov môžu spôsobiť citlivosť aj krvácanie ďasien.
 • Podobne nebezpečné sú tiež rôzne ochorenia tráviaceho traktu. Keď sa žalúdočná šťava dostane do ústnej dutiny, môže dôjsť k erózii, teda poškodeniu skloviny.
 • Obnaženie dentínu alebo koreňa zuba v dôsledku nesprávneho postavenia zubov v rade alebo poškodenia skloviny môže dôjsť k poklesu alebo recesii ďasien. V dôsledku toho sa obnaží dentín a potom nápoje alebo častice jedla padajú do otvorených oblastí a vzniká citlivosť.

V prípade, že sa zistí jeden alebo viac z týchto problémov, stojí za to kontaktovať zubára, aby odborník určil skutočnú príčinu citlivosti a sformuloval najlepšiu taktiku liečby.

Ilustračné foto
Zdroj: Pressmaster/Shutterstock.com

Vymeňte zubnú kefku

Zvyčajne máme pri čistení zubov pocit, že čím silnejšie na zubnú kefku tlačíme, tým lepšie. Je to však ilúzia, pretože, ako vo všetkom, aj tu je hlavnou vecou primeranosť úsilia. Nesprávny stupeň tvrdosti zubnej kefky v kombinácii s nadmernou starostlivosťou počas procesu čistenia môžu sklovinu poraniť a poškriabať ďasná. Stredne tvrdé a kvalitné kefky sú ideálne riešenie.

Upravte si stravu

Na stav našich zubov môže mať vplyv aj jedlo, ktoré jeme. Napríklad veľké množstvo kyselín, glukózy a iných reaktívnych zlúčenín môže negatívne ovplyvniť sklovinu a stenčiť ju. Takže, ak je problém citlivosti relevantný, počas jeho liečby stojí za to opustiť a v strave vynechať:

 • citrusové plody vrátane štiav;
 • kyslé uhorky;
 • korenené jedlá a omáčky;
 • sladkosti;
 • údeniny;
 • slané jedlá.

Okrem toho je potrebné sledovať teplotu jedla. Ani pre samotný tráviaci trakt nie je konzumácia horúcich alebo studených jedál ideálna. Prudké výkyvy teplôt v ústnej dutine môžu spôsobiť až prasknutie zubnej skloviny a následné znehodnotenie celej ústnej dutiny.

Naopak, na posilnenie skloviny sa oplatí pridať do stravy potraviny bohaté na vápnik, napríklad tvaroh a syry. Užitočné sú aj ryby, ktoré obsahujú dostatok mikroelementov, ktoré sú dôležité pre stavbu zubov. Nepodceňujte ani výber zubnej pasty a uvidíte, že vaše zuby sa vám odvďačia nielen silou, ale aj krásou.