V pravidelnej rubrike 6+1 sa dočítate:

  • Koľko ľudí sa zachránilo vďaka čistejšiemu vzduchu
  • Prečo dáva Francúzsko milióny ľuďom na opravu bicykla
  • Ako môže vyzerať park v dobe koronavírusu
  • Prečo nebudú chorvátske pláže plné turistov
  • Ako budú vyzerať zelené mrakodrapy
  • Kto chystá prvý hraný film natáčaný vo vesmíre
  • Kde v Bratislave vznikne nový parčík

Park v čase koronavírusu

Rakúski architekti zo štúdia Precht navrhli park, ktorý umožní ľuďom pohyb vonku pri zachovaní potrebnej vzdialenosti počas pandémie koronavírusu. Miesto z vtačej perspektívy má kruhovitý pôdorys a vyzerá ako bludisko, ktoré je obklopené vysokými živými plotmi. Tie ohraničujú jednotlivé cesty naprieč parkom s jasným účelom vymedzenia priestoru pre pohyb. V časoch pandémia je totiž všetkým doporučené, aby si držali dostatočný odstup od ostatných ľudí.

Architektonická kancelária Precht si položila dve základné otázky. Ako by vyzeral a fungoval park, ak by na ňom boli aplikované pravidlá sociálneho dištancovania a čo si z takéhoto priestoru môžeme vziať po skončení pandémie. Architekti na návrhu v súčasnosti stále pracujú a snažia sa ho zdokonaliť do takej podoby, aby mohol byť vybudovaný vo Viedni, informuje portál Dezeen.

Park v dobe koronavírusu
Zdroj: Precht

Čistý vzduch zachraňuje tisíce životov

V dôsledku zastavenia priemyselnej aktivity došlo podľa monitorovacích staníc k zlepšeniu kvality ovzdušia naprieč Európou. Fínske Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu analyzovalo údaje z výroby energií v Únii. Využívanie uhlia kleslo medziročne o 37 percent, hoci celkovo výroba energie poklesla len o 13 percent. Vo svojej štúdii prišli výskumníci k záveru, že vyššie využívanie nízkoemisných zdrojov a menšie znečistenie povedie k zníženiu počtu predčasných úmrtí spôsobených znečisteným ovzduším až o 11-tisíc.

„Pri postupnom odstraňovaní reštrikcií a reštarte ekonomiky by sme nemali zabudnúť, že predkrízové fungovanie hospodárstva vo veľkej miere škodilo životnému prostrediu aj nášmu zdraviu,“ píše na svojom Facebooku Inštitút environmentálnej politiky. Podľa neho by preto mali štrukturálne investície smerovať do oblastí podporujúcich zelený rast napríklad prostredníctvom zelených energií či zvyšovania energetickej efektívnosti budov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa