Aby sa Čína stala svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie, nespolieha sa len na IT špecialistov ale aj na armádu takzvaných „dátových labelerov“. Tí sedia osem hodín denne za monitorom počítačov a učia algoritmy identifikovať konkrétne predmety alebo javy z obrázkov či videí. Pomáhajú tak umelej inteligencii získavať schopnosť napríklad identifikovať na fotografiách stromy, autá, zo skenov zasa lekárske diagnózy, prípadne nahadzujú informácie pre softvéry, ktoré riadia autonómne vozidlá.
Jedným z centier umelej inteligencie je čínska provincia Henan, ktorá sa preslávila továrňami Foxconnu (montujú sa tam technologické hračky napríklad pre Apple). Lenže vývoj pokračuje ďalej a kým v klasických fabrikách za pásom ubúdajú pracovné pozície a nahrádzajú ich roboty, naopak stále viac sa investuje do officov, kde desiatky novodobých ľudských „klikačov“ za počítačmi živia algoritmy cennými dátami a informáciami.
Sektor umelej inteligencie sa na túto lacnú ľudskú prácu spolieha, pretože algoritmy sú v mnohých prípadoch vyškolené práve reálnymi ľuďmi. Ak chce firma naučiť algoritmus, aby presne rozpoznal jablko z každej fotografie, potrebuje algoritmus nakŕmiť tisíckami až miliónmi fotografií jabĺk. V opačnom prípade je algoritmus nespoľahlivý. V jednom experimente výskumníci zistili, že skreslením obrázku školského autobusu (zmena bola pritom neviditeľná pre ľudské oko), systém umelej inteligencie už nedokázal rozpoznať, že ide o školský autobus.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?