Málokto zažil to, čo vojnový reportér CNN v Iraku, Sýrii či Afganistane a spravodajca Českej televízie v Číne. Málokto siahol na samé dno, aby vzápätí vystúpil na vrchol žurnalistického neba. Tomášovi Etzlerovi nikto nič nepriniesol na tanieriku s belasým pásikom. A hoci má dobrodružstvo v krvi, veľmi mu záleží na pravde, slušnosti a cti. Zaoberá sa ekológiou a myslí si, že demokracia nie je samozrejmá. T. Etzler je prvý český novinár, ktorý získal prestížnu cenu Emmy.

Pred časom vyšla kniha rozhovorov, ktoré s vami vedie komentátor Jindřich Šídlo, Kdo ví, kde budu zítra. Kde teda budete?

Zajtra odchádzam na 48 hodín do Tatier [rozhovor sme robili v čase mierneho uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu – pozn. TRENDU], Tatry milujem. Býval som aktívnym horolezcom, veľa som jazdil po bývalom Československu a teraz idem po 31 rokoch na chatu pri Zelenom plese. Tatry sú výnimočné hory. Čo som sa tam naučil, som potom používal v Skalnatých horách a inde vo svete.

Pôsobili ste ako spravodajca ČT v Číne. Lozili ste po horách aj tam?

V Číne som nemal ani čas, ani zázemie, hoci hory majú Číňania nádherné. Potom som bol v Hongkongu, kde je to v podstate rovnaké, pretože sú tam tiež skaly, ale je tam v lete 35 stupňov a v zime prší.

Viem, že píšete druhú knihu. Bude o Číne?

Píšem, ale je to v podstate moja prvotina, pretože tá knižka, ktorá vyšla, to bola kniha – rozhovor. Má veľký úspech, ale toto bude moja vlastná kniha o desiatich rokoch v Ázii s hlavným zameraním na Čínu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa