Stránka orloj.eu uvádza, že orloj bol pravdepodobne aj na katedrále Svätého Víta, ale hodiny s astronomickými údajmi v polovici 16. storočia zničil požiar. A tretie hodiny s astronomickými prvkami boli aj na Novomestskej radnici.

Česko je krajinou orlojov. Onen web okrem pražských spomína, že orlojov je najmenej poltucet. Na verejných miestach, v hvezdárniach i v súkromných domoch. Ďalšie menšie skvostné „salónne“ diela sú v interiéroch, hovorí sa im orloje, hoci to vraj nie je najvýstižnejšia charakteristika.

Najkurióznejšiu históriu s množstvom prestavieb i politických modernizácií má za sebou druhý najstarší český orloj v Olomouci. Umiestnili ho v 15. storočí do 14-metrového výklenku na severnej strane radnice. Aby sa zavďačili svetskej moci, k náboženským motívom pridávali postupne obrazy panovníkov.

Po vzniku Československej republiky výtvarnú výzdobu počeštili tak, že Máriu Teréziu nahradili erbom mesta. Korunou na to všetko bola éra socializmu. V oknách orloja defiluje pekár, roľník, úradník, športovkyňa a z kalendária sa dozvedáme, kedy má narodeniny Stalin aj Gottwald. Z plánov socialistickej prestavby však vypadol nápad, aby zvonkohra vycinkávala Internacinonálu, preprogramovali ju na moravské ľudovky.

Olomoucký orloj Zdroj: Ján Blažej

Krásne secesné orloje, očividne inšpirované pražským dielom, treba hľadať v Litomyšli i Prostějove. V Kryštofovom Údolí neďaleko Liberca istý Martin Chaloupka s kamarátmi prebudoval na svojrázny orloj s hodinovým strojom a figúrkami starú trafostanicu.

A od vlaňajška majú orloj aj na Šumave pri Železnej Rude uprostred rekreačného strediska Hojsova Stráž. Vyrezávaný drevený orloj zdobí zase dedinku Ohníč pri Bílině v okrese Teplice v severných Čechách.

V Ostrave majú veselý detský orloj s figúrkami, ktoré poznajú deti. Inštalovali ho na priečelí prístavby tamojšieho bábkového divadla. A najveselším orlojom pre dospelých je dielo, ktoré vzniklo ako súčasť turistickej atrakcie Chrámu chmeľu a piva v prestavaných sušiarňach a skladoch chmeľu v centre Žatca. Je nad vstupnou bránou do múzea chmeľu, minipivovaru a pivovarskej reštaurácie. Latinský nápis pod pivárskym nebom na orloji upozorňuje, aby si vchádzajúci zapamätal pivo zo žateckého chmeľu, uctil si všetky práce v chmeľnici a pred smädnými turistami pochodujú osoby popíjajúce pivo.

Žatecký orloj Zdroj: Ján Blažej