Telá mŕtvych turistov zakryté na pláži v tuniskej Súse, kde ich zavraždil 23-ročný terorista Zdroj: SITA / AP
V Tunisku je teraz na dovolenke viac ako 3-tisíc turistov z Británie, väčšina z nich sa domov vráti už v piatok alebo v sobotu. Aerolinky pre nich vypravili zvláštne lietadlá.
Ministerstvo zahraničia oznámilo, že podľa zistení tajných služieb je ďalší teroristický útok v Tunisku vysoko pravdepodobný, a odporučilo britským turistom, aby sa ihneď obrátili na cestovné kancelárie so žiadosťou o návrat. Šéf diplomacie Philip Hammond uviedol, že nevie o nejakej konkrétnej bezprostrednej hrozbe, nové odporúčanie je podľa neho napriek tomu na mieste.
Slovenské ministerstvo situáciu monitoruje
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí bezpečnostnú situáciu v Tunisku priebežne monitoruje a komunikuje s ďalšími členskými krajinami Európskej únie.
„Tuniská vláda podniká opatrenia pre zaručenie bezpečnosti turistov v rezortoch. Riziko teroristických útokov sa však napriek týmto opatreniam neznížilo,“ informoval TREND.sk hovorca rezortu Peter Stano.
Naďalej tak platí, že ministerstvo neodporúča Slovákom cestovať do niektorých oblastí Tuniska. Týka sa to najmä regiónov hraničiacich s Líbyou a Alžírskom a oblasti národného parku Džebel eš-Šaánbí, kde je situácia veľmi nestabilná. Hrozia tam teroristické útoky a prebiehajú tam tiež protiteroristické operácie tuniských bezpečnostných zložiek.
„Situáciu v krajine vyhodnocujeme a ak zvážime, že si vyžiada sprísnenie cestovného odporúčania, budeme o tom verejnosť včas informovať,“ dodal P. Stano.
Evakuáciu turistov z Tuniska zatiaľ nechystá ani Nemecko, ktorého obyvatelia na sever Afriky tiež hojne jazdia.
Niektoré cestovky zrušili všetky zájazdy
Letecká spoločnosť Monarch napríklad plánuje od večera do soboty štyri mimoriadne lety z Tuniska do Británie. Cestovné kancelárie Thomson a First Choice dokonca zo severoafrickej krajiny sťahujú aj všetkých svojich zamestnancov a delegátov a zrušili všetky zájazdy do Tuniska až do konca tejto turistickej sezóny, teda do 31. októbra.
Tunisko každoročne navštevovali státisíce Britov. Tridsať z nich zomrelo minulý mesiac v Súse, kde zaútočil tuniský atentátnik. Značná časť dovolenkárov potom krajinu opustila a tí, ktorí mali dovolenku v pláne, svoje rezervácie hromadne rušili. Podľa združenia britských cestovných kancelárií ABTA je teraz v Tunisku s cestovnou kanceláriou asi 3-tisíc Britov, zatiaľ čo v čase atentátu to bolo 20-tisíc.
Tuniský premiér Habíb Síd v parlamente odmietol kritiku, podľa ktorej Tunisko bezpečnostné opatrenia okolo turistov nezvýšilo dostatočne. Vyhlásil, že krajina robí všetko, „čo je v jej silách“, aby ochránila Britov a ďalších cudzincov. Vláda vraj ale pomôže s evakuáciou Britov.
Tuniský veľvyslanec v Británii Nabíl Ammar opatrenia britského ministerstva zahraničia kritizoval. „To je to, čo teroristi chcú,“ povedal stanici BBC. Podľa neho kvôli odlivu turistov budú zatvárať niektoré hotely a ľudia prídu o prácu. „Beznádej je prameňom terorizmu,“ dodal.
Útok v Súse sa odohral 26. júna. Spáchal ho 23-ročný Sajfaddín Rizkí, ktorý podľa vyšetrovateľov prešiel výcvikovým táborom radikálov v Líbyi. Jeho obeťami sa stali výlučne zahraniční turisti: okrem 30 Britov prišli o život aj traja Íri, dvaja Nemci a po jednom občania Belgicka, Portugalska a Ruska. Atentátnik zranil aj štyri desiatky ďalších ľudí, potom ho zastrelila polícia.