Rozhodla o tom Európska komisia s odôvodnením, že meď vo vinohradoch, ktorá sa používa najmä proti múčnatke, je nebezpečná pre ľudí pracujúcich vo vinohradoch, vtáky, malé cicavce aj podzemnú vodu.

Prísnejšie normy

Doteraz bolo podľa desať rokov starého nariadenia EÚ možné použiť 30 kg medi za obdobie piatich rokov, po novom to bude 28 kg za obdobie 7 rokov. Bude však naďalej dovolené, ak jeden rok vinohradníci použijú menej prípravkov, použiť v ďalšom v prípade potreby zase väčšie množstvo.

Nariadenie sa nepáči podľa informácií portálu Magazin.wein-plus.eu najmä francúzskym biovinárom, asi 20 percent z nich používa viac ako 4 kg medi ročne a zníženie na štyri kilogramy považujú za ekonomické riziko.

V Nemecku prísnejšie

Naopak v Nemecku platia už teraz prísnejšie normy, ako zavádza Európska komisia – tri kilogramy ročne a táto hranica nemôže byť prekročená, ani v prípade, že v niektorých rokoch by bola spotreba medi nižšia, ako to povoľuje legislatíva EÚ. Aj v Rakúsku sú združenia, ktoré majú prísnejšie kritériá ako ide EÚ zaviesť – napríklad Bio Austria povoľuje maximálne tiež tri kilogramy ročne.