Slávny názov Châteauneuf-du-Pape pôvodne patrí hradu, ktorý dal vybudovať pontifik Ján XXII. ako nový domov pápežov v 14. storočí, v čase 70 rokov trvajúceho dvojitého pápežstva Ríma a Avignonu. Dnes patrí mestu a slávnej rovnomennej apelácii južnej Rhôny.

Pápeži z Avignonu boli veľkými milovníkmi vín Burgundska, no súčasne podporovali aj rozvoj vinohradníctva na brehoch neďalekej južnej Rhôny.

Práve počas pontifikátu Jána XXII. sa miestne moky stali Vin du Pape – vínom pápežov. Neskôr sa preslávili pod označením Châteauneuf-du-Pape, ktoré im patrí dodnes.

Súvisiace články

Svahy južnej Rhôny sú v súčasnosti skutočným rajom cuvée vo Francúzsku. Apelácia je známa produkciou kvalitných červených a bielych vín pochádzajúcich z dovedna 13 odrôd hrozna pestovaných v miestnych vinohradoch. Rozdielna koncepcia odrodovej skladby sa spolu s menlivým charakterom kamenistého terroir premietajú do obrovskej heterogenity produkovaných mokov.

Spoločným menovateľom červených i bielych Châteauneuf-du-Pape je kvalita. Pri zbere sa často vylúči až 20 % hrozna, ktoré sa využije na výrobu stolového vína. Iba tie najkvalitnejšie strapce dajú vznik vínu kategórie AOC. Tato špecifická selekcia sa označuje termínom le rapé.

Základom červených kupáží v Châteauneuf-du-Pape je grenache - ovocno-korenistá odroda s viac ako 80-percentným podielom v cuvée. V poslednom období sa pri asambláži v stále väčšej miere uplatňujú aj sorty syrah a mourvèdre. Z bielych variet sa využívajú grenache blanc, bourboulenc, clairette, picardin, roussanne a piquepoul.

Špičkovými predstaviteľmi červených zástupcov Châteauneuf-du-Pape sú Domaine de Pegau, Les Cailloux, Domaine Charvin a Domaine de la Vielle Julienne. Bielym vínam kraľuje Chateau de Beaucastel Vieilles Vignes.

Výbornými ročníkmi apelácie sú 1990 a 1998. V poslednom období sa blysli ročníky 2000, 2001, 2003 a 2004. Veľkou nádejou je skvelý ročník 2005, ktorý by sa mohol stať rivalom mohykánov 90. rokov.

Autor je vínny publicista.

Foto - www.wikipedia.org, www.cellartracker.com