Martin Adolfsson a Daniel Wilson, fotograf a neurovedec, ktorí vlastnia aplikáciu, tvrdia, že ľudia sa v internetovom svete až príliš zameriavajú na získavanie followerov, zdieľaní, komentárov či lajkov, neustále odpisujú, reagujú na upozornenia, sledujú pridávané fotografie a všemožný, potrebný aj menej užitočný obsah. Tento monitoring pritom môže človeku pokojne ukrojiť aj hodiny času denne.

Minutiae funguje na odlišnom princípe – používateľ aplikácie dostane v náhodný moment dňa upozornenie, že je čas spraviť fotografiu. Toto upozornenie trvá minútu, potom nenávratne zmizne. Len čo aplikáciu otvorí, používateľ má presne päť sekúnd na to, aby nasmeroval kameru na náhodný objekt v jeho bezprostrednom dosahu či na sebaa spravil fotografiu. Používateľ pritom nemá žiaden čas predmet špeciálne štylizovať, hľadať lepšie miesto, elegantne sa upraviť ani dokonale zachytiť vlastnú obľúbenú pózu.

Následne je používateľ spárovaný s iným, úplne náhodným používateľom, ktorého časová os aj so všetkými fotografiami je k dispozícii na pozeranie iba na 60 sekúnd.

A to je celé. Rovnaký proces sa v náhodný okamih zopakuje nasledujúci deň. Nie je možné komentovať, dávať veselých či nahnevaných smajlíkov ani zdieľať, dokonca nemá používateľ ani vlastný dôkladnejší profil. Na Minutiae je každý anonymný.

Reálny obraz života

„Je to forma oneskoreného uspokojenia,“ opisuje pre portál Business Insider jeden z tvorcov s tým, že v prípade aplikácie nie je dôležité zachytiť dokonalú fotografiu, ale zachytiť skôr drobný, triviálny, bezvýznamný a úplne bežný moment či detail dňa, ktorý býva často prehliadaný. „Je to autentickejší obraz toho, ako naozaj vyzerá váš život,“ hovorí D. Wilson pre portál Wired.

Ako dodávajú, úplná absencia komentárov, zdieľaní a ďalších funkcií bežných sociálnych sietí vzbudzuje na prvé počutie neosobný dojem, neštylizované a nefalšované záblesky momentov iných používateľov sa podľa nich však ukazujú ako viac osobnejšie a dôvernejšie.

V praxi to teda môže vyzerať napríklad tak, že v jeden deň pribudne na vašu os fotografia kamarátov, s ktorými práve sedíte v reštaurácii, druhý deň záber z notebooku, ako pozeráte obľúbený seriál, tretí deň výhľad z autobusu, na ktorom idete práve do práce a tak ďalej.

Viacerí odborníci potvrdzujú, že v prípade Instagramu, Facebooku a ďalších sociálnych sietí so spätnou väzbou možno hovoriť o chorobnej snahe prezentovať sa v prehnane pozitívnom svetle, v neobyčajných, mimoriadnych a veľkých okamihoch (dovolenky, oslavy, zábava vo všeobecnosti, zdravé či drahé jedlá...), ako keby bol život sledom len práve týchto udalostí. Ľudia v súčasnosti neradi dokumentujú bežný život, ktorý by iní mohli na sociálnej sieti považovať za nudný.

Poukazujú tiež, že mnohí ľudia už pred zhotovovaním fotografie rozmýšľajú, čo by na ňu povedali ostatní používatelia, ak by ju uverejnili.

Minutiae je zároveň aj umeleckým projektom. Od okamihu spravenia prvej fotografie sa používateľovi odpočítava 1 440 dní (štyri roky) a vytvára archív. Po dokončení tohto cyklu si bude môcť používateľ objednať knihu obsahujúcu jeho vlastné momenty alebo si ich len tak stiahnuť z webu. Prví ľudia však tento cyklus ukončia až o tri roky, dodáva Business Insider.