Pár centimetrov v dĺžke či šírke nohavíc dokáže zásadne zlepšiť či zhoršiť celkový dojem. Pri ich výbere preto pomôže všimnúť si niekoľko základných detailov a zvoliť si také, ktoré najlepšie splnia svoj účel.

Veľkosť

Až prekvapivo častým problémom je výber správnej veľkosti nohavíc. Vo formálnom prostredí i na uliciach často vídať mužov v priveľkých nohaviciach, ktoré im voľne poletujú okolo nôh.

Takéto nohavice však zbytočne deformujú postavu. Dokonca ani objemnejší muži by nemali mať voľné nohavice. Myslieť si, že zakryjú kilá navyše je omyl, zbytočne ich ešte viac rozširujú.

Platí, že nohavice musia držať na svojom mieste aj bez opaska. Opasok je doplnok, ktorého funkcia je estetická, nemá zabraňovať padaniu nohavíc.

So silným trendom úzkych nohavíc (slim) sa však objavuje aj opačný problém – primalé nohavice. Dôležité je uvedomiť si, že výrazom slim sa myslí strih nohavíc. Očakávaný efekt nie je možné dosiahnuť kúpou o číslo menších nohavíc, ako človek skutočne potrebuje. Správne zvolené slim nohavice vytvárajú dojem, že dokonale sedia a kopírujú siluetu postavy. 

Zdroj: Zara

Nohavice by ale nemali byť nikde napnuté, tesné a určite by nemali nepríjemne sťahovať. Musia primerane splývať okolo nôh a bokov, tak aby boli pohodlné. Pri skúšaní nohavíc treba prejsť aspoň pár krokov a skúsiť si sadnúť, prípadne zohnúť sa.

Ak sa v oblasti rozkroku tvoria výraznejšie vertikálne záhyby, sú pravdepodobne príliš malé. V nohaviciach by sa malo dať rukou bez problémov siahnuť do vrecka. Kvalitné pánske nohavice by sa mali od stehien smerom nadol postupne pozvoľna zužovať, aj keď nie sú strihu „slim”.

Zdroj: Articles of Style - Instagram

Strih

Širším alebo užším strihom nohavíc sa možnosti nekončia. Ďalším z výraznejších rozdielov medzi rôznymi typmi nohavíc je, či sa začínajú okolo pása, alebo až v okolí bokov. Nižšie posadené nohavice sú síce trendom, no nohavice do pása majú oproti nim viaceré výhody.

Ak sa nohavice začínajú vo výške pása, nohy pôsobia dlhšie a trup kratšie, čím postava vyzerá harmonickejšie. Muži s krátkymi nohami by sa preto nízko posadeným nohaviciam mali radšej úplne vyhnúť.

Vyššie posadené nohavice zvyčajne nemajú takú tendenciu skĺzavať príliš nízko ako nohavice vo výške bokov a nevyťahuje sa z nich neustále košeľa. Tým zabezpečujú nositeľovi aj viac pohodlia.  

Zdroj: Mango

Dĺžka

Oproti minulosti sú dnes oblekové nohavice kratšie. Za štandard sa tradične považuje taká dĺžka, keď nohavice vpredu vytvárajú jeden záhyb a vzadu sú úplne rovné. Spodná časť nohavíc by mala siahať po vrchnú časť opätku na topánke.

Mnohé značky však prišli najmä v posledných rokoch s kratšími oblekovými nohavicami, ktoré siahajú tesne nad okraj topánok a niektoré ešte kratšie. Ide však o dĺžku, ktorá vyzerá dobre iba pri úzkom strihu nohavíc (slim) a hodí sa skôr do teplejšej polovice roka.  

Autorka je spolupracovníčka TRENDU. O móde, cestovaní a kultúrach sveta píše na blogu Smell of Jasmine.