Klopanie v kostýmoch na dvere susedov so slovami ,,trick or treat” bude tento rok v USA pravdepodobne obmedzené. A zrejme aj halloweenske večierky, maškarné plesy a ďalšie oslavy spojené s týmto dňom. Američania vymýšľajú bezpečnejšie alternatívy, každoročné veľké akcie sa pomaly rušia a vzrástol predaj domácich dekorácií.

Začiatkom septembra vyvolal rozruch odbor verejného zdravotníctva okresu Los Angeles, ktorý zakázal halloweenske aktivity. Neskôr však svoje pokyny revidoval, oslavy ostali povolené, no vedenie mesta ich neodporúča. Krátkodobý zákaz v Los Angeles je prvým a zatiaľ aj jediným pokusom veľkej samosprávy o obmedzenie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Halloween, ktorý je v posledný októbrový deň, sa blíži a ľudia stále nevedia, ako ho bude možné oslavovať.

Halloweenska výzdoba
Zdroj: TASR/AP

So slávnosťami sa naďalej počíta

Dôkazom je aj zvýšený predaj domácich dekorácií. Generálny riaditeľ siete obchodov Spirit Halloween David Buckle sa pre portál guelptoday.com vyjadril, že vo viacerých pobočkách došlo k väčšiemu záujmu o tieto produkty. ,,Náš nákup zásob je minimálne taký veľký ako minulý rok. Predpokladáme, že tržby budú na rovnakej úrovni, na akej sme si mysleli, že budú pred vypuknutím pandémie, a dokonca napredujeme,“ povedal.

Okrem toho je záujem aj o nákup sladkostí. Halloween je najväčšou hnacou silou predaja v odvetví čokolády, cukroviniek, žuvačiek a mentoliek. Prekonáva aj iné ročné obdobia, ako sú napríklad Valentín, Veľká noc či Vianoce. Podľa údajov Národnej asociácie cukrárov tvorí asi 4,6 miliardy dolárov z ročných tržieb v hodnote 36 miliárd dolárov. Sviatok je napríklad pre výrobcu Snickers taký významný, že naň plánuje obchodnú stratégiu dva roky vopred. Cukrovinky sa tento rok začali predávať skôr ako obvykle.

Zdroj: TASR/AP

Podľa spoločnosti IRI, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, sa za posledné tri augustové a prvý septembrový týždeň celkový predaj ,,halloweenskych” sladkostí zvýšil o 13 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Aj preto spoločnosti ako Ferrero či Hershey tento rok predpokladajú vyššie tržby.

Dekorácie a sladkosti pripravené. Ako to bude v praxi?

Nikto zatiaľ nevie, priestor bude mať zrejme kreativita občanov. „Je pre mňa veľmi ťažké prísť na to, ako praktizovať bežné trick-or-treating, normálny Halloween,“ povedala pre portál Today Yvonne Maldonado, profesorka detských infekčných chorôb a výskumu a politiky v oblasti zdravia v medicínskom centre v Stanforde. „Teraz, môžu byť ľudia kreatívni.“ doplnila.

Nápady sú rôzne. Napríklad dať sladkosti do balíčkov a uviazať ich na strom, dezinfikovať si cukrovinky či organizovať exteriérové prehliadky kostýmov v dostatočných rozostupoch. S konkrétnymi opatreniami prichádzajú už aj zábavné parky. Napríklad Disney zrušil svoju každoročnú ,,Mickey's Not-So-Scary Halloween Party" a Universal Studios zrušili ,,Halloween Horror Nights” v Kalifornii aj na Floride. Niektoré akcie, ako napríklad Los Angeles Haunted Hayride, menia pravidlá, aby návštevníci mohli bezpečne zostať vo svojich autách po celý čas strašidelného zážitku.

Halloween
Zdroj: Frank Franklin II

Mnoho oblastí ešte nezverejnilo pokyny týkajúce sa halloweenských udalostí, ale obmedzenia okolo sviatkov budú pravdepodobne v súlade s ďalšími bezpečnostnými pokynmi amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Na stránke CDC je zverejnený zoznam menej, viac a najviac rizikových halloweenskych aktivít. Medzi najviac rizikové patrí aj chodenie detí od domu k domu. CDC uvádza, že v takom prípade je nevyhnutné nosenie rúška. Okrem toho je nebezpečná účasť na večierkoch a návšteva zábavných parkov.

Halloween v USA pravdepodobne bude, ľudia sa nechcú vzdať tradícií. Tohtoročnou prioritou však zrejme nebude taška plná sladkostí, ale bezpečnosť.