Niet divu, že sa z rodičovského hniezda neponáhľajú. Namiesto základnej a strednej školy dostali domáce vzdelanie a väčšinu z toho, čo sa na ranči nachádza, postavili vlastnými rukami.

Podstatnou časťou ich motivácie je aj ich zamestnávateľ, vedecký patrón a otec v jednej osobe. Ide o jedného z najpozoruhodnejších ľudí v Spojených štátoch a za pravdu tomu dáva aj prezývka, ktorú si vyslúžil od amerických novinárov - starý otec alternatívnej vedy.

Od Paulingovho asistenta po legendu skeptikov

Pohľad do 70. rokov minulého storočia pritom ukazuje A. Robinsona, akým by ten súčasný zrejme pohŕdal.

Profesúru získal už v tridsiatke, prednášal na Kalifornskej univerzite v San Diegu a pracoval po boku dvojnásobného laureáta Nobelovej ceny Linusa Paulinga. Kariéra štandardného akademika s nadštandardnými výsledkami však nebola tým, po čom túžil.

Koncom 20. storočia sa svet snažil dohodnúť na tom, ako výrazne znížiť emisie CO2, o čom svedčia aj podpisy 193 štátov pod Kjótskym protokolom. V tejto spoločenskej atmosfére začal prvýkrát spochybňovať, že klimatické zmeny zapríčinil človek. Bez ohľadu na to, že na túto tému panoval medzi serióznymi vedcami široký konsenzus.

Po šiestich mesiacoch štúdia materiálov o oxide uhličitom v atmosfére publikoval na stránkach novín Wall Street Journal článok s pompéznym názvom „Veda prehovorila: Globálne otepľovanie je mýtus“. Jeho spoluautorom bol Arthurov syn Zachary.

Hoci spochybňovanie globálneho otepľovania priťahovalo mnohých pred ním a mnohých po ňom, málokto zašiel tak ďaleko. „Väčšie objemy oxidu uhličitého v atmosfére budú mať množstvo priaznivých efektov,“ tvrdil v závere článku. Napríklad by Zem obohatili „o množstvo rastlín a živočíchov“.

Aj vďaka tomu sa stal ikonou pre mnohých Američanov, ktorým sa predstava viny za klimatické zmeny nepáčila. A nebolo ich málo. A. Robinson svoju popularitu využil na spísanie petície popierajúcej globálne otepľovanie, ktorú podpísalo 31-tisíc vedcov.

Je to síce menej ako jedno percento všetkých amerických vedcov, ale medzi klimatickými skeptikmi mu to navždy zabezpečilo status legendy. Napríklad Heartlandský inštitút, ktorý po celej krajine vedie drahé kampane popierajúce globálne otepľovanie, ho považuje za kľúčovú osobu celého hnutia. „Nebyť Arta Robinsona, dnes by sme tu neboli,“ povedal raz jeho predseda Joseph Best.

Potrebujeme váš moč

„Vypchatá antilopa s pokrútenými rohmi zazerá naprieč laboratóriom na skriňu plnú žiarivých nástrojov,“ opisoval svoju návštevu rodinného ranču Robinsonovcov Daniel Engber z portálu fivethirtyeight.com.

Slovo ranč ale toto miesto vystihuje len z časti. Na masívnej kovovej bráne pri vchode hrdo žiari názov „Oregonský inštitút pre vedu a medicínu“. Okrem pasúcich sa oviec sa za ňou nachádzajú aj rozsiahle laboratóriá a mimoriadne drahé vedecké vybavenie.

„Toto je naša zázračná krabička,“ ukazuje A. Robinson na niekoľkometrový cylinder hučiaci ako lokomotíva. V skutočnosti sa prístroj volá spektrometer, stojí asi dva milióny dolárov a jeho prednosťou je mimoriadne presný rozbor chemických látok – napríklad moču.

Zdroj: redgreenandblue.com

Tomu sa totiž vedecký tím Robinsonovcov v posledných rokoch intenzívne venuje. Dúfa, že dokážu nazbierať 50-tisíc vzoriek od aspoň 5-tisíc dobrovoľníkov.

Vyše 15-tisíc vzoriek len o niečo väčších ako dažďová kvapka už majú Robinsonovci uložených v kryogenických skúmavkách, zmrazených na teplotu mínus 80 stupňov Celzia. V roku 2015 rozosielali aj letáky, ktoré niesli heslo „Potrebujeme vzorky vášho moču“.

Ich cieľ je ambiciózny: predĺžiť ľudský život vďaka rýchlejšej a lacnejšej diagnostike chorôb. Veria, že by vďaka tomu mohli zmeniť svet k lepšiemu.

Šarlatán, ale presvedčivý

Možno sa teraz zamýšľate nad tým, ktorý grant či vládny program by na niečo podobne pochybné poskytol milióny dolárov. Takáto úvaha je však zbytočná, A. Robinson o tieto peniaze nemá vôbec záujem. Je zástancom zásady „malá vláda, dobrá vláda“.

Jeho šťastie spočíva v tom, že podobný názor majú aj veľmi bohatí republikánski donori. Miliónové príspevky od nich dostal nielen na vedu, ale aj na svoje kandidatúry do Kongresu v rokoch 2010, 2012 a 2014.

„Povedzme, že som šarlatán. Ale som presvedčivý šarlatán. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí moju prácu dobrovoľne zaplatia,“ hovorí. O svojom výskume rozpráva so zápalom, ktorý sa donorom nemôže nepáčiť, a navyše veľmi zrozumiteľným spôsobom. Pomáha tiež, že vyzerá ako stereotypný americký farmár – rád nosí čižmy, menčestrové nohavice a flanelové košele.

The Grandfather Of Alt-Science: Arthur B. Robinson, renegade chemist, failed… https://t.co/eblqXjQolh #Arthur_Robinson #TheResistance pic.twitter.com/2zn9r3KEOv

— CITIZENS for CHANGE™ (@cfcpac) October 13, 2017

Rovnako vášnivo tiež útočí na čokoľvek, na čom sa väčšina vedeckej komunity zhodne. Niekedy má pravdu – bol napríklad veľkým zástancom využívania jadrovej energie v čase, keď ju väčšina vedcov považovala za príliš nebezpečnú – väčšinou sú však jeho úvahy zmesou radikálnych republikánskych myšlienok a konšpirácií.

Najradšej by zrušil verejné školy (nazval ich najrozšírenejšou formou násilia na deťoch), AIDS považuje za vládnu konšpiráciu a raz dokonca navrhol, aby sa nukleárny odpad rozpúšťal vo vode a potom rozprašoval nad oceánmi.

Čínsky hoax

Keď si položíte otázku, ktorému americkému politikovi by tieto črty oregonského alternatívneho guru boli sympatické, ako prvý vám napadne Donald Trump.

Odkedy sa nasťahoval do Bieleho domu, americká vedecká komunita s napätím sledovala, koho si vyberie za národného poradcu pre vedu. Na pokoji im určite nepridalo, že súčasný prezident v roku 2012 globálne otepľovanie nazval „hoaxom, ktorý vymysleli Číňania so zámerom poškodiť konkurencieschopnosť amerických manufaktúr“.

Zdroj: Twitter.com

Medzi favoritov patrí aj A. Robinson. Okrem svojich veľmi neortodoxných názorov mu k tomu pomohla aj rodina podnikateľov Mercerovcov, ktorí jeho výskum podporujú nemalými príspevkami. Okrem neho podporovali aj Steva Bannona, stojaceho za ultrakonzervatívnym portálom Breitbart.

Rebekah Mercerová podľa magazínu New Yorker získala miesto v tíme, ktorý mal zaručiť výmenu na kľúčových pozíciách vlády po skončení obdobia Baracka Obamu (Mercerovci do volebnej kampane republikánov v roku 2016 prispeli sumou viac ako 22 miliónov dolárov).

Z tejto pozície mala lobovať za to, aby sa prvým mužom americkej vedy stal práve A. Robinson. Ten v rozhovore pre FiveThirtyEight túto možnosť nevylúčil. Povedal, že by to pre neho bola česť. D. Trump pozíciu stále neobsadil. Výber mu už teraz trvá najdlhšie v histórii USA.