Ryby musia plávať – a veľmi dobre sa im pláva vo vínach tichých bielych, ružových i ako aj v šumivých. Ak je ryba väčšia a tučnejšia, môžeme servírovať aj svieže ľahšie víno červené. Aby však vznikol skutočný gurmánsky pôžitok, mali by sme pamätať na niektoré odporúčania.

Sladkovodné ryby
K riečnym rybám (napríklad pstruhovi, šťuke) sa veľmi dobre hodia biele tiché, mladšie vína s delikátnou kyselinkou. K rybám pochádzajúcich z jazier a rybníku (kaprovi, sumcovi) sa popri bielych vínach veľmi dobre hodia vína ružové, a ak je ryba väčšia a tučnejšia, servírujeme mladé, svieže červené víno.

Morské ryby
Pri voľbe vína musíme dávať pozor hlavne na obsah trieslovín v ňom, lebo morská soľ a triesloviny sa navzájom konfrontujú (z tohto dôvodu sa k ostatným morským živočíchom červené víno, ktoré triesloviny obsahuje vo zvýšenej miere, vôbec nepodáva). K veľkým a mäsitým rybám (tuniakovi) a k žralokom sa môžu podávať ružové vína, odporúčajú sa aj vína červené s vyššou kyselinkou a s nízkym obsahom trieslovín.

Varené a dusené ryby
Dôležitým faktorom je tekutina, v ktorej sa ryba varí alebo dusí. Vo Francúzsku je zvykom používať na varenie (dusenie) víno, v tomto prípade servírujeme to isté víno (alebo podobné), ktoré sme použili na prípravu ryby.

Ryby na rošte, ražni, pečené, grilované
Vhodné sú vína ľahšie s jemnou kyselinkou biele, ale aj mladý neagresívny, ružový klaret. V prípade tučnejších rýb podávame mladé svieže červené vína z vyššou kyselinkou a nižšími trieslovinami. Vhodný je aj pohár suchého šumivého vína.

Vyprážané ryby
Vyprážané jedlá sú ťažšie stráviteľné, preto sa odporúčajú vína z modrých odrôd, ľahšieho charakteru, napríklad Gamay, Modrý Portugal.

Omáčky
Je dôležitým aspektom a väčšinou sa k rybe podáva. Keď sa servíruje jemná omáčka, odporúčam jemnejšie tiché, suché biele vína. U nás sa vyrábajú z odrôd Müller-Thurgau, Veltlínske červené skoré, Sauvignon. Veľmi vhodné je aj víno Francúzsky Muscadet.

V prípade krémovejšej hutnejšej omáčky majú miesto suché šumivé vína, plnšie tiché biele vína ako aj vína ružové. Z bielych vín by som odporúčal neskoré zbery z odrôd Rizling rýnsky, Chardonnay, Rulandské biele alebo šedé (nie je na škodu, ak nejaký čas pobudli v nových dubových sudoch typu barrique). Zo zahraničných by sa žiadal Burgundský Montraset, alebo Pinot grigio zo severovýchodného Talianska. V prípade ovocnej omáčky sa odporúčajú skôr suché, polosuché biele vína, vyrobené z aromatických odrôd. Veľmi dobre by harmonizovali výbery z hrozna z odrôd Devín, Pálava, Tramín červený. Ak budete mať príležitosť, skúste Alsaský Gewurtztramíner, alebo Talianske Moscato.

Ak rybu dopĺňa pikantnejšia omáčka, musíme vybrať víno jemné a ľahké, aby sme nekonfrontovali ostrosť omáčky s tvrdšou aciditou. Zo slovenských vín by som odporúčal mladý Müller-Thurgau, hodil by sa aj ružový klaret z odrody Zweigeltrebe alebo lahodný Modrý Portugal. Zo zahraničných skúste talianske Chianti, alebo francúzske Beaujolaise.

Syrové omáčky sú veľmi zriedkavé – podľa môjho názoru sa k rybe vôbec nehodia. V týchto omáčkach je dominantný použitý syr a podľa toho volíme aj víno. Nič nepokazíte s vyzretým vínom z odrody Chardonnay. Vhodnou voľbou je aj Alsaský Rizling.

Rada na záver – nezabudnite, že ak servírujete k rybe červené víno, musíte ho vychladiť na 12 – 14°C. K rybe sa naviac hodia tiché biele vína, ružové aj v šumivé, k morským rybám vôbec nie sú vhodné červené vína.