Jedinečná medzinárodná prehliadka kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou Kremnicé gagy sa koná každý rok na konci augusta. Na trinástich interiérových scénach a exteriérových pódiách prezentujú svoje najlepšie produkcie tri stovky úspešných autorov, divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, tanečníkov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska, Českej republiky a mnohých krajín Európy.

Najnovšie humoristické diela a výkony z poslednej sezóny hodnotila aj tento rok medzinárodná odborná porota – Akadémia humoru, ktorá v jednotlivých umeleckých žánroch udelila prestížnu cenu Zlatý gunár.

Dokonalá ilúzia

Najvyššie ocenenie, cenu Grand Prix získal Kanaďan Leo (civilným menom William Bonnet) za svoju jedinečnú a ojedinelú antigravity šou v kanadsko-nemeckej produkcii spoločnosti Y2T & Chamäleon Productions. Leo lozí po stene bez pomoci rúk, stojí zároveň na hlave aj na nohách, lieta priamo pred zrakmi divákov a porušuje (aj neporušuje) všetky zákony gravitácie. Skvelý nápad, skvelý pohyb, predstavivosť v spojení s modernou projekčnou technikou vytvára dokonalú ilúziu, že zákony gravitácie prestali platiť... Leo zároveň získal aj ocenenie Zlatý gunár v kategórii pouličné a pohybové produkcie.

Antigravity šou Zdroj: Milan Debnár

Kŕdeľ zlatých gunárov

Akadémia humoru, na čele s jej tohtoročným prezidentom Bolkom Polívkom, už po dvanástykrát udelila aj ceny za najlepšie humoristické diela a výkony sezóny. V kategórii divadelné inscenácie získalo ocenenie Zlatý gunár Divadlo Bolka Polívku z Brna s inscenáciou DNA. V kategórii hudobné produkcie bola ocenená trojica sestier z Prahy, ktorá si hovorí The Priester Sisters za vystúpenie v štýle swingu 30. až 50. rokov.

Naivní divadlo z Liberca za inscenáciu O beránkovi, který spadl z nebe si zas odnieslo ocenenie v kategórii produkcie pre deti a mládež a poľská výtvarníčka Malgorzata Lazarek v kategórii karikatúry a iné recesistické výtvarné diela. Danielovi Majlingovi za knihu Rudo udelili ocenenie v kategórii literárne a žurnalistické diela, Marianna Stančoková z Ružomberka je víťazkou v kategórii umelecký prednes.

Cenu Stana Radiča za objav roka získalo Divadlo oProti zo Senice za inscenáciu ...a za dvere!!. Cenu trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane udelili akademici Národnej rade Slovenskej republiky za originálne sprístupnenie archeologických pamiatok v podzemných garážach na Bratislavskom hrade. 

Cena za celoživotné dielo patrí v tomto ročníku trojici významných slovenských umelcov Rasťo Visokai, Milan Lasica a Stano Dančiak. Divadlo Commedia z Popradu za inscenáciu Zápisky dôstojníka Červenej armády získalo cenu organizátorov festivalu.

Prišli najlepší

Pre tisícky divákov pripravili v tomto roku organizátori širokú ponuku toho najlepšieho, čo sa v priestore strednej Európy (neďaleko geografického stredu Európy) odohráva na scéne humoru a satiry.

Bratislavské Štúdio L+S napríklad priviezlo na festival do Kremnice hneď dve inscenácie. Prvou boli Listy Emilovi, komédia vytvorená z fejtónov Milana Lasicu v časopise .týždeň. Dôchodca Miro píše svojmu fiktívnemu priateľovi dôchodcovi Emilovi svoje zážitky z hospicu, v ktorom jeho obyvatelia zakladajú malý starecký voiceband a piesňami groteskne dokumentujú svoje životné spomienky od známych budovateľských až po súčasné šlágre.

Druhým príspevkom Štúdia L+S bola hra Mínus dvaja, čo je komédia o dvoch pacientoch na úteku z nemocnice, ktorí už nechcú vylihovať v sterilnom prostredí. Počas dobrodružného úteku stretnú celý rad ľudských príbehov a postavičiek. Tehotná žena ich prosí, aby našli otca jej dieťaťa a oznámili mu, kde rodí, ak by sa náhodou rozhodol byť šťastný. Stretnú tiež samovraha – babráka, tanečníka, nevernicu, mužov a ženy hľadajúcich a hľadaných.

Hra Mínus dvaja je ľudský príbeh dvoch starcov, ktorí vďaka úteku z nemocnice stretli život, aký nepoznali. V réžii Juraja Nvotu sa predstavili Milan Lasica, Bolek Polívka, Zuzana Šebová a Svätopluk Malachovský. Záverečný standing ovation a výkriky bravo v Šapito Európa na Zámockom námestí boli poďakovaním za obdivuhodný výkon oboch protagonistov.

Kremické gagy 2015 Zdroj: Milan Debnár