To, že  na Slovensku sa stáva, že hrozno mizne priamo z vinohradov, je známe už pár rokov. Ale aby sa to stávalo aj vo Francúzsku? To je novinka. Tento problém majú tento rok burgundskí vinári. Množia sa prípady, keď im dozreté hrozno ukradne niekto tesne pred oberačkou. Tamojší majstri vína sa na také niečo nepamätajú. Podľa reportáže českej televízie ČT24  sa preto vôbec po prvý raz rozhodli v noci vo viniciach hliadkovať.

„Všimli sme si, že na zemi je hrozno aj listy. A samozrejme žiadne hrozno na kríkoch. Som znechutený. Prečo by niekto kradol niekoľko debien?“ Popisoval udalosť burgundský vinár Eric Boussey (na fotografii). Prišiel tak zhruba o sto fliaš vína z tohtoročnej úrody. Tá je kvôli jarným mrazom a krupobitiu slabá. Oproti vlaňajšku len pätinová. Napriek nepriazni počasia sa ale urodilo hrozno veľmi kvalitné.

Vinár Eric Boussey Foto Zdroj: www.vins-bousseyeric.fr

Eric Boussey sa preto so svojimi susedmi rozhodli, že po nociach budú úrodu  strážiť. V Burgundsku zatiaľ patria medzi prvých, ktorí sa odhodlali bojovať o svoje tohtoročné víno. „Je to vyvrcholenie celoročnej práce a chceme, aby hrozno skončili v našich pivniciach,“ povedal v reportáži televízie vinohradník Luc Hibon. Každú noc preto s ostatnými pozoruje ďalekohľadom autá.

V prípade, že sa niektoré z nich snaží odbočiť do tmy viníc, okamžite volajú žandárov. „Máme na nich priame spojenie. Radia nám, aby sme sami nič nepodnikali,“ hovorí ďalší z burgundských vinárov Nicolas Ragot. Zatiaľ nie je jasné, kto za krádežami stojí. V niektorých prípadoch si podľa miestnych, a teda dobre informovaných žandárov, týmto spôsobom medzi sebou vinári vybavujú staré účty.